Nie każdy może oddać osocze dla chorych

  • 18.11.2020, 13:02 (aktualizacja 18.11.2020, 13:13)
  • Janusz Grajcar
Nie każdy może oddać osocze dla chorych fot. pixabay.com
Nasz Czytelnik podejrzewa, że przeszedł COVID-19 i pyta, czy może przekazać osocze.

- Jeśli chorowałem, ale nie zrobiono mi testów, bo akurat brakło mi do kompletu kataru, a podejrzewam, że przeszedłem covida i mogę mieć przeciwciała. Gdyby tak było, moja krew może uratować kogoś bardzo chorego. Gdzie i jak to sprawdzić, i jak pomóc. Możecie się dowiedzieć, kto i gdzie zrobi test na przeciwciała? - pisze mężczyzna.

Urszula Bzdek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie nie ma dla niego dobrych wiadomości. Podkreśla, że na pobranie osocza są zapraszane osoby, u których obecność koronawirusa została potwierdzona testem lub zdiagnozowana przez lekarza. Jeśli ten nałożył na kogoś kwarantannę, to też wskazuje na przebycie zakażenia.

- Nie możemy opierać się tylko na przekonaniu danej osoby, że przebyła zakażenie, bo wiele objawów przypisywanych covid-19 towarzyszy innym infekcjom - stwierdza wicedyrektorka.

Jeżeli ktoś ma wyniki badań przeciwciał wykonane na własny koszt, a wiele osób tak właśnie robi, to RCKiK je honoruje.

- My nie kierujemy na dodatkowe badania, bo osoba zgłaszająca się do nas musi mieć co najmniej potwierdzone przez lekarza przebycie zakażenia SARS-Cov-2 - mówi Urszula Bzdek.

Ostateczną i wiążącą decyzję o oddaniu osocza do celów klinicznych podejmuje lekarz w dniu kwalifikacji.

Urszula Bzdek prosi jednak o kontakt z RCKiK w Rzeszowie wszystkich, którzy chcieliby w ten sposób pomóc w leczeniu chorych na COVID-19. Wystarczy zadzwonić od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00–14:00 pod nr tel. 17 867 20 30 wew. 58 lub 39.

Pod tym numerem zainteresowani uzyskają wszystkie informacje, jakie warunki powinni spełnić, by mogło zostać od nich pobrane osocze. W jakim czasie po ustąpieniu objawów, potwierdzeniu zakończenia choroby testem bądź zakończenia izolacji zostaną zaproszeni do stacji krwiodawstwa.

Warto też pamiętać, że ozdrowieniec powinien spełniać standardowe kryteria zdrowotne dla honorowego dawcy krwi. Musi być w dobrym stanie zdrowia, w wieku 18-65 lat oraz ważyć powyżej 50 kg. Dawca osocza musi wyrazić zgodę na jego zastosowanie w badaniach klinicznych i w leczeniu chorych.

Czytaj także: Chcesz pocieszyć, uśmiechasz się i rozumiesz, że chory widzi tylko twoje oczy

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe