Dziesiątka radnych wysłała swój list do burmistrza Puurs

  • 18.11.2020, 09:04 (aktualizacja 18.11.2020, 10:59)
  • Agnieszka Majba-Pochwat
Dziesiątka radnych wysłała swój list do burmistrza Puurs Na zdjęciu burmistrz Puurs Koen Van den Heuvel
Powstał w odpowiedzi na pismo, jakie do samorządu partnerskiego miasta w Belgii przygotowali radni Prawa i Sprawiedliwości.

Pismo zredagowane przez radnych PiS było odzewem na zawieszenie przez samorząd w Puurs partnerstwa. Belgowie podjęli taką decyzję po przyjęciu przez Radę Miejską w Dębicy Karty Praw Rodziny. Samorządowcy z Puurs uznali, że dokument stygmatyzuje osoby nieheteroseksualne. Zdecydowali, że do czasu wyjaśnienia sprawy, partnerstwo z Dębicą zostanie zawieszone.

Radni Klubu PiS przygotowali stanowisko, w którym zażądali wznowienia współpracy i przeprosin, wytykając przy tym Belgom niechlubne karty historii ich kraju. Uchwała Rady Miejskiej w tej sprawie została podjęta wyłącznie głosami radnych PiS. Pozostali rajcy nie zgłosili obecności na sesji, podczas której była głosowana. 

Radni spoza PiS przekonują, że nie zgadzają się ze zdaniem jedenastki. Do Puurs wysłali już swój list, pod którym podpisali się przewodniczący trzech pozostałych klubów radnych. W międzyczasie do Belgów pismo wystosowały też władze Dębicy. Deklarują w nim chęć dalszej współpracy. Jednocześnie, w wydanym w piątek komunikacie, odżegnują się od stanowiska autorstwa radnych z PiS.

 

Poniżej treść listu do burmistrza Puurs Koena Van den Heuvela podpisanego przez 10 radnych.

W ślad za pismami dotyczącymi współpracy Naszych Miast, które zostały przesłane do Państwa przez Burmistrza Miasta Dębica oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Dębicy, w poczuciu obowiązku i odpowiedzialności pragniemy przedstawić nasze stanowisko:

Jako Radni Klubów Rady Miejskiej Dębica: Forum Na Rzecz Dębicy, Koalicja Obywatelska Ziemi Dębickiej i Klubu Porozumienie, nie zgadzamy się ze stanowiskiem, które przewodniczący Rady Miasta Dębica przedstawia jako stanowisko całej Rady. Jest to decyzja 11 Radnych z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, którzy mają większość w Radzie Miasta Dębica.

Na dowód, że tak nie jest załączamy kserokopię dokumentu z naszym sprzeciwem popartym własnoręcznymi podpisami. Nasza grupa radnych całkowicie zgadza się ze stanowiskiem Burmistrza Miasta Dębicy, które już Państwo znacie. Chcemy działać rozważnie, w formie dialogu opartego na faktach a nie doniesieniach lub spekulacjach medialnych.

Podobnie jak Burmistrz Miasta Dębica, również i my, mamy nadzieję, że potrafimy znaleźć wspólną drogę, aby rozwiązać wszystkie problemy i wyjaśnić nurtujące nas wątpliwości w duchu tolerancji i poszanowania wzajemnych przekonań dla Wspólnego Dobra Mieszkańców Naszych Miast.


Joanna Ożóg, Przewodnicząca Forum na Rzecz Dębicy

Piotr Michoń, Przewodniczący Koalicji Obywatelskiej Ziemi Dębickiej

Renata Barszcz, Przewodnicząca Klub Porozumienie

 

Czytaj także: Burmistrz twierdzi, że to nie jego stanowisko.

Agnieszka Majba-Pochwat

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (59)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jan
Jan 19.11.2020, 12:41
Miasto nasze ulega powolnej degradacji.
Wina jest w tym tak radnych jak i burmistrza, z tym, że w poprzedniej kadencji kiedy współpraca była "wzorowa" w Dębicy również był syf, kiła i mogiła, więc tu nie jest kwestia kto się z kim kłóci, tylko to, że ich wcale nie powinno tam być.
Zapadnięte chodniki, brak koszy na śmiecie, zdewastowane parki, place zabaw i ciemne ulice. Na Rynku pełno śmierdzących pijaków w czasie kiedy SM potrafi jeździć do banalnych wezwań, za to coraz więcej pomników i obelisków.
Miasto jest zakorkowane z małoefektywną organizacją ruchu, brakuje bezpiecznych ścieżek rowerowych, a nowobudowane są fatalnie skomunikowane i wykonane.
Sport leży i kwiczy, brak mu wsparcia lokalnych sponsorów i Miasta, infrastruktura sportowa woła o pomstę do nieba, a kibole potrafią rozwalić w trzy minuty to co ich koledzy po szalu budują, często poświęcając swój czas i pieniądze.
Pracownicy służb miejskich patrzą tylko, żeby walnąć setkę wiśniówki, a parku 200 metrów od UM nie ma kto posprzątać po nocnych libacjach.
Drodzy mieszkańcy, to są nasze prawdziwe problemy, a nie to czy Cebula lubi jakiegoś Łazarza, a jakiś Łazarz Cebulę.
Ich jutro może tu nie być, bo pójdą za swoimi mocodawcami, a my zostaniemy w tym syfie z ciamajdowatymi władzami w Ratuszu!
Stary
Stary 19.11.2020, 15:17
Potwierdzam. Ludzie młodzi wyjeżdżają do cywilizacji, szukają dobrze platnej pracy, lepszego życia, radzą Sobie. A my tu już zostaniemy ( kto wie?) i będziemy tkwić!



Aktywna Dembica
Aktywna Dembica 19.11.2020, 10:08
Naszym zdaniem to kompromitacja dziesiątki radnych! Mogli w naszym imieniu, szarych obywateli Dębicy, na sesji się wypowiedzieć a woleli stchórzyć! To teraz ich wypowiedź pogłębia jedynie dzieciandę jakiej się dopuścili!
psychiatra
psychiatra 19.11.2020, 19:07
Pisz powoli bo się jąkasz i się zapowietrzysz a ilość respiratorów ograniczona. Jaką "dzieciandę"? I jakim waszym zdaniem? To w kilku piszecie ten komentarz? Masz chorobę dwubiegunową czy co?
baca
baca 19.11.2020, 08:02
Trza było od każdego klubu wysłać. A co!
pytam
pytam 18.11.2020, 21:47
Pani radna Ożóg to mogłaby patrzeć do podpisuje. Bo do RDN mówiła tak:
"Zabrakło dyplomacji zarówno ze strony gminy Puurs jaki i części naszej rady. My staramy sprawę łagodzić. To brak dialogu spowodował, że te stanowiska są tak skrajne, zarówno ze strony Belgów, jak i ze strony klubu PiS w radzie."
https://www.rdn.pl/news/karta-…
Zabrakło odwagi do Puurs wysłać pisma, że uważają iż to oni w sumie najpierw dali "do pieca"?
hanys
hanys 19.11.2020, 13:16
Przeciez pisze ze wyslali...
wera
wera 18.11.2020, 20:37
Wicenaczelny dębicki platformers pisze o odpowiedzialności za "nieakceptowalną dla mieszkańców belgijskiego Puurs uchwałę". Panie Łazarz - ta uchwała ma być akceptowalna dla mieszkańców Dębicy a nie nadskakiwać tym z Puurs co nas poobrażali i pouczać chcieli. I mieszkańcy Dębicy poza Twymi towarzyszami partyjnymi ją akceptują.
Mieszkanka
Mieszkanka 19.11.2020, 13:24
Te wpisy są żałosne, grupka kilku smutnych i zgorzkniałych panów to samo wypisuje tutaj i na facebook... aż żałość bierze jak się to czyta. Odczepcie się od naszego miasta i przestańcie obrażać mieszkańców Puurs!
Ja nie
Ja nie 19.11.2020, 13:06
Mów w swoim imieniu.
jeden z dziesięciu
jeden z dziesięciu 18.11.2020, 20:34
Hmm, tylko trzy podpisy są. Reszta się wstydziła? A może nie skonsultowane z nimi to?
Puurs
Puurs 18.11.2020, 20:09
PIS potrafi tylko skłócać ludzi. 40 lat istniała przyjaźń, przyszedł taki jeden polityczny łobuz i wszystko zrujnował. Tak jak teraz veto się im zachciało w sprawie potężnych pieniędzy które pomogłyby Polsce. Tacy z patrioci.
A te komentarze anty to pisze jedna i ta sama osoba, prawdopodobnie on.
Dla opozycji wielkie brawa. Zróbcie porządek z tym awanturnikiem
jpcg
jpcg 19.11.2020, 13:15
kto zaczął tą hucpę Puurs czy PiS? proste pytanie
Puurs
Puurs 19.11.2020, 13:44
No i prosta odpowiedź: PIS. Dając pod obrady pismo niejakiej sekty ordo iuris.
Dominik Łazarz
Dominik Łazarz 18.11.2020, 16:38
Szanowni Państwo,

wyrazy uznania dla autorów za ten list, bo trzeba się odciąć od tej szkodliwej dla wizerunku Miasta Dębica i współpracy z Puurs uchwały radnych Klubu PiS. Zrobił to najpierw Burmistrz, a teraz radni tzw. opozycji.

Jak pisałem wcześniej to nie może się skończyć na tym, że przejdziemy do porządku dziennego, za zniszczenie wizerunku naszego Miasta powinna odpowiedzieć osoba, która głównie forsowała tą pełną absurdów i nieakceptowalną dla mieszkańców belgijskiego Puurs uchwałę!

Odbudowanie stosunków z Puurs to jedna sprawa, a naprawa spostrzegania Dębicy w Polsce odrębna. Dębica to nie "folwark" jednej osoby czy garstki osób, to NASZE miasto!

Z szacunkiem
Dominik Łazarz
Eskimos
Eskimos 19.11.2020, 14:04
83 do 103, że to nie nasze miasto....
Justa
Justa 19.11.2020, 05:38
Ta rada z Cebulą na czele powinna być odwołana, zacznijcie zbierać podpisy pod referendum, chętnie się zaangażuję w to!
Julka
Julka 19.11.2020, 11:43
Tak Justa, tą dziesiątkę trzeba odwołać koniecznie! Tylko podwyżki i kredyty głosuje grupa burmistrza!
półka
półka 19.11.2020, 12:59
A ci z PISu to myślą, że pieniądze rosną na drzewie. Tacy dobroczyńcy a kilkadziesiąt nowych podatków wprowadzili.
ulka
ulka 19.11.2020, 19:52
Dębicki wpis kilka razy już zablokował podwyżkę podatków od nieruchomości! Za to radni dębickiej KO popierali podwyżki Szewczyka co to od PSL przez PO do Gowina tańcuje.
zdumiony
zdumiony 18.11.2020, 20:39
I Pan Panie Łazarz aspiruje do wielkiej polityki? Podstawowa zasada nie wywleka się lokalnych sporów za granicę. Tutaj możemy się kłócić , spierać, ale nie pokazywać tego na zewnątrz. Widział Pan, żeby Niemcy albo Francuzi wyciągali swoje konflikty na forum zagranicy. Jak Pan ma stanowić pierwszą ligę polityki to ja Panu dziękuję.
PP
PP 18.11.2020, 20:21
Dobrześ napisał "tzw. opozycji". Żadna to opozycja. Sami nie wiedzą przeciwko komu są. Bo chyba głównie przeciwko sobie.
escape
escape 18.11.2020, 20:00
Te, sztabowiec. A ten Twój bunio to przecież na marsze dla życia i rodziny chodził i jakoś od tej według Ciebie homofobicznej karty się nie odcinał. To jak to tam jest. Ogarniacie te swoją kuwetę? Bo trudno rozeznać czy Wy razem czy osobno w końcu.
fakty (nie z TVN)
fakty (nie z TVN) 18.11.2020, 19:52
Partyjny żołnierz platformy dębickiej potrafi widocznie tylko to co PO w kraju. Ulica i zagranica. Ulicę prowadził na strajku kobiet i mamy teraz więcej zakażeń. Zagranicę wewnętrzną też urządza krącąc aferę po antyrządowych mediach,
Johnny
Johnny 18.11.2020, 19:45
Ze trzy razy się jeszcze podpisz w jednym wpisie. Tylko pod każdym swoim komentarzem, a nie tylko tym jednym :D
fifi
fifi 18.11.2020, 19:39
Nudny z tym jesteś kolo.
Adek
Adek 19.11.2020, 15:17
fifi nudny wręcz przeciwnie, w końcu ktoś ma odrębne i wyraziste zdanie. Zastanawiam jak długo, czym go zastraszą lub czym zaszantażują....
kierowca
kierowca 18.11.2020, 19:34
Maska w autku na rzeszowskich blachach już wyklepana? Może jeszcze w szoku po dzwonie jesteś?
Cyrkowiec
Cyrkowiec 18.11.2020, 20:25
Brawo śmiać się z czyjegoś wypadku, brawo!
jeden
jeden 18.11.2020, 20:12
Kierowca, dzwon to jesteś ty a maskę może sam sobie wyklepiesz.
Dominik Łazarz
Dominik Łazarz 18.11.2020, 20:04
Szanowny Panie,

nie muszę jak jeden radny mieć "blachy" RDE, żeby udowadniać, że jestem z Dębicy a nie Krakowa...

Z szacunkiem
Dominik Łazarz
Stefan
Stefan 18.11.2020, 22:00
Panie Dominiku i znów się z panem zgadzam. Najważniejsze jest miejsce zameldowania na stały pobyt. Potwierdzenie z urzędu jest dowodem pochodzenia z Dębicy.
kierowca
kierowca 18.11.2020, 20:43
Czyżbyś stalkował radnego?
Putin
Putin 19.11.2020, 13:19
"kierowca" a którego radnego ten niby "stalking" dotyczy?
july
july 18.11.2020, 19:30
Chłopie! Sam żeś nakręcał to "spostrzeganie" Dębicy, więc siebie najpierw napiętnuj. A potem milcz.
Alina
Alina 18.11.2020, 22:38
Nie bądź śmieszny gdyby nie Cebula i radni PiS to by problemu nie było, ale chcieli się popisać "znajomością' historii i wyszedł międzynarodowy skandal na szkodę Dębicy
Olek
Olek 18.11.2020, 20:52
To jest NASZ wybawca i dzięki niemu, jeszcze nasza Dębica ma jakiś obraz i wizerunek. Dobrze, że Pan Łazarz jest po stronie Dębiczan, a nie jak ci pozostali po stronie partii!!!!
Stefan
Stefan 18.11.2020, 19:19
Panie Dominiku, kolejny raz się z Panem zgadzam. Kto jest za to odpowiedzialny, to chyba każdy czytał te kuriozalne tłumaczenia pewnego radnego na Facebook, także nie wątpliwości, że to on powinien nie tylko stracić stanowisko, ale przestać reprezentować Dębice. Niech psuje Kraków, a nie nasze miasto!
fifarafa
fifarafa 18.11.2020, 19:53
Nie cykaj się, napisz kto to z nazwiska, śmiało jakżeś taki kozak 8)
miś dominiś
miś dominiś 18.11.2020, 19:40
To jak piszesz słowo Facebook jasno pokazuje, żeś żaden Stefan!
belferka Renata
belferka Renata 18.11.2020, 14:02
Ale polskiego języka to autorzy tego pisma za dobrze nie znają. Zasad pisowni wielkich liter szczególnie.
Stefan
Stefan 18.11.2020, 17:17
Pani Renato i znowu muszę się z panią zgodzić. Później tłumacz będzie miał problem. Radni z powrotem do szkoły!
kalkulatorek
kalkulatorek 18.11.2020, 13:23
11:10 to i tak nie 27:1 ......
ozi
ozi 18.11.2020, 13:19
Każdy mieszkaniec niech opisze swoje stanowisko i wyśle do Puurs, przeczytają, policzą i będą mieć jasność!!
dobrze
dobrze 18.11.2020, 12:56
Brawo! Nie dajcie sobą pomiatać. To, że mają 11tu nie znaczy, że mają robić co im się podoba i w ten sposób się zachowywać. Tchórze nawet się nie przyznali kto to pismo napisał i nie mają odwagi sprzeciwić się. A siedzą w tej 11 nauczyciele, wicedyrektorzy. Piękną laurke wystawiliście Dębicy.
lutka
lutka 18.11.2020, 12:01
"Jako Radni Klubów (...) nie zgadzamy się ze stanowiskiem, które przewodniczący Rady Miasta Dębica przedstawia jako stanowisko całej Rady. Jest to decyzja 11 Radnych z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, którzy mają większość w Radzie Miasta Dębica. "
W sumie logiczne. 11 to więcej niż 10, brawo za to odkrycie! Jak mają większość to decydują. Wy drodzy Państwo żeście sami postanowili nie decydować. Efekt? Słusznie prawi druga strona, że przyjęto to bez głosu sprzeciwu. Sami żeście się zaorali.
psycholog
psycholog 18.11.2020, 10:49
Jedno jest pewne. Normalne to nie jest ! Burmistrz nie gorszy i swoje pismo też powinien skrobnąć.
sorry Winnteou
sorry Winnteou 18.11.2020, 10:11
Macie mniejszość i trzeba się z tym pogodzić. Zachowujcie się tak dalej na sesjach to lepiej niebędzie.
bart
bart 18.11.2020, 09:57
To ta sama dziesiątka co nam zafundowała podwyżkę śmieci? Tam trzeba było być przeciw a nie tutaj szaty rozdzierać.
Tomi
Tomi 18.11.2020, 18:18
No właśnie brak podstawowej wiedzy..Podwyżkę zafundował Ci rząd PiS i jego poliyka.Więc nie pisz bzdur jak nie znasz tematu.. Radzę od czasu do czasu zmienić oglądaną TV dla równowagi..😏
bart
bart 18.11.2020, 19:32
Domi, ogarnij się. Jakby to była wina rządu to w każdym mieście i gminie by tak było. A tu proszę - za miedzą u Rokosza 16 zł, w Chełmie 11 zł, Stalowa Wola też mało. Także tego - daruj sobie te wine PiS wszędzie. Jakby burmistrz chciał, to by wziął się do roboty i byłoby taniej. A podwyżkę dla dębiczan przegłosowała ta 10 i to jest fakt.
podsumowanie
podsumowanie 18.11.2020, 17:07
Rozumiem, że podwyżka opłat za prąd od stycznia, podatek cukrowy to też nie sprawa sprawujących w tym kraju rządy?
Co do podwyżki opłat za śmieci, cóż mamy niedopracowaną ustawę i większość społeczeństwa, któremu brakuje tzw. dobrych nawyków dotyczących segregowania śmieci.
Stefan
Stefan 18.11.2020, 21:06
I znów się muszę zgodzić z pana poglądem. Podatek cukrowy miał decydujący wpływ na podwyżki opłat za śmieci. Torebki po cukrze to 80 procent śmieci! Prawidłowa segregacja torebek tez ma wpływ.
bart
bart 18.11.2020, 19:33
Mówimy o podwyżce za śmieci w Dębicy, reszta to nie sprawa samorządu. I w Dębicy te podwyżke głosowali radni z tej 10 opozycyjnej.
ceb
ceb 18.11.2020, 12:50
Podwyżkę śmieci zafundowała ci polityka pisu. Jak tego nie rozumiesz to lepiej nic nie pisz. Skoro tacy dobrzy to czego nie zagłosowali przeciw? Myślenie nie boli.
bart
bart 18.11.2020, 15:51
Coś kręcisz, bo u nas w Dębicy radni PiS byli przeciw podwyżce opłat za śmieci. U wójta w gminie jakoś dało się taniej, Stalowa Wola i Chełm też mają niskie stawki. Jak się chce to się potrafi.
fakty
fakty 18.11.2020, 13:52
PiS głosował przeciw.
viva
viva 18.11.2020, 09:55
Jako kto się ta 10 wypowiada? W ustawie jest, że organami miasta są burmistrz i rada. Co tam kogoś w Puurs ma obchodzić pismo kogoś, kto formalnie nie reprezentuje miasta?
śmieszno
śmieszno 18.11.2020, 09:47
Hahahahahaha. Teraz głosu dostali? A na sesji głowa w piach!

Pozostałe