Część pieniędzy radna chce przeznaczyć na jadłodajnie i pomoc mieszkańcom

  • 25.11.2020, 18:06 (aktualizacja 25.11.2020, 18:39)
  • Tomasz Ratuszniak
Część pieniędzy radna chce przeznaczyć na jadłodajnie i pomoc mieszkańcom fot. Fz z Pixabay
Chodzi o pieniądze z korkowego, czyli pochodzące od przedsiębiorców ubiegających się o zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Miasto musi przeznaczyć je na przeciwdziałanie problemom wynikającym z uzależnień od alkoholu i narkotyków.

I dokładnie takiego właśnie ich spożytkowania, choć nieco odmiennego niż w poprzednich latach, chce radne Renata Barszcz. Mówiła o tym podczas ostatniej sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej, przed głosowaniem projektu uchwały o Przyjęciu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla miasta Dębicy na rok 2021.

Radna zaznaczała jednocześnie, że nie jest to wniosek formalny do uchwały, a propozycja do rozpatrzenia dla skarbniczki Anny Puzio i wiceburmistrza Macieja Małozięcia.

- W każdym razie duch tego mojego wniosku jest taki żeby wykorzystać maksymalnie możliwe środki pozostałe na pomoc ludziom w czasie pandemii - zaznaczyła Renata Barszcz.

Tłumaczyła, że w obecnym czasie nie ma możliwości organizacji choćby zajęć feryjnych, więc pieniądze, które pozostaną po pierwszym kwartale należy od razu wykorzystać na inne cele. To samo po drugim, trzecim, czy czwartym. Nie czekać tylko wykorzystać.

- Ta sytuacja z covidem pewnie w półroczu, czy po czerwcu, już będzie łagodniejsza. Ale jest zima i osoby nieporadne, osoby z problemem alkoholowym tej zimy naprawdę mogą się w związku z sytuacją pandemiczną znaleźć w  trudnej sytuacji - mówiła, proponując, by pieniądze przeznaczyć chociażby na dofinansowanie działających przy parafiach jadłodajni, z których korzystają osoby z problemem alkoholowym.

Część pieniędzy, według Renaty Barszcz, miasto powinno przeznaczyć na pomoc medyczną.

- Będzie można udzielić większej pomocy chociażby medyczno-lekarsko-pielęgniarskiej w ramach MOPS i objęcie tych osób, które mają problem alkoholowy, a do lekarza nie pójdą prawdopodobnie - przekonywała.

Radna opowiadała też, że zwróciły się do niej dwie starsze osoby, które mają problem z astmą i też się boją w okresie zimowym problemów z oddychaniem. Im przydałaby się możliwość wypożyczenia w MOPS koncentratorów tlenu.

Wszystkie te pomysły Renata Barszcz pozostawiła pod rozwagę władzom miasta.

Przeczytaj również: Miasto kupiło laptopy. Sprawdź kto je dostanie

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
tak
tak 27.11.2020, 13:37
Pani radna powinna przekonać swojego kolegę z listy - Szczepana - przekonać aby zrzekł się fuchy w komisji alkoholowej. Będzie od razu trochę grosza na jadłodajnię :)
pablo
pablo 27.11.2020, 08:36
Pani radna powinna zapowiedzieć wsparcie rzeczowe - węgiel. Wiemy, że to temat jej bliski - tak bardzo musiała dla tego zostać radną przecież.
wyborca z Macha
wyborca z Macha 26.11.2020, 20:40
Pani radnej już na węgiel starcza?
Dębiczanka
Dębiczanka 26.11.2020, 09:45
Dobry pomysł. Prosimy o zorganizowanie posiłków dla samotnych. Jednodaniowe, za parę złotych. Dużo jest niedożywionych emerytow. Nie biednych bardzo ale słabych i bezradnych. Dowiezienie np zupy za 5 byłoby świetne. No bo obiad można zamówić ale już od 25 :(

Pozostałe