
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że szorstkość tkaniny to bezpośredni efekt niewłaściwego prania. Aby ręczniki kąpielowe świeżo i elegancko prezentowały się na wieszakach, a także by stale były miękkie, należy zaznajomić się z zasadami ich prawidłowego prania.
Najważniejsze zasady podczas prania ręczników
Nowe ręczniki kąpielowe oraz mniejsze ręczniki do osuszania rąk pięknie prezentują się w łazience. Chociaż zakup kompletu ręczników wysokiej jakości wiąże się z większym wydatkiem, warto się na niego zdecydować. Dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego dobrej jakości ręczniki mogą posłużyć w domu przez długi czas, o ile będą odpowiednio pielęgnowane. Dotyczy to w szczególności stosowania się do zasad ich prania.
Zacznijmy od tego, że ze względów higienicznych ręczniki kąpielowe należy wyprać od razu po zakupie, zanim zaczniemy ich używać. Później, w trakcie normalnego użytkowania, ręczniki powinniśmy prać przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli jednak znajdują się w małej, słabo wentylowanej łazience, pranie powinno być robione częściej, na przykład co 2-3 dni. Nigdy nie łączmy prania ręczników na przykład z odzieżą, ponieważ nie służy to ani ręcznikom, ani ubraniom. Oprócz tego, że ręczniki mogą zostawiać drobne włókna na innych tkaninach, wymagają one zupełnie innego programu prania niż odzież.
Nawet jeśli pierzemy wyłącznie ręczniki, trzeba uważać na to, by nie przeładować pralki. Ręczniki kąpielowe są bowiem bardzo chłonne, przez co podczas prania robią się naprawdę ciężkie. Piorąc ręczniki, starajmy się łączyć je ze sobą pod względem kolorystycznym. Nie pierzmy ciemnych ręczników z jasnymi, ponieważ jaśniejsze ręczniki mogą zszarzeć lub zabarwić się na dany kolor.
Jaka temperatura i środek do prania ręczników?
Ręczniki kąpielowe podlegają najsilniejszej eksploatacji ze wszystkich ręczników łazienkowych. Z tego powodu warto wybierać ręczniki kąpielowe jak najwyższej jakości, o grubym splocie i wykonane z naturalnych materiałów. Dobrze sprawdzi się tkanina typu frotte – może być to przędza z bawełny i bambusa lub też stuprocentowa bawełna. Stosowanie ręczników z naturalnych materiałów ma także względy ekologiczne – podczas prania nie przyczyniamy się do powstawania tzw. mikroplastiku.
Wbrew dosyć popularnemu przekonaniu, nie ma konieczności prania ręczników w bardzo wysokiej temperaturze. Najlepiej stosować się do zaleceń producenta na metce ręcznika. Zwykle optymalna temperatura prania dla ręczników bawełnianych lub bambusowych wynosi 40 albo 60°C. Wyższą temperaturę możemy ustawić na przykład w sytuacji, gdy chcemy pozbyć się z nich ewentualnych bakterii i innych zarazków. Należy jednak mieć na uwadze, że w głównej mierze to właśnie pranie ręczników w wysokich temperaturach przyczynia się do ich utraty miękkości oraz puszystości.
Do ręczników kąpielowych o grubym i wytrzymałym splocie znacznie lepiej od konwencjonalnych proszków sprawdzą się płyny do prania. Wynika to z faktu, że proszek do prania może zostawać pomiędzy włóknami ręcznika, do końca się nie wypłukując. Wbrew pozorom do ręczników nie należy także dodawać środków zmiękczających, ponieważ uszkadzają one włókna i powodują szybsze niszczenie. Bezpieczniejszą alternatywę stanowi szklanka białego octu lub pół szklanki sody oczyszczonej dodane do wody raz na kilka prań.
Artykuł zewnętrzny