Groby żołnierzy AK oznaczyli biało-czerwonymi chorągiewkami

  • 10.11.2020, 20:09 (aktualizacja 10.11.2020, 20:51)
  • Tomasz Ratuszniak
Groby żołnierzy AK oznaczyli biało-czerwonymi chorągiewkami fot. Urząd Miejski w Dębicy.
Każdego roku, przed Dniem Wszystkich Świętych, służby miejskie zapalają znicze na żołnierskich grobach, a członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy i strzelcy ze Związku Strzeleckiego biało-czerwonymi chorągiewkami oznaczają mogiły żołnierzy AK. W tym roku, w związku z obostrzeniami, zrobili to dopiero w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości.

– Od ponad 20 lat przed 1 listopada odwiedzamy groby żołnierzy AK. Niestety, z każdym rokiem tych grobów przybywa. W pierwszych latach obecnego stulecia, w naszym powiecie żyło jeszcze ponad stu weteranów AK. Dzisiaj pozostało zaledwie kilku – twierdzi wiceburmistrz Maciej Małozięć, który pełni także funkcję prezesa dębickiego koła ŚZŻAK.

Dodaje jednocześnie, że dawniej akowskie groby odwiedzali tylko członkowie ŚZŻAK, głównie kombatanci AK. Od kilkunastu lat regularnie czynią to także środowiska patriotyczne, a szczególnie dębicka jednostka Związku Strzeleckiego Strzelec.

– Biało-czerwone chorągiewki, którymi znaczymy akowskie mogiły, to wyraz naszej pamięci o tych zasłużonych ludziach – żołnierzach Polski Podziemnej, a także informacja dla społeczeństwa, że w danym miejscu spoczywa ktoś ważny dla naszej ojczyzny. Mam nadzieję, że w ten sposób, pamięć o tych bohaterach będzie żywa także wśród przyszłych pokoleń – zaznacza.

Przeczytaj również: Płacisz smartfonem? Pierwsze trzy godziny będziesz mieć za darmo

 

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zek
Zek 12.11.2020, 20:58
Może partie polityczne i ich sympatycy darowaliby sobie takie info. Złożyli kwiaty, ładnie zrobili. Ale po co się tym chwalic na forum. Nie wiem.
Sympatycy PO Powiatu Dębickiego
Sympatycy PO Powiatu Dębickiego 11.11.2020, 21:20
Dębicka Platforma uczciła Święto Niepodległości 🇵🇱🇵🇱

Uroczystości miejskie w reżimie sanitarnym odbyły się przed południem. Delegacja dębickiej Platformy Obywatelskiej uczciła oficjalnie dzisiejsze Święto Niepodległości kilka godzin później przy figurze Matki Bożej Niepokalanej na Placu Grafitów.

W tym roku obchody Święta Niepodległości były organizowane zupełnie inaczej niż do tej pory, w większości miejsc ze względu na pandemię odbyły się one w sposób symboliczny. Przedstawiciele dębickiej Platformy Obywatelskiej, w gronie których znaleźli się Krzysztof Lipczyński przewodniczący Zarządu powiatowej PO, Dominik Łazarz wiceprzewodniczący, a także Roman Roztoczyński i Małgorzata Szymaszek złożyli wiązankę pamięci pod figurą Matki Bożej Niepokalanej.

„W tym roku postanowiliśmy ze względy na trudną sytuacje epidemiologiczną w naszym powiecie, jak i w kraju nie uczestniczyć w miejskich uroczystościach, tylko symbolicznie złożyć wiązankę dla Niepodległej w późniejszych godzinach” – informuje Krzysztof Lipczyński.

Zdjęcia: https://www.facebook.com/krzys…
Joanna
Joanna 11.11.2020, 18:35
Szkoda że nie są odwiedzane wszystkie groby!!!
hahaha
hahaha 11.11.2020, 14:06
Dobrze ze AK razem z armia Amerykanską nas wyzwolily bo dalej bylibysmy pod zakonem krzyzackim.
Juju
Juju 12.11.2020, 11:45
a Karolek? jakaś wiązaneczka?
Gustlik
Gustlik 12.11.2020, 15:00
"Karol" wolał odejść z z dębickiego rynku i stoi teraz na Cmentarzu Żołnierzy Armii Radzieckiej . To kwestia czasu kiedy wróci bo tak powinno być. "Rudy" 102 zresztą też .
debski
debski 11.11.2020, 13:24
A może tak zamiast autopromocji burmistrza, to groby żołnierzy z chorągiewkami pokazać? Szanowny Panie Redaktorze, nie uważa Pan?
Teddy
Teddy 11.11.2020, 07:09
Brawo dla burmistrza Malozięcia za dbanie o pamięć o żołnierzach!
mona
mona 11.11.2020, 23:52
To aż wiceburmistrzem musi zostać ktoś, żeby to robić? Doskonale radził sobie z tym jako AKowiec. Od burmistrza oczekujemy sprawnego rządzenia. A słychać z ratusza, że cieniutko tu...
???
??? 12.11.2020, 15:42
Akowiec?Przecież za młody jest wice burmistrz.
Janina
Janina 10.11.2020, 23:35
Panie wiceburmistrzu do roboty, budżet się Wam nie spina, ludzie boją się o pracę, transport w rozsypce, same podwyżki opłat.
Ja Nina
Ja Nina 13.11.2020, 11:53
Co ma piernik do wiatraka? Czy pamięć o grobach ma jakiś związek z budżetem, opłatami czy transportem?
Cck
Cck 12.11.2020, 15:43
Ludzie,to nie ten adres.
&
& 12.11.2020, 20:45
A za co biorą pieniądze? Bez wyborów do kasy.

Pozostałe