Nowa strategia walki z koronawirusem - chorzy dostaną pulsyksometry

  • 01.11.2020, 15:00
  • Tomasz Ratuszniak
Nowa strategia walki z koronawirusem - chorzy dostaną pulsyksometry Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji. fot. YouTube.
Jeszcze w tym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski ma przedstawić nową strategię walki z koronawirusem. Jej opracowanie zapowiedział podczas piątkowej konferencji prasowej.

- Nowością, którą będziemy wprowadzali jako rozwiązanie ogólnie funkcjonujące jest taka opieka na poziomie podstawowym nad pacjentami, którzy są skąpo bądź nieobjawowi. To jest wykorzystanie takiego modelu opieki, w którym wykorzystujemy urządzenie nazywające się pulsoksymetr - mówił minister.

Pulsoksymetr to urządzenie służące do pomiaru natlenienia krwi. Mierzy też tętno. Adam Niedzielski twierdzi, że otrzyma go każda osoba wskazana przez lekarza POZ, która ma dodatni wynik, ale jest skąpo lub nieobjawowa. Wskazania pulsyksometru monitorowane będą przez specjalne centrum powołane przez ministerstwo.

- Przygotowujemy się też rozwiązaniami na sytuację coraz trudniejszą. Takimi rozwiązaniami, które chcemy zaproponować w tej sytuacji są przede wszystkim pewne zmiany w zakresie prowadzenia kwarantanny - przekonywał szef resortu zdrowia.

Po wejściu w życiu zapowiadanym przez niego zmian osoby zamieszkujące z osobą chorą nie będą musiały już czekać na telefon z sanepidu i po nim dopiero zaczynać kwarantanny. Przejdą na nią automatycznie po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu przez osobę chorą.

- Apeluję tutaj do wszystkich. Jeśli macie współdomownika, który ma dodatni wynik testu - zostańcie w domu. Zostańcie na kwarantannie. Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby takie formalności załatwić, jak wpisanie do systemu, który jest potem podstawą do wypłaty świadczenia, ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie będzie rozpoczęta kwarantanna - tłumaczył.

Ministerstwo przyjęło również, że testy antygenowe, które są wykonywane pacjentom objawowym, będą taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR. Do tej pory testy antygenowe trzeba było potwierdzać testami PCR.

- Zmieniamy w ten sposób definicję krajową przypadków. Teraz już nie tylko test PCR, ale też objawy i test antygenowy będą dowodziły, że osoba jest chora na koronawirusa - mówił minister, dodając, że testy antygenowe zostaną wprowadzone m.in. na SORy i izby przyjęć.

Zmiany o których mówił Adam Niedzielski mają znaleźć się w nowej strategii, której trzecią wersję ministerstwo ma przygotować jeszcze w tym tygodniu.

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe