Jeszcze tylko dwa tygodnie

  • 16.11.2020, 17:11 (aktualizacja 16.11.2020, 17:23)
  • Agata Pajura
Jeszcze tylko dwa tygodnie Fot. https://spisrolny.gov.pl/do-pobrania
Powszechny spis rolny trwa do 30 listopada 2020 r. Pełne badanie realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. Poprzedni Powszechny Spis Rolny odbył się w Polsce w 2010 r.

Spisać się można samemu pod adresem: https://spisrolny.gov.pl/. Po rozpoczęciu wypełniania formularza mamy 5 dni, aby zakończyć cały proces. Jeśli tego nie zrobimy, zadzwoni do nas rachmistrz w celu dokończenia badania.

Co jeśli nie mamy w domu dostępu do Internetu? Jest na to sposób. W gminnych biurach spisowych powinien być zapewniony bezpłatny dostęp do pomieszczeń wyposażonych w sprzęt komputerowy z dostępem do internetowego formularza spisowego.

Dane zbierane Główny Urząd Statystyczny dotyczą okresu 12 miesięcy liczonego od 2 czerwca 2019 r. do 1 czerwca 2020 r. włącznie.

Powszechny Spis Rolny obejmuje jedenaście działów:

I   – UŻYTKOWANIE GRUNTÓW
II  - POWIERZCHNIA ZASIEWÓW
III - ZWIERZĘTA GOSPODARSKIE
IV  – NAWOŻENIE
 V  - OCHRONA ROŚLIN
VI  - BUDYNKI GOSPODARSKIE
VII – CIĄGNIKI, MASZYNY I URZĄDZENIA ROLNICZE
VIII – DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA
IX   – STRUKTURA DOCHODÓW GOSPODARSTWA DOMOWEGO Z        UŻYTKOWNIKIEM GOSPODARSTWA INDYWIDUALNEGO.
X    - AKTYWNOŚĆ EKONOMICZNA
XI   - CHÓW I HODOWLA RYB

Kto jest objęty spisem rolnym?

Powszechny Spis Rolny 2020 obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne zarówno osób fizycznych (tj. gospodarstwa indywidualne) jak i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.

Gospodarstwa indywidualne to:
- gospodarstwa rolne o powierzchni 1 ha i więcej użytków rolnych;
- gospodarstwa rolne o powierzchni poniżej 1 ha użytków rolnych (w tym nieposiadające użytków rolnych) prowadzące działy specjalne produkcji rolnej lub produkcję rolną (roślinną i/lub zwierzęcą) o znaczącej, określonej następującymi progami skali: 0,5 ha dla: drzew owocowych, krzewów owocowych, warzyw gruntowych, truskawek gruntowych oraz chmielu; 0,3 ha dla szkółek sadowniczych i szkółek ozdobnych; 0,1 ha dla tytoniu; 5 sztuk dla bydła ogółem; 20 sztuk dla świń ogółem; 5 sztuk dla loch; 20 sztuk dla owiec ogółem i kóz ogółem; 100 sztuk dla drobiu ogółem; 10 sztuk dla zwierząt dzikich utrzymywanych w systemie fermowym; 20 pni dla pszczół.

Gospodarstwa rolne prowadzone przez osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej to takie,  których podstawowa działalność jest zaliczana według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) do sekcji A, dział 01, grupy: 01.1, 01.2, 01.3, 01.4, 01.5, 01.6, klasa 01.61 – działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną (utrzymywanie gruntów w dobrej kulturze rolnej przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska), a także niezależnie od zaklasyfikowania działalności podstawowej, gdy w gruntach użytkowanych przez jednostkę powierzchnia użytków rolnych przekracza 1 ha lub prowadzony jest chów/hodowla zwierząt gospodarskich.

Spisywane są gospodarstwa, które 1 czerwca 2020 r. prowadziły działalność rolniczą polegającą na:
- uprawie roślin, która obejmuje: wszystkie uprawy rolne (w tym również uprawę grzybów jadalnych), warzywnictwo i ogrodnictwo, szkółkarstwo, hodowlę i nasiennictwo roślin rolniczych i ogrodniczych;
- chowie i hodowli zwierząt gospodarskich, tj. bydła, owiec, kóz, koni, świń, drobiu, królików, pozostałych zwierząt futerkowych, zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych (np. dziki, sarny, daniele, lamy) i pszczół;
- utrzymywaniu gruntów rolnych, już niewykorzystywanych do celów produkcyjnych, według zasad dobrej kultury rolnej (zgodnie z normami).

Spisowi podlegają również gospodarstwa rolne nietowarowe (tj. nie prowadzące sprzedaży wytworzonych produktów rolnych i zwierząt gospodarskich), czyli takie, które produkują  wyłącznie na samozaopatrzenie gospodarstwa domowego lub których działalność rolnicza ogranicza się tylko i wyłącznie do utrzymywania gruntów rolnych, już niewykorzystywanych do celów produkcyjnych, w dobrej kulturze rolnej.

Kto powinien udzielać odpowiedzi na pytania spisowe?

Spis dokonywany jest u użytkowników, a nie u właścicieli. Oznacza to, że jeżeli  właściciel gospodarstwa wydzierżawił je w całości innej osobie i w dniu 1 czerwca 2020 r. ta osoba była użytkownikiem tego gospodarstwa, to powinno być ono spisane u użytkownika. Spisem nie są objęci właściciele gruntów nie prowadzący działalności rolniczej.

źródło: https://spisrolny.gov.pl/warto-wiedziec/o-spisie

Agata Pajura

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe