Historia ceramiki – wczoraj i dziś

  • 29.10.2020, 14:14
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Historia ceramiki – wczoraj i dziś
Bieg historii odbił niesamowite piętno na ceramice artystycznej. Jako jeden z najstarszych wytworów rąk człowieka towarzyszy nam ona od zarania dziejów. Jej rozwój, zmiany stylistyczne oraz wszelkie następstwa są bowiem dokładnie znane. Naczynia porzucone jeszcze za pradawnych czasów szczęśliwym trafem uniknęły grabieży i pozostały na swoim miejscu. Dzięki temu archeolodzy mogli szczegółowo poznać sztukę garncarską, dokładnie ją zbadać, a zdobytą wówczas wiedzę przekazać swoim następcom. Ceramika zatem ugruntowała swą pozycję bardzo wysoko i od wielu lat spełnia zarówno funkcję użytkową, jak i kolekcjonerską.

Ceramika – jej chińskie początki

Ceramika jest mylnie kojarzona wyłącznie z porcelaną czy wyrobami powstałymi na skutek wypalania gliny. Pojęcie to jest tak obszerne, iż niełatwo je dokładnie scharakteryzować. Pierwszych dzieł możemy doszukać się jeszcze w historii Azji Wschodniej. To tam sztuka funkcjonalna miała swe początki, by później rozprzestrzenić się na Bliski Wschód i basen Morza Śródziemnego. Chiny od zawsze słynęły z szerokiego dostępu do surowców. Duża populacja w państwie sprawiła, iż wydobycie gliny czy kwarcu nie stanowiło wówczas problemu. Wraz z biegiem lat i wieloma przemianami na tle społecznym sztuka garncarska napłynęła również do Ameryki, a w późniejszym czasie zawitała do Europy. Ze względu na praktyczne znaczenie ceramiki, rzemiosło mogło się stopniowo rozwijać. Zobaczcie sami, jak ceramika wyglądała kiedyś, a jak prezentuje się dziś!

Ceramika i sposoby jej wykorzystania

Sposobów i rozwiązań, jak możesz wykorzystać ceramikę, możesz doszukać się w codziennym życiu, a zapotrzebowanie na nią nieustannie rośnie. Ma ona także znamienny wpływ na nasze samopoczucie, dlatego też projektanci dbają o szeroki wybór asortymentu i oryginalne wzory. Ciekawe i kreatywne rozwiązania poprawią nam humor, a także urozmaicą wnętrze i nadadzą mu nowego klimatu!

Tym, co istotne, odporność ceramiki na czynniki chemiczne czy działanie wysokich temperatur jest tak duża, iż nie sposób ją uszkodzić. Ceramika inżynierska została uznana za jeden z najtwardszych materiałów na świecie, zaraz po diamencie. Obecnie jest wykorzystywana w transporcie, hutnictwie czy elektronice. Wytwarzane są z niej materiały takie jak maty ceramiczne i materiały ogniotrwałe. Jej wysoki stopień wytrzymałości oraz funkcja izolacyjna pozwalają zaś na stosowanie jej w przemyśle medycznym przy tworzeniu elementów protez kolanowych czy zębowych…

Ceramika reklamowa

Nie sposób nie zauważyć, iż ceramika obrała zupełnie inny kierunek. Dynamicznie się zmienia i znacznie różni od swej pierwotnej formy, którą znamy jeszcze z czasów paleolitu. Dziś jest bardzo chętnie wykorzystywana przez marki w celu wzmocnienia zaplanowanych wcześniej działań marketingowych. Duże firmy opracowując swoją strategię, często opierają się o gadżety reklamowe, w tym właśnie o ceramikę reklamową. Wbrew pozorom jest to jedna z najtańszych form reklamy marki oraz prezentacji produktu. Gadżety wizerunkowe, takie jak kufle z nadrukiem czy innego rodzaju artykuły reklamowe są obecne niemal wszędzie i przynoszą niesamowity zysk…

Internetowy sklep - https://ceramika-reklamowa.com.pl/k/kufle/ - wyszedł naprzeciw oczekiwaniom klientów i stał się producentem wysokiej jakości gadżetów ceramicznych. Zamówisz tam kufle z logo firmy czy śmiesznym cytatem, tym samym pozytywnie wpłyniesz na wizerunek swojej firmy.

Nowe spojrzenie na ceramikę

Twórcy naczyń ceramicznych nadawali im niegdyś odmiennych kształtów czy form. Powierzchnie naczyń dekorowano w charakterystyczne dla dawnych czasów wzory przypominające sceny mitologiczne czy historyczne. Niekiedy można także było znaleźć portrety o szafirowej czy zielonej barwie. Duży wpływ na rozwój ceramiki miał jednak Wedgwood. Ten angielski artysta wynalazł nowe masy ceramiczne imitujące agat czy jaspis oraz delikatną odmianę kamionki. To właśnie dzięki niemu fajans zaczął cieszyć się niesamowitą popularnością, a ich wielbicielem stał się sam Król Stanisław August oraz ród rodziny Czartoryskich czy Zamoyskich.

Wyroby ceramiczne – dawniej i obecnie

Rozwój ceramiki i  zdobnictwa artystycznego jest w pełni zależny od zapotrzebowania, nowinek technicznych oraz dominującej wówczas estetyki. Dziedzina, jaką jest ceramika, istnieje jednak od czasów paleolitu. Na podstawie odnalezionych naczyń i wyrobów garncarskich odkryto ścisłe powiązanie z konkretnymi epokami. Obecnie to właśnie Bolesławiec jest polską stolicą ceramiki. Rejony Dolnego Śląska są bogate w złoża glin, co umożliwia produkcję wyrobów ceramicznych w tradycyjny dla surowca sposób.

Artykuł zewnętrzny

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe