Latoszyn Zdrój z nagrodą

  • 30.11.2020, 17:06 (aktualizacja 01.12.2020, 08:16)
  • Agnieszka Majba-Pochwat
Latoszyn Zdrój z nagrodą fot. Facebook Gminy Dębica
Latoszyn-Zdrój został najbardziej ekologicznym uzdrowiskiem w Polsce – zdecydowało Jury V edycji konkursu EKO HESTIA SPA. Nagrodą główną jest 100 tysięcy złotych. Cała kwota zostanie wykorzystana  na dalszy rozwój terenów leśnych, parkowych i rekreacyjnych.  

Jury konkursu pod uwagę bierze ostatnie 5 lat działalności uzdrowisk. W tym okresie Latoszyn-Zdrój bardzo się zmienił: począwszy od uporządkowania i zmodernizowania gospodarki wodno-ściekowej w całej gminie Dębica, poprzez wysoką jakość recyklingu, fotowoltaikę, stworzenie centrum edukacji ekologicznej oraz budowę tężni, basenów i zaplecza rehabilitacyjnego, po unikalny projekt „ochrony bioróżnorodności biologicznej kompleksów leśnych”. Na zmianach bardzo skorzystało środowisko.

- Historia reaktywacji przedwojennego uzdrowiska Latoszyn-Zdrój to wielki sukces władz gminy Dębica i dowód na to, że uzdrowiskowe idee są realizowane z ogromnym poszanowaniem dla naturalnego środowiska i przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań proekologicznych – mówi dr Jan Golba, Prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych.

Konkurs „EKO HESTIA SPA” organizowany jest od pięciu lat wspólnie przez Grupę ERGO Hestia oraz Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP. Brało już w nim do tej pory 28 polskich miejscowości o statusie uzdrowiska. Dotychczasowymi laureatami byli: Uniejów (2016), Busko-Zdrój (2017), Inowrocław (2018) oraz Lądek-Zdrój (2019).W finale tegorocznego konkursu Latoszyn-Zdrój wygrał ze znanymi  uzdrowiskami, takimi jak Muszyna, Piwniczna-Zdrój z województwa małopolskiego czy Długopole-Zdrój w gminie Bystrzyca Kłodzka w województwie dolnośląskim. 

- Bardzo mnie cieszy ta nagroda - mówi wójt Stanisław Rokosz.

Organizatorzy zapowiadają również opracowanie i publikację ogólnodostępnego przewodnika po polskich eko-uzdrowiskach, który będzie podsumowaniem wszystkich dotychczasowych edycji konkursu.

Uzdrowisko w Latoszynie zostało reaktywowane po ponad 75 latach. Szczyt popularności osiągało w XIX wieku. Słynęło ze znakomitych siarczanych wód leczniczych. Istniejące tam zakład leczniczy, łazienki oraz pensjonaty zostały całkowicie zniszczone podczas II Wojny Światowej. 

Agnieszka Majba-Pochwat

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
xd
xd 04.12.2020, 21:00
Najbardziej ekologiczne uzdrowisko w jednym z najbardziej skażonych regionów Europy..dobry żart.

Pozostałe