Żeby uczniowie mogli zjeść obiad w szkole

  • 27.04.2017, 12:12
  • Grzegorz Król
Żeby uczniowie mogli zjeść obiad w szkole Arciwum OL. Marta czekaj uważa, że stołówki powinny dzialac w każdej miejskiej szkole.
Radna Rady Miejskiej Marta Czekaj chciałaby, żeby w trzech szkołach w mieście powstały stołówki. Według niej byłby to powrót do dobrych tradycji, kiedy po lekcjach albo na przerwie młodzież mogła zjeść ciepły posiłek.

Wniosek w sprawie utworzenia stołówek w Szkole Podstawowej nr 10 w Dębicy oraz w Miejskim Gimnazjum nr 2 oraz MG nr 4 złożyła podczas ostatniej sesji RM.
- Nie rozmawiałam jeszcze ani z burmistrzem, ani z zastępcą na ten temat - wyjaśnia Marta Czekaj.
Dodaje, że wniosek złożyła po rozmowach z przedstawicielami tych trzech szkół.  W najlepszej sytuacji spośród nich jest SP nr 10. Jak wyjaśnia Marta Czekaj znajdująca się tam stołówka wraz z zapleczem kuchennym spełniają najbardziej rygorystyczne normy i wymogi.
Trochę bardziej skomplikowana jest sytuacja w gimnazjach, gdzie stołówki wymagałyby nakładów finansowych, aby przystosować je do obowiązujących dzisiaj norm.
- Nie wiem, ile by to kosztowało, nikt tego jeszcze nie wyceniał - mówi Marta Czekaj.
Jeśli jej wniosek zostanie zaakceptowany, to pierwsza mogłaby zacząć działać stołówka na os. Kępa.
- Myślę, że byłoby to najwcześniej w styczniu. W pozostałych szkołach pewnie gdzieś za rok. Uważam, że uczniowie powinni mieć takie miejsce - mówi radna.
W Miejskim Gimnazjum nr 2 i nr 4 przed laty funkcjonowały szkolne stołówki. Podobnie, jak w wielu szkołach, tak i tam zostały zlikwidowane. Niektóre szkoły zamawiały jedzenie w różnych  restauracjach, które dostarczane było w styropianowych opakowaniach. Według Marty Czekaj tak nie powinno być.
- Nie cierpię jedzenia w styropianie - wyjaśnia, dodając że jest to niewygodne.
Marta Czekaj wspomina także o planach Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak zapowiada minister Anna Zalewska resort, którym kieruje, pracuje nad planem, dzięki któremu długa przerwa w szkole zostałaby wydłużona do 40 minut. Ten sam plan zakłada także, że państwo dofinansuje posiłki dla wszystkich uczniów. To kolejne powody przemawiające za tym, aby w szkołach uruchomić stołówki.
Wiceburmistrz Wojciech Iwasieczko mówi, że samorząd musi zrobić wszystko, żeby w SP nr 10 stołówka zaczęła funkcjonować.
- Zwłaszcza, że tam nie trzeba wiele, by ją uruchomić. Może udałoby się to zrobić nawet od września - dodaje.
Docelowo - jak zapewnia Iwasieczko - stołówki zaczną działać w każdej szkole.

Grzegorz Król
Obserwator Lokalny nr 16/2017

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
matka
matka 27.04.2017, 22:26
Było dobre i ktoś s....!
Komu przeszkadzały stołówki?
Nazwisko i ukarać!!!
Wszystko było dobrze zorganizowane. W szkole pachniało zupą, schabowymi, surówką.Dziecko mogło przyjść i poprosić o dokładkę, nigdy Panie kucharki nie odmówiły.Podobnie w przedszkolach.
Dzieci zjadały i biegły na lekcje, do domu, na podwórko.Rodzice byli spokojni, za obiady płaciliśmy.
Odsunąć tych ,którzy likwidowali stołówki.
To szkodniki!!!

Jam
Jam 27.04.2017, 19:18
Nie od dziś wiadomo, że PIS to partia narodowo-socjalistyczna. Nie pierwsza i nie ostatnia w historii zapewne
Maj
Maj 28.04.2017, 19:27
Jak rozumiem masz pretensje do dopłat do posiłków dla dzieci? To może teraz szkoły zamienią się w kolejna placówkę Urzędu Skarbowego. Co Ci się marzy? Żeby cwaniaki posiadający tzw. firmy, jeżdżącymi drogimi na leasingu samochodami i kombinujący na podatkach ile wlezie mieli dopłaty do posiłków? A ludzie pracujący na etacie przekraczający o 1 zł dochód musieli płacić pełną odpłatność?
Tak jest popieraj cwaniactwo i dziurawe prawo a skończymy w XIX wieku szybciej niż się wydaje.
Dębiczak1
Dębiczak1 27.04.2017, 20:01
Morawiecki obniża podatki dla małych firm,wprowadza wolną kwotę od podatku. Czy za PO cokolwiek w tym zakresie robiono? Co do 500+, to kto za rządów platformy obywatelskiej czerpał korzyści z tych sporych środków z których dzisiaj korzystają rodziny ? Jama proszę o odpowiedz.
Jam
Jam 27.04.2017, 21:19
A no właśnie – typowe dla socjalistów odwracanie kota ogonem, zaklinanie rzeczywistości i szukanie winnych tego burdelu który się samemu narobiło. Kwota wolna od podatku zostanie podniesiona tylko dla tych, którzy zarabiają poniżej 6600 zł w skali roku. Czyli w zasadzie dla nikogo. Podwyżka podatków dla pozostałych.
A przepraszam – są jeszcze posłowie – w większości z PIS mają w 2017 roku kwotę wolną od podatku w wysokości 30 tysi – wiadomo, że to w większości biedacy
Dla małych firm został obniżony CIT, jednocześnie podniesiony ZUS – 87% firm będzie płacić większe składki.
500+ - można było po prostu zwiększyć odpis od podatku na dziecko o 6000, bez żadnych dodatkowych kosztów. Można było po prostu zostawić ludziom ich ciężko zarobione pieniądze, ale gdzie tam. Trzeba było zwiększyć biurokrację o parę tysięcy osób, żeby można było powiedzieć – to PIS wam daje, a wszyscy zabierali. Darzę dokładnie taką samą pogardą PIS, jak i PO – obie partie koryta, pustych obietnic i rosnącej dziury budżetowej (aktualnie najwyższej w historii), nepotyzmu, kolesiostwa, oszukiwania wyborców . Jest mi obojętne, czy 50 tys miesięcznie zarabia Misiewicz, czy żona Schetyny. Mam tylko nadzieję, że za kilka lat wszyscy będą siedzieć. Bo jeśli nie – to zapewne za kilkanaście lat będą wisieć.
ROB
ROB 29.04.2017, 10:00
Zus nikomu nie został podniesiony. Zostały wprowadzone regulacje (zresztą całkiem słusznie) , które zmusiły nieuczciwe firmy aby ten zus zaczęły wreszcie płacić. Jeżeli jest to 87% firm to znaczy że skala złodziejstwa, które było za PO była ogromna. Odpis 6000 zł od podatku? Trzeba by zarabiać około 5000 zł na rękę miesięcznie. Masz tyle? Bo 99,99% ludzi tyle nie ma. A to, że Misiewicz miał zarabiać 50 tysi to zwykła bujda wymyślona przez opozycję i powtarzana nonstop w TVN. Jak będziesz mówił swojemu dziecku 150 razy dziennie, że jest brzydkie, to w końcu uwierzy. (jak nie będzie miało swojego rozumu).
Dębiczak1
Dębiczak1 27.04.2017, 23:02
Nie ma idealnego ustroju politycznego, zawsze będą tacy którzy nie bo nie krytykować będą wszystko. Myślę że PiS stara się coś zrobić dla ludzi. Za czasów rządów platformy było kilkadziesiąt afer, okradali nas na masową skalę. Są dobre strony tego rządu to na pewno działalność Ministerstwa obrony narodowej na czele z panem Macierewiczem, modernizacja armii, obrona terytorialna która jest wielkim sukcesem, jak wiemy młodzi ludzie masowo zgłaszają się do O. T . Wojsko będzie robiło zakupy uzbrojenia głównie w Polskich firmach, helikoptery będą zakupione w naszych rodzimych firmach, co ma kolosalne znaczenie dla rozwoju tych zakładów jak i dla naszej gospodarki. Pozytywnie oceniam resort sprawiedliwości i Ministra Ziobro. Reforma sądownictwa to jest to na co Polacy czekają,likwidacja kasty w sądach i korupcji. Ostatnio zapowiedział zmianę prawa dotyczącą obrony własnej. Ministerstwo edukacji też oceniam na plus.
Jam
Jam 27.04.2017, 23:26
Największy problem z duopartyjnym przekleństwem Polski polega na całkowitym zaślepieniu zwolenników jednej i drugiej opcji. Ustawy, które próbował wprowadzić rząd p. Kopacz słusznie krytykowane przez PIS wprowadza później PIS jako własne przy słusznym sprzeciwie PO. Minister obrony siedzący w zarządzie spółki z ruskim agentem zabiera pieniądze wojsku na utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej. Osłabiamy regularną armię, żeby utworzyć para-wojsko tylko dlatego, żeby decydować o obsadzie stanowisk od szefa do sprzątaczki. Kretyn, który wiedzę o wojsku czerpie z dwóch książek wojennych odwołuje przetarg na śmigłowce bojowe, a wyborcy i tak wierzą, że stoi za tym coś innego niż łapówka. Można mnożyć, ale po co. Do lemingów pisowych nie dociera nic poza propagandą z GP lub TVP. Do KODowców czy POwców nie dociera nic poza… W zasadzie nic.
pillot
pillot 28.04.2017, 09:11
http://vod.gazetapolska.pl/155…
Jam
Jam 30.04.2017, 22:50
Wolne żarty. Słowa, słowa słowa. Oparte na opiniach ekspertów, co to szkoły nie potrafią skończyć, ale i owszem,50 tysięcy wypłaty zabranej polskim pracownikom proszę bardzo.Obłąkany człowiek, który od lat niszczy Polskę (nie potrafił wykonać ustawy lustracyjnej, albo może nie chciał) likwiduje resztki polskiej suwerenności (wprowadza obce wojska) Miliony marnuje na bandę obłąkańców z komisji smoleńskiej, osłabia polskie wojsko tworząc kosztem WP nowe ORMO,kluczem doboru fachowców wojskowych tworząc sąsiedztwo z klęcznika. Geniusz strategiczny, co to nową doktrynę wojskową opiera o niszczenie wroga za pomocą limuzyn rządowych. Mam nadzieję, ze kiedyś zostanie rozliczony. 30 lat psucia Polski to wystarczająco dużo . Szafot.
9234
9234 28.04.2017, 09:18
Co do partii PO - to jest to partia zewnętrzna Niemiec UE i Rosi . Jak ktoś nie widzi różnicy między partią PiS, a zewnętrzną partią PO, to albo jest głupcem albo zdrajcą
han solo
han solo 27.04.2017, 16:48
ebes jaki socjalizm, stołówki w szkołach to norma w cywilizowanych krajach
papierówka
papierówka 27.04.2017, 17:39
Cytat:
państwo dofinansuje posiłki dla wszystkich uczniów
Koniec cytatu
To socjalizm
głupia
głupia 27.04.2017, 23:48
A ja głupia całe życie gotuje za swoje.
Kreatywna
Kreatywna 28.04.2017, 13:52
A trzeba było w torbach ze stołówki , przynosić do domu!
ebes
ebes 27.04.2017, 15:15
Socjalizm wiecznie żywy.
roki
roki 29.04.2017, 00:56
Jak Lenin

Pozostałe