Dębica bez zmian. Trzecie miejsce od końca

  • 27.11.2020, 15:02 (aktualizacja 25.12.2020, 10:29)
  • Grzegorz Król
Dębica bez zmian. Trzecie miejsce od końca Czy budowa mieszkań przy ul. Akademickiej poprawi miejsce Dębicy w kolejnym rankingu? Fot. Urząd Miejski w Dębicy.
Główny Urząd Statystyczny opublikował dane za 2019 rok, na podstawie których portal rynekpierwotny.pl przygotował ranking warunków mieszkaniowych. Obejmuje on miasta liczące ponad 20 tys. mieszkańców. W przypadku Dębicy mamy dwie wiadomości - dobrą i złą.

Dobra jest taka, że w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem nie spadliśmy niżej. Zła - na 218 miast zajmujemy 216. miejsce. Zasady według których przygotowywany był najnowszy ranking nie uległy zmianie. Tak, jak podczas poprzednich edycji analitycy brali pod uwagę liczbę mieszkań (lokali i domów) przypadającą na 1000 osób, a także średnią powierzchnię użytkową mieszkań w przeliczeniu na jedną osobę.

- Dla tych dwóch wskaźników znów została obliczona mediana, a cząstkowy wynik każdego z 218 badanych miast ustalono w następujący sposób: pozytywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało plus 10 punktów; negatywne odchylenie od mediany wskaźnika o 1% oznaczało minus 10 punktów. Końcowy wynik dla każdego miasta stanowił sumę punktów związanych z nasyceniem mieszkaniami oraz średnim metrażem w przeliczeniu na jedną osobę - czytamy na portalu rynekpierwotny.pl.

Pierwsze cztery lokaty w rankingu zajmują Kołobrzeg, Wrocław, Sopot i Warszawa. Ich miejsca nie zmieniły się w stosunku do poprzedniego roku. Na piąte miejsce awansowało Zakopane, które na miejsce szóste zrzuciło Świnoujście. Dębica na 216. miejscu ma - (minus) 236,64 punktów. Pierwszy Kołobrzeg uzyskał ich 714.

Czytaj także: Rynek już w bożonarodzeniowej oprawie

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
tt
tt 28.11.2020, 12:56
głównym powodem tego stanu rzeczy są granicę miasta - po przyłączeniu przylegających terenów sytuacja znacznie by się zmieniła. ...
Pyretta Blaze
Pyretta Blaze 01.12.2020, 12:34
Zgodnie z Twoją logiką, jeśli ktoś ma więcej, to należy mu zabrać. Jeśli dzieje mu się lepiej, to zrobić wszystko, żeby było mu gorzej. Czyli temu, że w mieście nie ma dobrego gospodarza, który umiałby mądrze rządzić i rozwijać miasto winne są okoliczne gminy?
tt
tt 02.12.2020, 14:41
Pyretta Blaze - logika jest taka że gminy rozwijają się kosztem miasta , miasto nie ma terenów ani pod inwestycje przemysłowe , ani pod inwestycje prywatne. Pod względem potencjału miasta jest to najmniejsze masto obszarowo w wojewódzctwie - nawet Robczyce są znacznie większe. Jeśli miasto nie zwiększy obszaru nie będzie miało środków na inwestycje i nie będzie się rozwijać - przez to wszyscy stracą nawet gminy.
Najlepszym przykładem jest Rzeszów, który dynamicznie wchłania okoliczne miejscowości , a dzięki temu wszyscy na tym wygrywają ....Jak nie wierzysz przejedź się nie jest daleko - warto czasami zobaczyć kawałek świata.
###
### 03.12.2020, 17:38
tt- Gminy rozwijają się kosztem miasta? O czym ty piszesz człowieku?
So
So 28.11.2020, 13:48
Coś w tym niestety jest, M.Dębica zamyka ranking ale jeśli popatrzymy na rozwój mieszkalnictwa w powiatach to jesteśmy w czołówce podkarpacia, tracimy tylko względem Rzeszowa(który rozwiją się najszybciej w polsce) oraz Mielca
Pelikany
Pelikany 28.11.2020, 11:33
Ludzie ale co to za ranking ? o czym on ma świadczyć ? że nie ma mieszkań dla napływowych mieszkańców ? no i co z tego ? czy to jest równoznaczne z tym że w mieście dzieje się źle ? Nie zamienilibyście się z mieszkańcem Kołobrzegu bo tam nie ma "dziada z babą". Ładna miejscowość turystyczna ale sektora przemysłowego brak - poza portem , a sektor usług kręci się wokół turystyki a to że bogaci deweloperzy kupują ziemie i budują domy pod wynajem to znaczy że przeciętnemu Kowalskiemu w Kołobrzegu jest lepiej z tego tytułu ?
.
. 28.11.2020, 14:02
Popatrz z drugiej strony, młodzi dębiczanie chcący założyć rodzinę w swoim mieście mają problem z dostaniem własnego mieszkania czy to na wynajem czy na własność, Jedyna opcja dostępna szerzej w Dębicy to kredyt na mieszkanie od dewelopera, Przeciętnego pracownika dębickich zakładów nie stać na takie mieszkanie więc co robi? Opuszcza miasto, w najlepszym wypadku przeprowadza się do innego np, Mielca czy Rzeszowa, w najgorszym wyjeżdża za granicę.
lokator
lokator 29.11.2020, 14:35
z tej wypowiedzi wynika ze mieszkania w Rzeszowie i Mielcu są tańsze
Puo
Puo 27.11.2020, 20:56
Gratulować rządzącym miastem czy wywieźć ich na taczce gnoju?
Marcin
Marcin 27.11.2020, 18:01
Taki jest właśnie obraz rządów Mariusza Szewczyka. Odwróćcie tabele...
Henio
Henio 28.11.2020, 07:13
A kto ma większość w Radzie Miejskiej od kilku kadencji?
did
did 27.11.2020, 16:29
No to całkiem fair, bo to reprezentatywny wynik.
So
So 27.11.2020, 16:11
Dobra wiadomość to taka że gorzej być nie może (prawie) no naprawdę, możemy być dumni z tej wiadomości, sypialnia gminy w której niema gdzie mieszkac, ale przecież mamy mieszkanie+ całe 200? mieszkań

Pozostałe