W parafiach diecezji tarnowskiej kolędy nie będzie

  • 02.12.2020, 08:25 (aktualizacja 02.12.2020, 19:57)
  • Janusz Grajcar
W parafiach diecezji tarnowskiej kolędy nie będzie Obraz debowscyfoto z Pixabay
W komunikacie wystosowanym przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak podkreślił, że każdy biskup decyduje o tym, w jakiej formie przeprowadzić tegoroczną kolędę. A decyzja zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej panującej na terenie diecezji.

- Nie ma ogólnopolskich wytycznych w sprawie kolędy. Z powodu pandemii wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca. W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się msze św. dla parafian w kościele – twierdzi rzecznik Episkopatu.

O informację, jak wizytacja duszpasterska wyglądać będzie w parafiach diecezji tarnowskiej i rzeszowskiej zapytaliśmy rzeczników prasowych kurii diecezjalnych. Komunikat, który otrzymaliśmy od ks. Tomasza Nowaka był bardzo krótki.

- W diecezji rzeszowskiej nie ma jeszcze decyzji nt. wizyty duszpasterskiej. Decyzja powinna pojawić się do dwóch tygodni - napisał w mailu.

Nieco więcej informacji znalazło się w odpowiedzi przesłanej przez ks. Ryszarda Nowaka z Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Zaznaczył on, że wizyta duszpasterska - zwana kolędą - w okresie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia raczej na pewno nie będzie odbywać się w diecezji tarnowskiej w formie tradycyjnej, czyli poprzez odwiedzanie domów przez duszpasterzy.

- Chcielibyśmy natomiast zachować ciągłość tej praktyki poprzez jakąś inną formę udzielania błogosławieństwa wiernym, może mniejszym grupom w kościołach. Trwają jeszcze co do tego konsultacje. W grudniu, bliżej samych świąt zostaną podane konkretne wskazania i propozycje w tym względzie dla całej diecezji - podkreśla ks. Ryszard Nowak.

Wszystko zależeć będzie od sytuacji związanej z pandemią i tego, co w danych okolicznościach będzie możliwe do zrealizowania, gdy chodzi o błogosławieństwo kolędowe. Na obecnym etapie można przygotowywać pewne propozycje, co nie znaczy, że sytuacja np. za miesiąc pozwoli na ich realizację. Dlatego z podawaniem konkretnych wskazań wstrzymuje się do czasu przedświątecznego.

Czytaj też: Rynek już w bożonarodzeniowej oprawie

 

 

 

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marek14
Marek14 03.12.2020, 04:13
popieram wszystkie restrykcje związane z pandemią. ale nie można zapominać, że to tymczasowe rozwiązania związane z wirusem. I znacznie zubażają życie. Czyli to nie dobro, a kłopoty.

Pozostałe