Burmistrzowie i wójtowie nie chcą podatku od deszczu

  • 26.11.2020, 19:26 (aktualizacja 26.11.2020, 20:06)
  • Tomasz Ratuszniak
Burmistrzowie i wójtowie nie chcą podatku od deszczu fot. PublicDomainPictures z Pixabay
Przedstawiciele sześciu gmin z naszego powiatu wystosowali wspólne stanowisko w sprawie projektu tzw. ustawy antysuszowej. Jego treść przekazali parlamentarzystom z naszego terenu z prośbą o podjęcie działań w zakresie zmiany tego projektu ustawy, która nakłada zarówno nowe obowiązki na samorząd, jak i wiąże się z wprowadzeniem tzw. podatku od deszczu.

  Poniżej pełna treść pisma:

STANOWISKO SAMORZĄDÓW GMIN POWIATU DĘBICKIEGO
"w sprawie projektu tzw. ,,Ustawy antysuszowej''"

Szanowni Państwo Parlamentarzyści


Projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy nakłada obowiązek uiszczenia opłaty (tzw. podatek od deszczu) na wszystkie nieruchomości o pow. powyżej 600 m2 i więcej niż 50% uszczelnione (biologicznie wyłączone), przykryte dachem, kostką, betonem.

Wyliczenie i pobór tych opłat ma spocząć na samorządach terytorialnych. W związku z  czym  samorządy  winny  zebrać  oświadczenia  od  właścicieli  o  wielkości  powierzchni „przykrytych" i w wątpliwych przypadkach sprawdzić, a następnie wyliczyć opłatę roczną i ją wyegzekwować.

Przygotowanie takiego oświadczenia spoczywać będzie na gminach i wymagało będzie kilkunastu tysięcy wyjazdów pracowników gminy w teren dla określenia, ewentualnie sprawdzenia tzw.powierzchni przykrytych.Dane z ewidencji gruntów nie dają pełnego obrazu, gdyż szereg obiektów tzw. tymczasowych jak baraki, wiaty, chodniczki nie jest zaewidencjonowanych.

Samorządy nie mają „narzędzi" do egzekwowania od właścicieli składania takich oświadczeń. Według znacznej części obywateli będzie przekonanie, że samorządy stworzyły „nowy podatek", na który oni nie dają przyzwolenia.

Tylko nieznaczna część pobranych opłat będzie pozostawała w gestii samorządu i nie zrównoważy wydatków z tym związanych.

Chcąc  wywiązać  się  z  tego  dodatkowego  obowiązku,  gminy  muszą  zatrudnić dodatkowych pracowników, w tym meliorantów i zbudować cały system poboru, a budżet gmin tego nie przewiduje. Ponadto w budżecie należy zabezpieczyć dodatkowe środki na podatek "od deszczu" od budynków użyteczności publicznej jak szkoły, przedszkola, ośrodki zdrowia, domy kultury, szpitale itp. Szacuje się, że od obiektów szkolnych opłata ta wynieść może nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. Od średniego gospodarstwa domowego opłata może wynieść ponad 1000 zł rocznie.

Stąd winno się wprowadzić systemową zachętę dla mieszkańców do budowy zbiorników wodnych otwartych lub podziemnych (z tworzywa sztucznego lub żelbetowych) zatrzymujących na swojej działce znaczną część wód opadowych. Ponieważ nie są to inwestycje tanie inie wszystkich na nie stać (zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej) winno się wprowadzić system zachęt finansowych w formie dotacji lub nieoprocentowanych pożyczek, udzielanych np. przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Państwowe Gospodarstwo Wodne  Wody  Polskie jak  sama  nazwa  wskazuje mają zajmować się całokształtem gospodarki wodnej w tym melioracjami szczegółowymi będącymi w administracji spółek wodnych.                       

Niestety i tutaj zamierza się dokonać zmian kompetencyjnych i przekazać gminom nadzór nad melioracjami szczegółowymi i spółkami  wodnymi,  a tym  samym  przekazać gminom naliczanie wymiaru i poboru opłat za korzystanie z wód. I w tym przypadku wiąże się to ze wzrostem zatrudnienia w gminach i rozszerzeniem obowiązków dla gmin. Tylko po co wtedy taka organizacja jak Wody Polskie. Do tej pory naliczaniem i poborem opłat zajmowały się z dobrym rezultatem Rejonowe Związki Spółek Wodnych.                       

Coraz więcej spraw ceduje się na samorządy zwiększając ich koszty, a w ślad za tym nie idą żadne środki finansowe ze strony Państwa na rzecz samorządów.                       
                                        
Przedstawiony  projekt  ustawy jest zupełną  analogią do ustawy śmieciowej gdzie w całości koszty ponoszą mieszkańcy  gmin.                        

Zupełnie nie zgadzamy się z takimi propozycjami i zwracamy  się z wnioskiem do Parlamentarzystów o daleko idące zmiany wymienionego projektu ustawy.   

Ewa Gołębiowska - burmistrz Pilzna
Wojciech Staniszewski - burmistrz Brzostku
Jan Janiga - wójt gminy Jodłowa
Jerzy Sieradzki - zastępca burmistrza Dębicy
Stanisław Rokosz - wójt gminy Dębica
Marek Rączka - wójt gminy Żyraków

Przeczytaj również: Jedno serce stanęło pod szkołą, drugie sołtys oddał wójtowi

 

 

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Rechot
Rechot 10.12.2020, 18:45
My żaby jesteśmy za podatkiem deszczowym....
świetnie
świetnie 28.11.2020, 19:47
Przeciwdziałanie suszy poprzez wysuszenie kieszeni podatnika.
john
john 27.11.2020, 13:35
Wszyscy tacy zatroskani o klimat a jak przyjdzie zapłacić za betonowanie terenów zielonych to nagle płacz? Hipokryci.
toja
toja 27.11.2020, 12:46
Czy odprowadzanie deszczówki do kanalizacji burzowej jest odpłatne?
jj
jj 27.11.2020, 07:10
ja nie mam kostki na podwórku i mnie podatek od deszczówki nie obowiązuje nie chce się kosić trawy to płacić
jjjjjj
jjjjjj 28.11.2020, 23:58
I tak zapłacisz, bo masz dach.
uiu
uiu 26.11.2020, 21:46
A gdzie w Polsce są takie znaki poziome na jezdni?
sucha szosa
sucha szosa 26.11.2020, 20:43
A co na to nasze lokalne PISiorki? Tak walecznie walczące o cenę śmieci i podatku od nieruchomości ... Kolejne wytłumaczenie będzie: To nie my, z góry przyszło. Hahaha
rita
rita 26.11.2020, 20:36
Czy burmistrz Dębicy uzgodnil stanowisko z radą? Bo ostatnio dopominal się uzgadniania stanowiska co do Puurs. To tak pytam dla ustalenia konsekwencji w działaniu!
maniek
maniek 26.11.2020, 20:05
wreszcie jakieś wspólne stanowisko naszych gmin.

Pozostałe