PCK ma nową siedzibę. Miasto nie pomogło

  • 02.11.2020, 15:18 (aktualizacja 02.11.2020, 15:50)
  • Grzegorz Król
PCK ma nową siedzibę. Miasto nie pomogło Janusz Bieniasz (na pierwszym planie, z prawej) nie kryje zadowolenia z pomocy, jaką PCK kolejny raz otrzymał od Andrzeja Barszcza. Fot. Arch.
Od kilku dni Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Dębicy ma nową siedzibę. Jak mówi naszej redakcji Janusz Bieniasz, prezes zarządu Oddziału Rejonowego PCK kolejny raz wielkie serce okazał Andrzej Barszcz, właściciel sieci sklepów Jubilatka. To właśnie w biurowcu byłych Zakładów Mięsnych przy ulicy Fabrycznej 1 znalazło się miejsce dla tej zasłużonej organizacji.

Przez kilka ostatnich lat oddział miał swoją siedzibę w budynku Domu Kultury i Kina Kosmos. PCK dzierżawiło jedno pomieszczenie od Miejskiego Ośrodka Kultury. Kiedy podjęta została decyzja o przeniesieniu kina do DK Śnieżka i oddaniu Kosmosu Firmie Oponiarskiej pojawił się problem z lokum dla czerwonokrzyskich działaczy oraz wolontariuszy. Pojawiały się zapewnienia ze strony władz miasta, że PCK bez lokum nie zostanie.

- Jakkolwiek padały jakieś deklaracje, to jednak konkretów nie było - czytamy w piśmie przesłanym naszej redakcji.

Kolejny raz z pomocą dla PCK przyszedł właściciel firmy Stek Rol i sieci Jubilatka Andrzej Barszcz.

- Zaproponował nam lokum w swojej firmie. Nie tylko odmalował pomieszczenia, ale jego firma zadbała także o całą logistykę związaną z przeprowadzką. Jestem mu bardzo wdzięczny za pomoc. Andrzej Barszcz od lat wspiera nas finansowo, ale nie tylko. Pokazał wielkie serce, otwartość na pomoc naszej organizacji. W imieniu własnym, zarządu, działaczy PCK, w imieniu całej naszej powiatowej społeczności, pragnę mu serdecznie podziękować. Ten gest jest o tyle istotny, że w dobie pandemii koronawirusa, potrzebujemy solidaryzmu społecznego, empatii. To cechy, które na pewno charakteryzują Andrzeja Barszcza. Ponieważ znam go od lat, powiem króciutko: Przyjacielu, drogi Andrzeju, dziękuję - mówi Janusz Bieniasz. 

Polski Czerwony Krzyż powstał w Dębicy w 1929 roku. Od 91 lat nieprzerwanie niesie pomoc potrzebującym oraz prowadzi szeroką działalność opiekuńczo-socjalną. Stoi na straży najważniejszych praw i wartości człowieka. Działacze czerwonokrzyscy nie przestali pracować nawet podczas niemieckiej okupacji, gdzie za takie działania groziła kara śmierci.

- Mamy bardzo bogatą historię działalności PCK na rzecz społeczności lokalnej, w tym m.in. przeprowadzenia różnych akcji charytatywnych na rzecz potrzebujących, organizacji wypoczynku letniego dla dzieci z rodzin ubogich, pomoc domom dziecka. Dziś nie trzeba nikogo przekonywać, jak potrzebna i ważna jest ta organizacja. Nieodłącznie z PCK związane jest honorowe krwiodawstwo – mówi prezes Janusz Bieniasz. 

Przypomina również, że pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania na krew a wręcz przeciwnie. W związku z dyskwalifikacją wielu osób krew każdego dawcy jest na wagę złota.

- Krew jest potrzebna każdego dnia i żadna epidemia tego nie zmieni. Pomimo wieloletnich badań i prac naukowo–badawczych, nie udało się dotychczas wytworzyć tak cennego leku, jakim ona jest. W ostatnim czasie z powodu pandemii koronawirusa, większość planowanych zabiegów została odwołana, jednak wielu pacjentów po wypadkach, przeszczepach oraz w trakcie leczenia chorób nowotworowych jej potrzebuje – dodaje Janusz Bieniasz.

Przed wyjściem z domu do punktu poboru krwi należy zmierzyć temperaturę. Osoby z temperaturą powyżej 37,3 °C nie będą mogły jej oddać i jednocześnie powinny skonsultować się z lekarzem rodzinnym. We wszystkich miejscach poboru krwi znajduje się stanowisko do wstępnej kwalifikacji, gdzie krwiodawcy wypełniają ankietę, dezynfekują ręce, a każdemu z nich mierzona jest temperatura. Po wstępnej kwalifikacji krwiodawca zostaje zarejestrowany i podlega drugiej kwalifikacji, na dotychczasowych zasadach.

I tu kolejna ważna informacja. Od jutra punkt Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który działał w dębickim szpitalu, zostaje przeniesiony do budynku przy bramie osobowej Firmy Oponiarskiej, przy ul. Kwiatkowskiego (pawilon przy bramie, obok przychodni Lux Med). Godziny rejestracji dawców prowadzone są od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7 do 11.

Czytaj także: Krwi w szpitalu nie oddasz. Punkt przeniesiony

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mika
Mika 02.11.2020, 17:54
Kompromitacja burmistrza.
Ja.K.
Ja.K. 02.11.2020, 17:33
Nasi PiSowscy dębiccy radni nie pomogli? No masz ci los... A tacy prawi i sprawiedliwi. Pewnie gdyby chodziło o Caritas, to od razu znalazłoby się i lokum i transport.
geodeta
geodeta 02.11.2020, 18:49
Lokalami miejskimi zarządza burmistrz samodzielnie w kwestii wynajmów itd. Także pudło i pretensje do Szewczyka.
Ja.K.
Ja.K. 02.11.2020, 20:25
geodeta, wiesz, oni nigdy nic nie mogą, zawsze biedni mają związane ręce- bo zły burmistrz, bo covid, bo ostry cień mgły... A prawda jest taka, że gdyby tylko chcieli pomóc, to lokal by się znalazł. Co nie zmienia faktu, że burmistrz też dał ciała.
geodeta
geodeta 02.11.2020, 21:13
A skąd radny jeden czy drugi ma do dyspozycji miejski lokal? Bo ja nie słyszałem o takich historiach. To temat burmistrza niestety.
szkoda miasta
szkoda miasta 02.11.2020, 17:07
Jak zazwyczaj u Szewczyka skonczylo sie na obiecankach-cacankach. I jeszcze trzy lata stracone dla Debicy nas czekaja.
zdezorientowany
zdezorientowany 02.11.2020, 16:23
Szanowny Panie Doktorze, czyżby był Pan kolejnym, który zawiódł się na Panu Szewczyku? Przecież pan go chwalił
pikuś
pikuś 02.11.2020, 16:11
Wstyd dla burmistrza!
Wiktor
Wiktor 02.11.2020, 16:04
Tylko burmistrz na chorobowe poszedł i już zaniedbania!
wika
wika 02.11.2020, 17:33
Wiadomo, wróci to powie, że to nie on tylko zastępcy. Maciek i Jurek przemyślcie to!
Lidka
Lidka 02.11.2020, 15:54
Ot macie Szewczyka. Jak przyjdzie co do czego to zostawia nawet społeczników na lodzie!

Pozostałe