Nowe obostrzenia: szkoły zdalnie, zamknięte restauracje. Co z cmentarzami?

  • 23.10.2020, 11:09 (aktualizacja 23.10.2020, 12:08)
  • Grzegorz Król
Nowe obostrzenia: szkoły zdalnie, zamknięte restauracje. Co z cmentarzami? Premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych obostrzeniach.
Kilka minut po godzinie 11 rozpoczęła się konferencja prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Poinformował on o kolejnych obostrzeniach, jakie rząd wprowadza w kraju.

Od soboty 24 października cała Polska stanie się strefą czerwoną. Kolejnym obostrzeniem jest wprowadzenie zdalnego nauczania w klasach od 4 do 8.

- W grupie osób do 11, 12 roku życia poziom zakażeń jest mniejszy niż w wieku 13-19 lat. Poza tym dla maluchów z młodszych klas i z przedszkoli ważna jest edukacja stacjonarna ze względów psychologicznych, stąd takie rozróżnienie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W godzinach od 8 do 16 dzieci i młodzież do 16 roku życia mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłych. Kolejne ograniczenia dotyczą branży gastronomicznej. Zamknięte zostają puby, czy restauracje. Sprzedaż potraw możliwa będzie jedynie na wynos.

- Obostrzenie obowiązywało będzie przez dwa najbliższe tygodnie, z możliwością przedłużenia. Stanie się tak jeśli nie będzie widocznego spadku zakażeń. Wiem, że to utrudnienie, ale zdaniem specjalistów pomieszczenia gastronomiczne to małe powierzchnie z dużą liczbą ludzi, nie są tam używane maseczki, nie są one też dobrze wietrzone - wyjaśnił premier.

Czwarte obostrzenie to zakaz wszelkiego rodzaju aktywności grup powyżej 5 osób. Wyjątkiem są tu osoby, które mieszkają razem, jak również grupy zawodowe, które ze względu na charakter pracy muszą działać w większych grupach. W tryb zdalny będą musiały przejść także szkoły językowe.

- Wreszcie temat piąty, ale bardzo kluczowy. Na śmierć, czy poważne dolegliwości narażone są osoby starsze i dlatego wprowadzamy program Ochrona seniora. Prosimy osoby powyżej 70 roku życia o to, by się nie przemieszczały, żeby zostały w domy. Wprowadzamy też program mający na celu pomoc seniorom, którzy nie mają możliwości otrzymania wsparcia od bliskich - mówi premier.

Do tego mają być zaangażowani m.in. żołnierze oraz harcerze. Rząd zamyka również sanatoria. Jak wyjaśnił Mateusz Morawiecki trwające turnusy mogą być dokończone.

- 70% osób korzystających z sanatoriów, to osoby powyżej 60 roku życia. Drodzy rodacy - te obostrzenia są poważne, ale liczę na to, że gospodarka będzie pracować na szybszych obrotach niż wiosną. Apelujemy by wszędzie obowiązywały ścisłe zasady sanitarne, żeby w perspektywie czasu przynosiło to efekty i żeby nie trzeba było jeszcze bardziej zaostrzać tych zasad - mówi premier.

Minister zdrowia Adam Niedzielski dodał natomiast, że przed nami krytyczny tydzień.

- Jeżeli ta tendencja, którą mamy dzisiaj by się utrzymała, to będziemy mieli 20-25 tysięcy dziennych zakażeń, a to będzie scenariusz gorszy od czarnego. Musimy zrobić wszystko, by zahamować dalszy rozwój pandemii - powiedział.

Rząd przewiduje rekompensaty dla branż, które najbardziej odczują wprowadzone obostrzenia. Chodzi m.in. branżę gastronomiczną, czy branżę fitness. W najbliższych dniach przedstawiony zostanie plan pomocy dla firm. Uruchomiona została również infolinia dla seniorów. Każdy, kto potrzebuje pomocy może dzwonić pod numer telefonu 22 505 11 11.

W trakcie konferencji padły też ważne informacje w kontekście zbliżającego się święta Wszystkich Świętych. Premier poinformował, że nie zapadła decyzja o tym, czy cmentarze zostaną zamknięte, czy wprowadzone będą jakieś inne ograniczenia.

- Podjęcie decyzji zostawiliśmy na przyszły tydzień. Ale apeluję już teraz - jeśli ktoś może zostać w domu, niech nie jedzie na cmentarz, niech zrobi to później, żeby nie tłoczyć się przy bramach, przy punktach sprzedaży zniczy czy kwiatów - powiedział premier.

Dodał, że w przyszłym tygodniu podjęte zostaną także inne decyzje o ewentualnym wprowadzeniu kolejnych obostrzeń.

- Będziemy w poniedziałek i wtorek analizować dane, które do nas spłyną - poinformował, dodając że przez jakiś czas musimy przyzwyczaić się do życia z wirusem w pełnym reżimie sanitarnym, po to by nie było kolejnych obostrzeń, albo żeby były one mniej dotkliwie.

Premier zasugerował, że jeśli fatalna sytuacja się utrzyma, to być może dojdzie do zamknięcia galerii, zakładów rzemieślniczych, m.in. zakładów fryzjerskich.

Czytaj także: Podstawówki zamknięte od poniedziałku

 

 

 

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Wolność Słowa
Wolność Słowa 24.10.2020, 08:01
Szanowna Redakcjo. Napisałem wczoraj krótki komentarz: "A kościoły nadal otwarte", który został przez Was odrzucony.
Czy możecie tutaj na forum publicznym wyjaśnić dlaczego odrzucacie komentarze tylko dlatego, że dotyczą kościoła pomimo, iż nie łamią regulaminu?
Czy mówienie o konieczności zamknięcia kosciołów i kaplic, w których odbywaja sie różańce z pominięciem jakichkolwiek zasad bezpieczeństwa w ďobie pandemii jest dla Was z jakiegoś względu niewygodne?
Ten temat nie wynika z niechęci wobec kościoła ale z zaobserwowanej skrajnej nieodpowiedzialnosci zarówno władz jak i osób starszych uczestniczących w nabożeństwach.
A forum w internecie po to jest, aby wyrazić swoją opinię, co niniejszym czynię.
W zwiazku z powyższym bardzo proszę o opublikowanie tego komentarza oraz odpowiedzi Redakcji na moje pytanie zadane powyżej.
Nieopublikowanie mojego komentarza utwierdzi mnie w przekonaniu, że nie jesteście medium niezależnym.
redakcja
redakcja 24.10.2020, 10:25
Szanowny Panie, Pana komentarz nie został usunięty. Niestety, czasami publikujemy komentarze z dużym opóźnieniem, za co przepraszamy. Związane jest to z kwestiami technicznymi.
belfer
belfer 24.10.2020, 00:26
A w gminie Dębica w ramach pracy zdalnej nauczyciel obowiązkowo prowadzą zajęcia zdalne że szkoły A nie z domu. Ot taka logika.
Mały prawnik
Mały prawnik 24.10.2020, 19:01
Bo gdy prowadzisz zajęcia z domu - organ prowadzący powinien zapłacić Ci za sprzęt , prąd, wodę itp.
belferka
belferka 24.10.2020, 12:12
Bo to zwykła zawiść i złośliwość ludzka,ze skoro dyrekcja musi siedzieć w pracy to nauczyciele też,. Tymczasem w gminie okupacja -tak się boją.
W innym powiecie, w którym pracuję też tak było, ale przyszła prasa, postraszyła i już można z domu uczyć :P
PodPiS
PodPiS 23.10.2020, 20:48
A kościoły i kaplice różańcowe nadal otwarte.
Tam zagrożenia nie ma...
Smog
Smog 23.10.2020, 19:47
Świetnie, to teraz spacery dla dzieci i nastolatków w złotą polską jesień tylko w ciemności i zabójczym dębickim SMOGU! Brawa dla pomysłodawców!!!
ir_
ir_ 24.10.2020, 16:23
Wg mnie to dobry pomysł, bo dzieci i młodzież skupią się w domu na nauce a nie na spacerach.Ponadto rodzice w pracy będa spokojni, ze dziecko jest w domu i ze nie włóczy się np. po galerii, gdy oni zarabiają na chlebuś.
7of9
7of9 24.10.2020, 16:35
ir__ nigdy nie byłeś/aś dzieckiem?nastolatkiem?obecny czas jest najtrudniejszy własnie dla dzieci i nastolatków, i niestety to najbardziej chyba własnie na nich wpłynie. i jeszcze jedno niestety: ten rząd jest jak pijane dziecko we mgle, ludzie totalnie nieodpowiedzialni.
ir_
ir_ 24.10.2020, 17:00
Hmmm, jestesmy na wojnie z covidem.Moze pora na ich wklad w zwyciestwo nad ta zmorą. Ich rówiesnicy podczas II wojny swiatowej ponosili większe wyrzeczenia. Moze pora na świadomosć, ze maja tez obowiazki, a nie tylko prawa. Mam inne zdanie na temat działań rządu , ale nie wiem czy jest sens toczyc ten spór, bo potrzebna nam solidarnosc w walce z covidem.Uważamnp., że żaden poprzedni rzad, który pamiętam, nie poradziłby sobie lepiej w dobie pandemii z gospodarka.
7of9
7of9 24.10.2020, 18:10
nie interesują mnie ani poprzednie ani nastepne rządy, widzę natomiast co nierobi ten rząd kompletnie przypadkowych i totalnie nieodpowiedzialnych ludzi. z ta II wojna to lekka przesada, widze ze ktoś wyprał komus mózg, zapewne ktoś sobie marzy o jakichs wyklętych dzieciach i nastolatkach.. żenada.. a wystarczy założyć maseczkę (Z NOSEM POD maską) i często myć ręce..., nie łazic tam gdzie tworzą się skupiska ludzkie (np. koscioły). i to wszystko, nie ma mowy o jakichś WYKLĘTYCH wyrzeczeniach..
ir_
ir_ 24.10.2020, 19:40
Życzę dużo, dużo zdrowia
T
T 23.10.2020, 15:14
Zdecydowanie za późno, szpitale już są niewydolne i nie ma kto leczyć innych pilnych T

Pozostałe