Nie żyje kpt. Tadeusz Garstka

  • 02.11.2020, 12:38 (aktualizacja 02.11.2020, 21:21)
  • Tomasz Ratuszniak
Nie żyje kpt. Tadeusz Garstka fot. Światowy Związek Żołnierzy AK w Dębicy.
Dziś w nocy w wieku 90 lat zmarł kpt. Tadeusz Garstka. O jego śmierci poinformował Światowy Związek Żołnierzy AK w Dębicy.

Tadeusz Garstka urodził się 25 lipca 1930 roku w Niwach. W czasie niemieckiej okupacji działał w Szarych Szeregach, a w 1944 roku wstąpił do Armii Krajowej. Po zakończeniu II wojny światowej wraz z braćmi angażował się w działalność konspiracyjną w młodzieżowej organizacji antykomunistycznej Orlęta. Później jego oddział został podporządkowany majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu ps. Zapora. W 1948 roku Tadeusz Garstka współtworzył działająca na terenie naszego powiatu organizację Armia Kresów. Po jej rozbiciu przez Urząd Bezpieczeństwa został aresztowany i osadzony na zamku w Rzeszowie. Więziony był przez lata w więzieniach na terenie całego kraju. W latach osiemdziesiątych działał w Solidarności. Był współorganizatorem struktur Światowego Związku Żołnierzy AK w Dębicy. Przez wiele lat pełnił funkcję wiceprezesa ŚZŻAK Środowiska 5. PSK AK w Dębicy. Należał także do Związku Inwalidów Wojennych.Był najstarszym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dębickiej. Jego pogrzeb odbędzie się w środę 4 listopada. Msza żałobna rozpocznie się o godz. 15:30 w kaplicy na cmentarzu komunalnym przy ul. Cmentarnej. Tadeusz Garstka spocznie na cmentarzu parafialnym.

Przeczytaj również: Pod stadionem zapalili znicze i złożyli kwiaty - zdjęcia

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe