Z Dębicy bezpośrednio do Pragi, Bratysławy i Budapesztu

  • 27.11.2020, 19:21 (aktualizacja 27.11.2020, 20:13)
  • Janusz Grajcar
Z Dębicy bezpośrednio do Pragi, Bratysławy i Budapesztu
Od niedzieli 13 grudnia Dębica zyska bezpośrednie kolejowe połączenie trzema kolejnymi stolicami europejskimi. Dotychczas z naszego miasta można było bez przesiadki dojechać do Warszawy, Berlina, Wiednia i Kijowa. Teraz do tych miast dołączą Praga, Bratysława i Budapeszt.

Bezpośrednie połączenie do stolic Czech, Słowacji i Węgier umożliwi nowa wydłużona do Przemyśla relacja pociągu IC Cracovia. Pociąg ten będzie odjeżdżał z Dębicy codziennie o godz. 8:39. Podróż do Pragi Głównej potrwa równe dziewięć godzin, do Bratysławy dojedziemy na godz. 16:50, a do Budapesztu na 19:20. Wagony do Pragi będą rozdzielane z tymi do Bratysławy i Budapesztu w Ostrawie. 

Żeby wrócić z Budapesztu do Dębicy powinniśmy wsiąść do pociągu w stolicy Węgier o godz. 8:40. Z Bratysławy odjeżdżał on będzie o godz. 11:10. Z Pragi zaś wyruszymy o godz. 10:23. Do naszego miasta dojedziemy na godz. 19:23.

Będą też inne nowe połączenia dla Podkarpacia i szybsze podróże do Krakowa i Katowic obsługiwane przez PKP Intercity. Do Przemyśla zostanie wydłużona relacja pociągu IC Ślązak, dzięki czemu zyskamy dodatkowe połączenie z Krakowem, Katowicami i Poznaniem. Kursujący do tej pory na trasie Przemyśl – Warszawa pociąg TLK Lubomirski będzie teraz jeździć aż do Gdyni, a w piątki i szczyty przewozowe dodatkowo do Kołobrzegu (w soboty z Kołobrzegu). Ułatwi to dojazd nad morze także mieszkańcom Dębicy.

Zyskamy też dodatkowe połączenie m.in. z Zieloną Górą i Szczecinem, dzięki wydłużeniu relacji składu IC Mehoffer, dzięki któremu również utrzymane zostanie dzienne połączenie z Częstochową. Zwiększy się liczba połączeń z Rzeszowa do Katowic. Co więcej, skróci się czas przejazdu na tej trasie z około 4 godzin do mniej niż 3 godzin w przypadku najszybszego pociągu. 

Zmiany w kursowaniu

Zmieniona zostanie relacja pociągu Matejko – z Przemyśla zamiast jak dotychczas do Bielska-Białej, skład ten kursować będzie do Szczecina przez Wrocław w zmienionej kategorii na IC. Zmienią się godziny kursowania pociągu TLK Galicja – w Ostrawie zapewnione zostanie połączenie przesiadkowe do Pragi przy jednoczesnym zachowaniu skomunikowania 
w Przemyślu na pociąg do Kijowa. Ze względu na kończącą się modernizację linii łączącej Katowice i Kraków zmniejszy się liczba pociągów na dotychczasowej trasie do Wrocławia przez Częstochowę. W miejsce pociągu TLK Zamoyski, pomiędzy Rzeszowem a Lublinem pojawi się TLK Górski, w zmienionej relacji do Szczecina przez Poznań. 

Wpływ epidemii na siatkę połączeń

Trwająca epidemia i związane z tym ograniczenia wprowadzane w sferze publicznej przyczyniają się do mniejszego zapotrzebowania na podróże koleją. W związku z tym PKP Intercity na podstawie prowadzonych na bieżąco analiz frekwencji w swoich pociągach może wprowadzać zmiany w siatce połączeń, dostosowując ofertę do aktualnego zainteresowania.

Kompleksowa informacja dla podróżnych

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji IC Mobile Navigator. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Bezpieczne podróże z PKP Intercity

Obecnie w pociągach przewoźnika może być zajętych jednocześnie, co najwyżej 50 proc. miejsc do siedzenia. Spółka  na bieżąco monitoruje frekwencję we wszystkich swoich pociągach. Widząc zwiększone zainteresowanie połączeniami, w miarę możliwości podejmuje decyzje o wzmocnieniu ich dodatkowymi wagonami nie dopuszczając do przekroczenia limitu zajętości 50 proc. miejsc.

W trosce o bezpieczeństwo podróży, PKP Intercity ściśle kontroluje poziom zajętości miejsc nie tylko w poszczególnych relacjach, ale także na każdym odcinku podróży. Dlatego też cały czas obowiązkowa jest rezerwacja miejsc we wszystkich kategoriach pociągów.

PKP Intercity funkcjonuje w reżimie sanitarnym, dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym i pracownikom. Od dnia, w którym potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, do końca października pociągi PKP Intercity przewiozły ponad 16 mln osób i do tej pory nie odnotowano przypadku, w którym zakażenie byłoby następstwem podróży pociągiem.

Na pokładach pociągów obowiązuje zakrywanie ust i nosa podczas trwania całej podróży. Każdy skład przewoźnika jest dezynfekowany i czyszczony po zakończeniu przejazdu. Od marca do października 2020 r. wykonano ponad 260 tysięcy dezynfekcji.

Kierownicy pociągów i konduktorzy są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej  i utrzymania higieny osobistej - maseczki i rękawiczki ochronne oraz żele do mycia i dezynfekcji rąk. Ich kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali konduktorskich, odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu.

Czytaj też: Program Kolej+: są bardzo dobre wiadomości dla powiatu dębickiego

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe