Burmistrz twierdzi, że to nie jego stanowisko, ani rady, tylko 11 radnych

  • 13.11.2020, 20:48 (aktualizacja 14.11.2020, 12:50)
  • Tomasz Ratuszniak
Burmistrz twierdzi, że to nie jego stanowisko, ani rady, tylko 11 radnych fot. Urząd Miejski w Dębicy.
Burmistrz wydał komunikat w sprawie stanowiska Rady Miejskiej odnośnie współpracy z samorządem belgijskiego miasta Puurs. Poniżej publikujemy je w całości.

O samym stanowisku więcej piszemy w najbliższym numerze OL, który trafi do sprzedaży we wtorek 17 listopada. A poniżej komunikat burmistrza:

"W związku z przyjęciem przez 11 radnych Rady Miejskiej w Dębicy „Stanowiska w sprawie zawieszenia współpracy bilateralnej z Dębicą przez władze samorządowe Puurs-Saint-Amands” oraz falą krytyki jaka spadła na nasze miasto w związku z ww. stanowiskiem Rady Miejskiej w Dębicy, władze miasta pragną podkreślić, iż powyższe stanowisko nie było konsultowane z Burmistrzem Dębicy, jako organem wykonawczym. Stanowisko było autonomiczną decyzją wspomnianej grupy radnych i zostało przyjęte przez 11 z 21 radnych podczas XXX sesji Rady Miejskiej w Dębicy w dniu 21 października 2020 roku.

Burmistrz Dębicy, niezależnie od przywołanego powyżej stanowiska radnych, zwrócił się do Koena Van den Heuvela, Burmistrz Puurs-Sint Amands, udzielając odpowiedzi na pytania i wątpliwości, które u naszych belgijskich partnerów budziła kwestia przyjętej w 2019 r. Samorządowej Karty Praw Rodzin.

W piśmie z 6 listopada br., Burmistrz Dębicy podkreśla, że jako miasto „szanujemy każdego człowieka, a godność każdej osoby jest dla nasz szczególnie ważna”. Jednocześnie zaznacza, że dokument Samorządowej Karty Praw Rodzin, przyjęty przez Radę Miejską, nie powinien stanowić przeszkody do naszej dalszej dobrej współpracy. A dalej – „Mam nadzieję, że już niedługo uda nam się spotkać osobiście i ostatecznie wyjaśnić sytuację. Również, wskazane byłoby, aby radni z Dębicy i Puurs-Sint-Amands wypowiedzieli się w tym temacie podczas wspólnego spotkania, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości”.

11 listopada 1999 roku w Dębicy podpisana została „Umowa o współpracy pomiędzy samorządami Dębicy i Puurs”. Zawarcie umowy było formalizacją wieloletnich kontaktów, jakie łączyły mieszkańców Dębicy i belgijskiego Puurs. Kontakty te nawiązane zostały w 1980 roku podczas belgijskiego tournee Zespołu Pieśni i Tańca „Małopolska”. Zachwyceni polskim folklorem Belgowie w kolejnych latach jeszcze kilkakrotnie gościli dębickie zespoły pieśni i tańca: „Małopolska”, „Igloopolanie” i „Rzemieślnik”. Wizyty te zaowocowały bardzo dobrymi relacjami osobistymi, przypieczętowanymi trzema polsko-belgijskimi małżeństwami.

 W trudnych latach stanu wojennego, społeczność kilkunastotysięcznego Puurs zorganizowała pomoc materialną dla mieszkańców Dębicy. Zawiązany w belgijskim mieście komitet „Serce dla Polski”, kilkakrotnie przedsięwziął akcję zbierania darów na rzecz będących w trudnej sytuacji materialnej mieszkańców Dębicy.

Po odzyskaniu przez Polskę pełnej suwerenności, kontakty zostały zintensyfikowane, co w 1996 r. zaowocowało pobytem polskiej delegacji oraz w 1999 r. wizytą belgijskich samorządowców w Dębicy.

Po podpisaniu umowy partnerskiej w 1999 r. zawiązało się Towarzystwo Przyjaźni i Współpracy Polsko-Belgijskiej „Dębica-Puurs Serce za serce”, w skład którego weszli przedstawiciele władz samorządowych miasta, przedstawiciele lokalnego środowiska kultury, oświaty i biznesu. Celem działania Towarzystwa jest organizowanie form współdziałania między mieszkańcami Dębicy i Puurs-Sint-Amands.

Podczas obchodów Dni Dębicy w 2019 r., z okazji 20. rocznicy podpisania umowy partnerskiej między Dębicą a Puurs, władze obu miast ratyfikowały dotychczasowe porozumienie o współpracy.

Z uwagi na nadzwyczajny charakter powyższej współpracy międzynarodowej, władze Miasta Dębicy wyrażają nadzieję na kontynuację dobrej współpracy z korzyścią dla obu społeczności."

Przeczytaj również: Narodowa kwarantanna? Na razie niepotrzebna

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (71)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dominik Łazarz
Dominik Łazarz 16.11.2020, 10:45
Szanowni Państwo,

Treść pisma prezentująca stanowisko części Rady Miejskiej (tj. radnych klubu PiS) jest dla mnie skandaliczna i tylko zaogni sytuację we współpracy z ważnym i długoletnim miastem partnerskim Dębicy, jakim jest Puurs w Belgii. Za przyjęcie uchwały, która wywołała ten skandal, oraz za treść tego pisma powinien ponieść odpowiedzialność polityczną główny inicjator!

Jest to ogromna wizerunkowa strata dla Dębicy, najgorsze, że nie widzę, aby radni klubu PiS, a zwłaszcza przewodniczący rady miejskiej p. Cebula, wyciągnęli z tego wnioski.

Miasto Dębica powinno powołać specjalny Zespół, który naprawi stosunki z Puurs, a przede wszystkim podejmie próbę naprawy nadszarpniętego wizerunku Dębicy.

Z szacunkiem
Dominik Łazarz
Tirp
Tirp 16.11.2020, 16:58
To jakiś król, prezydent, czy biskup? Widać duża powagę.
Stefan
Stefan 16.11.2020, 17:11
po prostu człowiek kulturalny, a co takie dziwne na warunki naszych "przedstawicieli"?
Ela
Ela 16.11.2020, 16:01
Te, "ekspercik". A skad wiesz kto jest glownym inicjatorem? Napisz kto to i skad tak Ci sie uwidzialo?
Stefan
Stefan 16.11.2020, 16:59
Pani Elu tylko idiota nie wie kto ten paszkwil rujnujący wizerunek miasta i tym samym powiatu wymyślił i przeforsował w Radzie Miejskiej! Naprawdę macie swoich wyborców za głupków.?!?!
Ela
Ela 16.11.2020, 17:39
To proszę tu napisać, tylko zwracałam się do "eksperta" Dominika a nie do jakiegoś Stefana.
Stefan
Stefan 16.11.2020, 13:33
Panie Dominiku i znowu się muszę z panem zgodzić, pan przewodniczący Cebula powinien być natychmiastowo zdymisjonowany!
Mieszkańcy powinni wnioskować o referendum na odwołaniem całej Rady Miejskiej!
Zek
Zek 16.11.2020, 12:34
Brzmi to jak nota dyplomatyczna. I ten pomysł powołania specjalnego zespołu. Może lepiej od razu napisac do rady bezpieczeństwa ONZ ? Niech pan napisze. Będą jaja.
kaska
kaska 16.11.2020, 12:29
Zadedykuj sobie jeden z transparentów ze strajku pod który się podpiąłeś kobietkom dębickim!
buda
buda 16.11.2020, 12:28
Platformiany bulterier próbuje kąsać?
Alina
Alina 16.11.2020, 18:43
to dobry jest zarówno na necie, na żywo jak i w mediach, coś mi się zdaj, że przyszły kandydat na burmistrza!
piter
piter 16.11.2020, 20:48
No tylko żeby w kampanii TT i FB lepiej ogarnął sobie niż zleceniodawcy z 2018 r., bo wtopił niejeden raz tam :)
niepodrabialny jesteś DŁ
niepodrabialny jesteś DŁ 16.11.2020, 20:37
Literówka again
konfederata
konfederata 16.11.2020, 12:26
Synek, Ty z tą swoją Platformą Obywatelską której tu ponoć szefujesz lepiej już się schowaj. Wstyd tylko.
Eeee jeeeee
Eeee jeeeee 16.11.2020, 17:17
Nie tyle co szefuje, ale to nieformalny lider na region Podkarpacia! A wam pisowcy wiem, że to nie pasi, bo was punktuje koncertowo, w tym w wielu mediach. Dzięki Bogu ktoś taki działa w naszym mieście.
medic
medic 16.11.2020, 12:24
O, Dominik się odnalazł! Jak tam, dumny jesteś ze wzrostu zakażeń po prowadzonym przez siebie nielegalnym zgromadzeniu pełnym wulgaryzmów i prymitywnych tekstów?
majkel dżekson
majkel dżekson 16.11.2020, 19:34
Ej medic, błyskasz inteligencją rodem z pisu.
mis
mis 16.11.2020, 12:23
Wszyscy wiemy, że chcesz dowalić Cebuli za to, że Cię regularnie merytorycznie rozjeżdża w necie. Daj se chłopie spokój.
misia
misia 18.11.2020, 11:06
Ktoś chyba żyje w równoległej rzeczywistości... Warto wyjść zza komputera, pochodzić trochę pomiędzy ludźmi, nie tylko partyjniakami.
Beata
Beata 18.11.2020, 09:09
Buahaha popuściłam to czytając, poprawiłeś miś chumor na cały tydzień 😂
Opozycjonista
Opozycjonista 16.11.2020, 08:11
Panie Burmistrzu!!! Rada podejmuje Uchwały podejmuje stanowiska i czy się to Panu Podoba czy nie jest to stanowisko RADY
ivo
ivo 15.11.2020, 21:47
Czytaliście te fale krytyki? Głównie wyśmiewanie nazwiska przewodniczącego i tego, ze ma wpisanego magistra. Z burmistrza też się śmiejecie jak na każdym piśmie ma magister? Taka krytyka to dowód, że nie mają się czego czepić. Brawo Mateusz i radni PiS.
Mateusz
Mateusz 16.11.2020, 16:41
Bez przesady już tak nie spłaszczajcie tego ogromnego [problemu. Próbujecie wykpić to co się stało, a to poważmy międzynarodowy problem. ZROZUMCIE w końcu wybrańcy z PiS!
O laboga
O laboga 15.11.2020, 21:35
a jak się ma stanowisko Pana Przewodniczącego mocno forowane w mieście do stanowiska jego firmy w której pracuje "Firma IBM poinformowała, że wprowadza nową wersję swojego logo - w barwach tęczy. Chce w ten sposób podkreślić swoje zaangażowanie we wszelkie działania mające na celu równość płci." jak on się teraz odnajdzie o laboga ale sie narobiło

ping
ping 15.11.2020, 21:49
A co ma jego firma do działania jako radnego? W radzie jego pracodawcą są mieszkańcy a nie szef z firmy prywatnej.
farmer trolli
farmer trolli 15.11.2020, 21:42
Od razu wiadomo kto to pisze :D Wystarczy spojrzeć na fejsa jednej radnej.
Gienia
Gienia 15.11.2020, 01:36
Jedno trzeba przyznać temu Cebuli i radnym z PiS spowodowali, że o Dębicy pisze cała Polska. "Brawo" szkoda, że nie o taki rozgłos chodzi...
***** ***
***** *** 14.11.2020, 22:07
Czekam na taki dzień gdy Przewodniczący rady poda się do dymisji. Myślę że to się stanie szybciej niż myślę.
Pyretta Blaze
Pyretta Blaze 17.11.2020, 08:09
Mylisz się. On do dymisji się nie poda. Ludzie tego pokroju są żądni władzy.
smutny
smutny 16.11.2020, 11:30
miasto by tylko na tym skorzystało bo pożytku żadnego oprócz bicia piany
jam
jam 15.11.2020, 11:24
Twój podpis mówi wszystko o tym co masz w głowie.
bye bye
bye bye 14.11.2020, 21:59
Czy Dębiczanie pójdą wreszcie po rozum do głowy i obserwujemy właśnie początek końca PISu w Dębicy? Dość już tego. A przewodniczący do dymisji i do usunięcia z rady. Zarówno on jak i jego kolega z Rzeszowa.
oli
oli 14.11.2020, 19:35
Przestańcie się zajmować rzeczami pierdołami!! Uchwałą nie zmienicie czyjegoś światopoglądu.
Dębiczanin z krwi i kości
Dębiczanin z krwi i kości 14.11.2020, 19:26
To nie jest stanowisko Dębicy, rady miasta ani burmistrza. To jest stanowisko 11 osób z PiS i tyle. Trzeba wytłumaczyć kolegom z Puurs, że nie mamy nic z tym wspólnego.
Renata
Renata 15.11.2020, 19:44
Tchórze z opozycji nie głosowali w ogóle, oddali pole. Stety/niestety jest to stanowisko Rady Miejskiej w Dębicy czy to się komuś podoba czy nie.
Ferdek
Ferdek 16.11.2020, 20:52
Tchórze to są ci z PISu. Żaden nie chce się przyznać do tych dwóch głupich dokumentów, choć autor jest ewidentny. Co by to dało jakby zagłosowali? Byłoby 11:10 i dalej stanowisko Rady. Bzdury piszesz i tyle. A tak to teraz jest z was niezła polewka. I to pewnie jeszcze nie koniec.
Niedzisiejszy
Niedzisiejszy 14.11.2020, 18:30
Czytam te komentarze i chciałbym uciec jak najdalej. Wstyd mi, że jestem Polakiem i z Dębicy. Jacy tu odważni ludzie, sprawiedliwi i prawi. O ile tylko ta sprawiedliwość jest po ich stronie. Młodzi, niczego jeszcze nie zbudowali, a już tyle zniszczyli. Wszystko wiedzą najlepiej i cały świat ma się kręcić wg ich życzenia. Przecież wszystko im się należy i PIS im to da. To przecież obrońcy wiary, patrioci i prawi ludzie. Chyba teraz, z poparciem rządzących, pójdą na krucjatę przeciw zgniłemu Zachodowi uczyć ich jeść widelcem i kochać bliżniego. Boże chroń przed nimi.
mieszkaniec
mieszkaniec 14.11.2020, 16:37
Moim życzeniem, jako mieszkańca Dębicy od urodzenia jest powrót tzw. "Karola" na rynek. Wrósł w historię Dębicy tak mocno , że mi go brakuje.
Umawialiśmy się pod Karolem, gadaliśmy po wypiciu z Karolem,. etc. Bynajmniej nie chodzi o politykę ale o symbol.
Zek
Zek 15.11.2020, 20:25
Popieram. Jak się wciśnie kit władzom puurs, że Karol był gejem to pewnie sfinansują rekonstrukcje . A na poważnie to mniej kostki , więcej zieleni na rynku. I trzeba usunąć te dziwaczna fontannę.
popieram koncepcję
popieram koncepcję 17.11.2020, 14:44
Gdyby "Karol" oddawał dyskretnie z pod szynela letni płyn o zabarwieniu cientkiego piwa to i ciekawa fontanna by była !
Szarik jr
Szarik jr 15.11.2020, 12:23
Pane Hawranek - to se ne wrati. Może na probe Rudy 102?
marceli
marceli 14.11.2020, 23:11
Przecież stoi Karol na rynku. Pod orłem stoi. Z karabinem stoi.
dębiczanin
dębiczanin 14.11.2020, 21:35
Tego wpisu chyba władze miasta nie zignorują. Jakiś zdanie muszą wyrazić.
gebels
gebels 14.11.2020, 07:32
Jaka krytyka? Wyborczej, KODu, gościa co to zarabia na tych niby strefach wolnych? Czy może wyśmiewanie nazwiska przewodniczącego rady i inwektywy, bluzgi w stronę jego czy tam radnych? Tam zero merytoryki jest w tej niby krytyce. Nagonka i tyle.
oj tam oj tam
oj tam oj tam 15.11.2020, 13:46
oj tam, oj tam nie tak skromnie, bo tylko z pobieżnej analizy można wymienić m.in.: ONET, Super Nowości, korso24, koduj24, QUEER, Atlas Nienawiści. Fakt polewkę ludzie mają w całej Polsce, ale jak się wysyła takie pismo, o tak "wysublimowanej" treści, to tylko pretensje do siebie :)
Dominik
Dominik 14.11.2020, 07:29
Ta fala krytki to efekt działania wiadomej osoby, wystarczy popatrzeć kto to wszystko w necie nakręca i pewno rozsyła po jakiś dziwnych portalach i partyjnych organach prasowych.
Mateusz
Mateusz 16.11.2020, 16:22
oczywiście ten co to pismo napisała, to ta osoba jest odpowiedzialna za międzynarodowy skandal na szkodę Dębicy! I jeszcze pisze setki wpisów na FB wobec ludzi, którzy śmią go krytykować, tym samym nakręcając sprawę!
Partyjniak
Partyjniak 14.11.2020, 14:28
o to wpływowy musi być kolo, zdradź kto to bo trzeba uważać by się nie narazić.
Kali
Kali 14.11.2020, 07:27
A burmistrz swoje stanowisko konsultował z radą jak w OL obiecywał? Bo wychodzi na to, że nie.
pff
pff 14.11.2020, 07:24
Redakcja to ma standardy. Komunikat burmistrza daje a samego stanowiska, o które takie wycie jest to już nie. To samo na fejsie. Naczelny napiętnował wedle swego uznania parę słów może brutalnej ale jednak prawdy a ani słowa o całym stanowisku, sprawie i tym jak Belgowie nas potraktowali.
tak
tak 14.11.2020, 07:21
Dobrze, że choć radni PiS mieli odwagę napisać co trzeba, adekwatnie do tego na co sobie jaśniepaństwo z Puurs pozwolili.
Pamiętliwy
Pamiętliwy 14.11.2020, 19:10
Jaśniepaństwo ( jak piszesz)z Puurs w stanie wojennym i trudnych czasach przysyłało ciężarówki z żywnością, towarami...
kronikarz
kronikarz 15.11.2020, 15:55
Na pewno tę pomoc wysyłał 22-letni radny, który tam aferę rozkręcił czytając wikipedie bez zrozumienia.
Zek
Zek 15.11.2020, 15:46
Na to wychodz, ze trzeba ich całować po rękach . Jak nie macie honoru to całujcie. Dla mnie to obrzydliwe
Ale to już było
Ale to już było 14.11.2020, 23:41
I zdezelowany wóz strażacki hahaha.
Abc
Abc 13.11.2020, 23:49
Mądrze napisane. Tylko wstyd ze trzeba takie komunikaty wydawac po skandalicznych dzialaniach radnych.
sympatyk
sympatyk 13.11.2020, 23:26
Jest najgorsza rada piszę małymi literami bo nie mam do was szacunku proszę wymieni choć jedno miasto z który nawiązała ta beznadziejna rada kontakty was guwniarze na świecie nie było jak ludzie kultury politycy ludzie za własne pieniądze ,ludzie solidarności walczyli o to aby ten świat zostawić wam bezpieczny i nawiązać kontakty z ludżmi światłymi a teraz też Polakami bo to małżeństwa Polskie możecie też to zakwestionować daliście przykład na 11 listopada w Warszawie możecie wszystko rozwalić i to wam wychodzi widać jak rządzicie miastem partioci za dychę nauczcie się tańczyć
urna .
urna . 15.11.2020, 12:30
No i kto toto wybrał?
mocny full
mocny full 14.11.2020, 10:17
Oj piąteczek chyba był mocno.
demos
demos 13.11.2020, 23:15
Burmistrz jak zawsze - za a nawet przeciw. Kogo wyście ludzie wybrali?
tak to widze
tak to widze 13.11.2020, 23:10
Bardzo dobrze radni napisali. Znaczy ta 11. Bo tamta 10 tchórzy nawet zagłosować przeciw nie umiała tylko się schowali jak te strusie.
e tam
e tam 16.11.2020, 21:44
Szacunek dla opozycji, nie dać sobą pomiatać. Jak to powiedział taki jeden celebryta chodzący na bosaka: "Z głupkami się nie dyskutuje, przed głupkami trzeba się bronić".

Pozostałe