Menueta Mozarta zagrali w Wiluszówce - filmy

  • 01.11.2020, 10:19
  • Tomasz Ratuszniak
Menueta Mozarta zagrali w Wiluszówce - filmy Fot. Bohema Trio, czyli Jagoda Prucnal-Podgórska, Jacek Podgórski i Anna Prucnal. Fot. Justyna Łobodzińska.
Są młodzi i utalentowani, a do tego pełni pasji. Żyją muzyką i chcą dzielić się nią z innymi. Teraz mogli to zrobić dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mowa o grupie Bohema Trio, którą tworzą: Jagoda Prucnal-Podgórska – skrzypce, Anna Prucnal – skrzypce i Jacek Podgórski – wiolonczela.

- Bohema Trio to grupa rodzinna. Jacek jest moim mężem, a Anna siostrą – tłumaczy Jagoda.

Łączą ich jednak nie tylko więzy rodzinne, ale i Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy. Jagoda i Anna to absolwentki tej szkoły. Poza tym Jagoda, a także jej mąż Jacek, są dziś jej pedagogami.

W ich życiu wszystko kręci się wokół muzyki. Jagoda i Jacek ukończyli Akademię Muzyczną w Krakowie, a obecnie są studentami Universitat fur Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.

- To obecnie najlepsza uczelnia muzyczna na świecie – podkreśla Jagoda.

Anna rozpoczęła właśnie naukę w mistrzowskiej klasie skrzypiec prof. Kai Danczowskiej. Tej samej, w której uczyła się Jagoda.  

Członkowie Bohema Trio mieli okazję koncertować m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, czy Brahms Sal w Musikverein w Wiedniu.

Teraz, gdy pandemia pokrzyżowała im plany koncertowe, postanowili skupić się na projekcie, którego celem jest propagowanie muzyki klasycznej wśród osób do tej pory niemających z nią wiele wspólnego.

- Takich, które na co dzień wolą np. piłkę nożną – śmieje się Jagoda.

Kiedy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło nabór do programu Kultura w sieci, postanowili spróbować. Złożyli wniosek i… o nim zapomnieli. Dopiero po miesiącu po jego rozstrzygnięciu odebrali maila z pytaniem czy na pewno chcą to stypendium.

Chcieli. Szczególnie, że wymyślili sobie, że utwory klasyków wiedeńskich, klasyków i romantyków polskich, oraz perły muzyki filmowej wykonają i zarejestrują w wyjątkowych miejscach naszego regionu. A filmy, które tam powstaną, a za które odpowiada dębiczanin Adam Lesiak, udostępnią w sieci, by mogło obejrzeć je jak najwięcej osób.

- Staraliśmy się żeby utwór, który wykonujemy, współgrał z miejscem. Mało tego! Z siostrą nawet sukienki dobierałyśmy do miejsca – przekonuje Jagoda.

Pierwszy materiał zarejestrowali w zespole pałacowo-parkowym w Siarach. Jak się okazuje nie bez przyczyny.

- To piękne miejsce o wspaniałej architekturze. A do tego przez prawie trzy dekady należało do śp. Edwarda Brzostowskiego – zauważa skrzypaczka.

Dodaje, że utwór klasyka wiedeńskiego – Franza Josepha Haydna, który wykonali w Siarach, świetnie komponował się z zaprojektowanym w stylu wiedeńskiej secesji pałacem.

Później był Kanon Johanna Pachelbega zagrany w kościele św. Jadwigi w Dębicy, walc z filmu Noce i Dnie Waldemara Kazaneckiego zarejestrowany nad zalewem w Mokrzcu, Menuet Wofganga Amadeusza Mozarta wykonany w dębickiej Wilii Wiluszówka i Preludium z I Suity wiolonczelowej  Jana Sebastiana Bacha, który rozbrzmiewał w drewnianym kościele św. Bartłomieja w Łękach Górnych.

Filmy, w serwisie YouTube, na facebookowym profilu i na stronie zespołu od początku września publikowali w każdą sobotę.

- Na brak zainteresowania nie narzekaliśmy, bo jak się spóźnialiśmy z publikacją to zaraz mieliśmy pytania: gdzie film? - twierdzi Jagoda.

Po nagraniu z Łęk Górnych były jeszcze filmy z zamku w Przecławiu, dworku w Korzeniowie i ruin zamku Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu. Wszystkie można obejrzeć poniżej.

 

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
nina
nina 02.11.2020, 13:25
gratulacje piekna muzyka na trudny czas
dziadek
dziadek 02.11.2020, 09:46
Brawo Brawo Brawo robicie coś co podtrzymuje człowieka na duchu w tych ciężkich czasach jest co posłuchać dziękuję.

Pozostałe