Autentyczne wycieczki do Maroko - eksperci z CARTER® polecają

  • 20.10.2020, 16:18 (aktualizacja 21.10.2020, 12:28)
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Autentyczne wycieczki do Maroko - eksperci z CARTER® polecają Fot. Center Autentyczne i luksusowe Maroko z CARTER
Klimat Maroka jest pod wpływami powietrza znad Oceanu Atlantyckiego, Morza Śródziemnego i gorącego napływu powietrza z Sahary. Składa się to na zróżnicowanie warunków pogodowych i sezonu turystycznego, w zależności od regionu. Pakując walizkę na podróż po Maroko podróżny musi pamiętać o sporych różnicach w temperaturze. Jeśli udajecie się w region górski Atlasu i na Saharę między listopadem a lutym, w ciągu jednego napotkać można poranny przymrozek oraz 30 stopniowy upał. Podsumowując – każda pora roku jest odpowiednia na zwiedzanie Maroka.

Maroko to jeden z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym krajów świata. Składa się na to wiele czynników: kilka stref klimatycznych, niesamowicie zróżnicowane ukształtowanie terenu, barwna orientalna kultura, odmienne grupy etniczne zamieszkujące kraj (Berberowie , Arabowie i Maurowie), co za tym idzie 3 oficjalne języki: francuski, arabski i berberski. To całoroczny wakacyjny kierunek – doradzają eksperci podróży z CARTER® www.carter.eu Należy tylko sprawdzić warunki pogodowe w danym miejscu i okresie, w jakim chcemy lecieć.

Luksusowy apartament w Riad Fes, Maroko z CARTER Fot. Biuro Podróży CENTER

Kilka ciekawostek o religii w Maroko

Oficjalną religią jest sunnicki islam, ponad 80 procent Marokańczyków wyznaje tą religię. Sposób wyrażania wiary w Maroku jest bardzo specyficzny i odmienny, niż w innych krajach arabskich. Ma to głównie związek z wpływami kultury plemion berberyjskich. Proces nawracania Berberów na religię islamu był długi i bardzo skomplikowany. Do VII wieku większość Berberów wyznawała chrześcijaństwo lub wielobóstwo Wiele plemion zmieniało wiarę niechętnie, jedynie ze względu na korzyści materialne lub pod przymusem. Jednakże finalnie zachowywali dawne obyczaje i tradycje. Ludność berberska pozostaje w monogamicznych związkach i do dziś praktykuje swoje oryginalne obrzędy i wierzenia. Dużym poważaniem, głownie na prowincji, cieszy się duchowy i mistyczny prąd islamu - sufizm. We współczesnym Maroko funkcjonuje wiele ludowych i lokalnych form tej religii. Istotną rolę odgrywa kult świętych i bractwa, co ciekawe, gdyż Koran zabrania kultu jednostki. Każdy region i wieś mają swojego świętego Marabuta. To sufijscy asceci, święci mężowie i mędrcy, cieszący się powszechnie ogromnym poważaniem i szacunkiem. Marabut może udzielać błogosławieństwa zwanego baraka, któremu przypisuje się nadzwyczajną moc, z uzdrawiającą włącznie.

Typowe wejście do jednego z riadów w Fezie. Fot. Biuro Podróży CENTER

Świętymi miejscami kultu i celem pielgrzymek dla wyznawców sufizmu są groby Marabutów. W okolicy Casablanki znajdziemy ich około 30. Najważniejszy z nich to położony na wyspie klasztor świętego Sidi Abd er-Rahmana, który uznawany jest za patrona osób cierpiących na epilepsję, opóźnienie w rozwoju i bezpłodność. Miejsce pochówku i malownicza wysepka usytuowana u wybrzeża Atlantyku świętego to cel pielgrzymek tysięcy wiernych. Niestety wyznawcy innych religii nie mają wstępu do meczetów ani do grobów świętych.

Fez – pierwsza stolica Maroka
 

Fez to jedno z najciekawszych i najpiękniejszych miast Maroka. Często niesłusznie pomijane, na rzecz dużo popularniejszego Marrakeszu. Warto dodać, że Fez to bardzo cywilizowane i ‘oświecone’ kulturowo miasto, gdzie powstał pierwszy uniwersytet na świecie. Można tam porozmawiać z tubylcami w kilku językach: po berbersku, francusku, arabsku ale często nawet po hiszpańsku, niemiecku i angielsku. Z historycznego punktu widzenia miasto było przez setki lat gospodarczym, kulturalnym i religijnym centrum kraju oraz niezwykle ważnym ośrodkiem naukowym. Do rozwoju miasta przyczynili się liczni emigranci przybywający z hiszpańskiej Kordoby oraz z Kairuanu w Tunezji. Mieszkańcy Fezu są przyjaźni i pomocni a sprzedawcy jakby mniej nachalni niż we osławionym Marrakeszu. Taksówkarze też wydają się jakby bardziej uczciwi. Fez słynie z dużej liczby szkół, koranicznych uniwersytetów i wyższych uczelni. Medina to plątanina około 9600 uliczek, w których nietrudno się zagubić, Osobom odwiedzającym miasto po raz pierwszy niezbędny jest przewodnik, bo inaczej nigdy nie trafimy do własnego hotelu. Spacerując bez licencjonowanego przewodnika narażamy się na towarzystwo licznych ‘oprowadzaczy’, proponujący swoje  usługi oraz najlepsze butiki i restauracje, obowiązkowo u swoich kuzynów lub wujów.

Butik z dywanami w Fezie-wycieczki do Maroko z CARTER. Fot. Biuro Podróży CENTER

Historyczne ‘serce’ Fezu i siedziba marokańskiego rządu do 1912 roku, Fez Medina (Fez el-Bali) pozostaje turystycznym centrum i największą atrakcją miasta. To rozległy teren, gdzie znajdziemy setki krętych uliczek, tysiące sklepików, setki barów, herbaciarni, zakłady rzemieślnicze, galerie rekodzieła, meczety, pałace i medresy. Stara medyna otoczona XIII-wiecznymi murami miejskimi jest obecnie wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas spaceru po starówce trudno nie zwrócić uwagi na szereg monumentalnych bram, w szczególności XX-wieczną Bab Boujeloud, wyłożoną niebieską mozaiką. Przeważająca część medyny jest zamknięta dla ruchu kołowego, także jedynym i najlepszym sposobem na zwiedzanie są piesze wycieczki. Jedna z największych atrakcji Fezu to zabytkowe garbarnie skór.

Słynna dzielnica garbarni w Fes el Bali to dusza miejskiego handlu wyrobami skórzanymi. Skóry zwierząt są wyprawiane, po czym farbowanie naturalnymi składnikami odbywa się w ogromnych kamiennych kadziach. Z tarasu sklepu w Chouara Tannery odwiedzający goście bezpłatnie mogą obserwować ten niesamowity proces, którego tradycja sięga XII wieku.

Fez to wymarzone miejsce na zakupy, zarówno wyrobów skórzanych jak i srebrnej biżuterii, dywanów, rzeźbionych mebli i wszelkiego rękodzieła oraz wielobarwnej ceramiki.

Chefchaouen, niebieskie miasteczko, Maroko z CARTER. Fot. Biuro Podróży CENTER

Gdzie spać w Fez?

Specjaliści od indywidualnych podróży i wakacji szytych na miarę po Maroko w CARTER® polecają butikowe i romantyczne hotele. Odwiedzając Fez warto zatrzymać się w jednym z kilkunastu ekskluzywnych i bogato zdobionych riadów, zlokalizowanych w medynie. To dawne rezydencje zamożnych mieszkańców, otoczone murami, z prywatnym wewnętrznym dziedzińcem i ogrodem.

Zainspirowały Was autentyczne podróże do Maroka i wycieczki objazdowe ‘skrojone na miarę’?

Gorąco zachęcamy do wizyty w naszym biurze w Warszawie na ul. Hożej 50/23 i kontaktu z naszymi  doradcami podróży:

[email protected], 22 392 60 16/17, 509 601 246,  https://carter.eu/

https://www.instagram.com/carter_luksusowe_wakacje/

https://www.facebook.com/CARTER.LuksusoweWakacje/

https://www.youtube.com/channel/UCYYiTTsOkKPm7UEmaXpheRQ/videos

 www.carter.eu

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe