Wszystko… jest liczbą. To już trzecia wystawa Muzeum UJ w Dębicy!

  • 11.05.2017, 13:45 (aktualizacja 11.05.2017, 14:34)
  • Admin Admin
Wszystko… jest liczbą. To już trzecia wystawa Muzeum UJ w Dębicy! Fragment plakatu
Galeria Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zapraszają na interaktywną wystawę pt. „Wszystko ...jest liczbą". Otwarcie już w piątek 19 maja, o godz. 12:00.

Wystawa jest kontynuacją cyklu wystaw interaktywnych o charakterze edukacyjnym, rozpoczętego w 2000 r. ekspozycją zatytułowaną „Nauki dawne i niedawne". Była to pierwsza inicjatywa tego typu zrealizowana w Polsce. „Wszystko... jest liczbą" to trzecia w tym cyklu wystawa, która zastąpiła poprzednią, poświęconą działaniom zmysłów. Dwie poprzednie, „Nauki dawne i niedawne" i „Świat zmysłów" funkcjonują obecnie jako wystawy objazdowe i są eksponowane w licznych ośrodkach w kraju i za granicą.
Celem projektu „Wszystko... jest liczbą" jest popularyzowanie matematyki, ukazanie, że matematyka towarzyszy nam we wszystkich aspektach naszego życia.
Wystawa pozwala zgłębiać wybrane zagadnienia matematyczne poprzez samodzielne eksperymenty i zabawę. Dzięki 35 modelom można wykonać ponad 60 doświadczeń. W pierwszej części zwiedzający poznają świat geometrii, druga jest poświęcona liczbom.
Na wystawie można m.in. przeprowadzić dowód na twierdzenia Pitagorasa, dowiedzieć się, co to jest trójkąt Pascala, czym są fraktale, a czym grafy. Dla miłośników matematyki przygotowane zostały liczne zabawy matematyczne, układanki, puzzle i kwadraty magiczne.
Dopełnieniem ekspozycji są przyrządy naukowe. Najstarszy z nich pochodzący z ok. 1700 r. to cyrkiel proporcjonalny służący do przeliczania wymiarów na zasadzie proporcji. Zwiedzający zobaczą też m.in. teodolit do pomiarów geodezyjnych oraz przyrządy sprzed epoki komputera: abak, arytmometr, suwak logarytmiczny, liczydło.
Wystawę będzie można zobaczyć do 11 czerwca w godzinach pracy galerii: poniedziałek – piątek 9.00-17.00, sobota 10.00-14.00, niedziela 13.00-17.00.
Wstęp wolny.

Informacja Miejskiego Ośrodka Kultury

Admin Admin

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe