Lekarze rodzinni dostali aneksy. Czy je podpiszą?

  • 28.10.2020, 13:44 (aktualizacja 28.10.2020, 13:58)
  • Janusz Grajcar
Lekarze rodzinni dostali aneksy. Czy je podpiszą?
Robert Bugaj, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie, przekazał we wtorek 27 października lekarzom rodzinnym z województwa podkarpackiego aneksy do umowy obowiązującej do 31 grudnia 2020 r. Pozwalają one udzielać świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej w nowym roku.

Umowy z wieloma lekarzami rodzinnymi są podpisane na ogół bezterminowo - w skali kraju na sześć tysięcy ponad cztery tysiące jest zawartych na czas nieokreślony. Termin obowiązywania pozostałych upływa 31 grudnia. Dlatego, w celu zapewnienia ciągłości i kontynuacji opieki nad pacjentami, do świadczeniodawców POZ przesłane zostały aneksy przedłużające do 30 czerwca 2021 roku okres obowiązywania umów wygasających z końcem grudnia.

Aneksy nie zmieniają warunków organizacji i finansowania świadczeń określonych w aktualnym zarządzeniu Prezesa Funduszu i stanowiących integralną część obecnych kontraktów. Warto jednocześnie pamiętać, iż od 2015 roku finansowanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej wzrosło o prawie 5 mld. zł. Na przyszły rok planuje się wzrost o kolejne 300 mln zł. Regularnie podnoszono wysokość ryczałtowej stawki kapitacyjnej i wprowadzano dodatkowe mechanizmy podnoszące finansowanie praktyk.

Jednocześnie w bieżącym roku z powodu epidemii znacząco zmniejszyła się liczba realizowanych porad, a to doprowadziło do pogorszenia dostępności do świadczeń POZ. Nie wpłynęło to jednak na obniżenie wynagrodzenia świadczeniodawców, co więcej, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej otrzymali i otrzymują dodatkowe środki na udzielanie świadczeń związanych z wykrywaniem i leczeniem COVID-19 oraz pokrycie zwiększonych kosztów związanych z bezpieczeństwem sanitarnym praktyk.

- Zapewnienie bezpieczeństwa w dostępie do świadczeń, szczególnie w okresie trwającej epidemii COVID-19, jest priorytetowym zadaniem Narodowego Funduszu Zdrowia, dlatego liczymy na podpisanie aneksów w najbliższych dniach, aby obie strony mogły skoncentrować się na realizacji zadań związanych z opieką nad pacjentami. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i zapewnienie im dostępu do Podstawowej Opieki Zdrowotnej w warunkach epidemii COVID-19, liczymy że propozycja przedłużenia umów o pół roku spotka się ze zrozumieniem świadczeniodawców - podkreśla Robert Bugaj, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie.

Wcześniejsze podpisanie aneksów wiąże się z obecnym stanem pandemii i koniecznością dokonania oceny przez NFZ zabezpieczenia świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej od 1 stycznia 2021 r.

Czytaj też: Żebyśmy czuli się bezpieczniej na osiedlu

 

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe