Jest wniosek o odwołanie Mateusza Cebuli. Znamy jego treść.

  • 02.12.2020, 08:35 (aktualizacja 02.12.2020, 20:45)
  • Agnieszka Majba-Pochwat
Jest wniosek o odwołanie Mateusza Cebuli. Znamy jego treść.
To druga próba pozbawienia funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej.

Wniosek, jaki wpłynął dziś do Biura Rady Miejskiej podpisała grupa radnych w składzie: Renata Barszcz, Monika Garduła, Joanna Ożóg, Jerzy Kula, Szczepan Mroczek i Kazimierz Sak.

- Żeby taki wniosek złożyć potrzeba podpisów co najmniej 1/4 członków rady. W tym wypadku to 6 osób - wyjaśnia Monika Garduła. 

W uzasadnieniu napisali:  Przewodniczący Rady Miejskiej w Dębicy Pan Mateusz Cebula w naszej opinii przekracza zapisane w ustawie uprawnienia. Stosując własną interpretację przepisów ww. ustawy i Statutu Miasta Dębica ogranicza i utrudnia pracę Komisji Rewizyjnej i Komisji Skarg, Wniosków i Petycji  od listopada 2019 r. Radni pracujący w tych Komisjach byli pozbawieni możliwości opiniowania uchwał na kolejne sesje, składania wniosków, zgłaszania pod obrady sesji spraw mieszkańców, którzy się do nich zwrócili na podstawie art. 23 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (...).

Częste ograniczanie wypowiedzi, odbieranie głosu lub nie udzielanie głosu, a także niczym nieuprawnione uszczypliwe komentowanie wypowiedzi Radnych w czasie obrad sesji utrudnia, a wręcz uniemożliwia przedstawianie istotnych spraw zawartych w projektach uchwał, jak również nie pozwala w rzeczowy i dogłębny sposób wyrazić opinii mieszkańców lub środowisk zainteresowanych problematyką zawartą w uchwałach. Nieuprawnione działania Przewodniczącego Rady polegające na zakazie zwoływania posiedzeń Komisji Rewizyjnej i Komisji Skarg, Wniosków i Petycji zostały negatywnie ocenione przez Wojewodę Podkarpackiego, co podkreślił w odpowiedzi na skargę Radnych Miejskich. Wojewoda w szczególny sposób zwraca uwagę na rażące przekroczenie uprawnień Przewodniczącego Rady Pana Mateusza Cebulę i wskazał, iż jedyną sankcją za nieprawidłowe wykonywanie swoich obowiązków jest odwołanie przez Radę Miejską Przewodniczącego.
Wyżej wymienione działania mają również negatywny skutek przy podejmowaniu tak ważnych uchwał jakimi są budżet miasta i Statut Miasta, które w ostatnim czasie były przedmiotem prac Rady, ale niestety przez decyzje Przewodniczącego, zarówno obie Komisje (Komisja Rewizyjna i Komisja Skarg, Wniosków i Petycji) oraz Radni pracujący w tych Komisjach nie mieli możliwości zająć się procedowaniem tych uchwał, wypracować jakiekolwiek zmiany ani zgłosić poprawki w imieniu własnym jak i mieszkańców miasta, których reprezentują. Na tym przykładzie widać jak Przewodniczący Rady ogranicza i utrudnia Radnym z opozycji wykonywanie obowiązków wynikających z pełnienia mandatu Radnego. Procedura uchwalania budżetu przewiduje, aby wszystkie stałe Komisje pracowały nad uchwałą budżetową, mogły się z nią zapoznać i wypracować wnioski, poprawki i wskazać ewentualne błędy. Działaniem Przewodniczącego procedura ta nie została zachowana, ponieważ posiedzenia Komisji do pracy nad budżetem na 2021 rok nie zostały zwołane.
Szkodliwym społecznie i nagannym było skandaliczne zachowanie Przewodniczącego przy uchwalaniu zmian Statutu Miasta Dębica. Brak możliwości wniesienia poprawek lub uzasadnienia wprowadzanych zmian oraz niedopuszczenie na sesji Rady do głosu Radnych z opozycji nie można nazwać inaczej. Szczególnym naruszeniem praworządności było pozbawienie praw Radnych, pracy nad tak ważną uchwałą we wszystkich stałych Komisjach. Uchwała wprowadzająca zmiany Statutu została wprowadzona bezpośrednio do porządku obrad na sesji i na wniosek Przewodniczącego Rady uchwalona bez możliwości dyskusji i omówienia zmian.
Kolejnym skandalicznym działaniem Przewodniczącego Rady Mateusza Cebuli jest uporczywe lansowanie treści pisma w sprawie współpracy z zaprzyjaźnionym miastem Puurs jako stanowiska całej Rady Miejskiej. Treść pisma stała się przedmiotem szyderstw, kpin i drwin, a w mediach można obecnie przeczytać wiele niechlubnych opinii i artykułów na temat naszego miasta. To ogromna kompromitacja. Pomimo sprzeciwu Radnych opozycyjnych widocznego na przyjętym dokumencie, pismo zostało podjęte przez grupę Radnych jednej partii politycznej i w żadnym stopniu nie odzwierciedla stanowiska całej Rady przekreślając tym samym 40-letnią, bardzo cenioną współpracę naszych miast.
Zdajemy sobie sprawę, że w tych negatywnych działaniach pan Mateusz Cebula jako Przewodniczący nie jest osamotniony, ponieważ otrzymuje polityczną zgodę i akceptację swojego zachowania przez Klub Radnych PiS(...)

To już druga próba odwołania Mateusza Cebuli. Pierwsza, podjęta w sierpniu tego roku spaliła na panewce - przeciwko pozbawieniu przewodniczącego funkcji zagłosowało wtedy 12 radnych: czyli cały klub PiS oraz jeden radny opozycyjny. Nie wiadomo który, bo takie głosowania są tajne. 

- To polityczne warcholstwo radnych Mariusza Szewczyka - mówi o  kolejnej próbie odwołania przewodniczący Cebula.

Zapowiada, że sesja, na której głosowany będzie wniosek zostanie zwołana w ciągu 7 dni.

Agnieszka Majba-Pochwat

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Bezczynność PIS
Bezczynność PIS 03.12.2020, 15:23
jak mogą takie naruszanie prawa TOLEROWAĆ I POPIERAĆ.... PIS opamiętajcie się...Już wojewoda mówi, że trzeba odwołać, a wy nic nie robicie!
Trey
Trey 03.12.2020, 07:24
Miasto się stacza (co znajdzie odzwierciedlenie zapewne w budżecie) to trzeba ludzi zająć igrzyskami
Dość dyktatury kobiet
Dość dyktatury kobiet 03.12.2020, 06:00
Arytmetyka to arytmetyka. Panie Mateuszu śpij Pan sobie spokojnie.
Pirs
Pirs 02.12.2020, 23:54
Pisałem z to najgorsza rada w Dębicy dopiero Wojewoda z PIS musiał to potwierdzić i co na to dzisiaj powiecie
Bezprawie
Bezprawie 02.12.2020, 23:09
Ciekawe czy Radny Bal znów poprze pana Cebule, który wg Wojewody rażąco przekracza uprawnienia jako Przewodniczący
Goodbye
Goodbye 02.12.2020, 23:03
Kick a to ze "Wojewoda w szczególny sposób zwraca uwagę na rażące przekroczenie uprawnień Przewodniczącego Rady Pana Mateusza Cebulę i wskazał, iż jedyną sankcją za nieprawidłowe wykonywanie swoich obowiązków jest odwołanie przez Radę Miejską Przewodniczącego." to chyba najtrafniejszy merytorycznie argument. przekroczył uprawnienia, sorry, czas odejść...
Ciekawy
Ciekawy 05.12.2020, 09:08
Ciekawe czy faktycznie tak wojewoda napisał. Czy to tylko wolna interpretacja ekipy Szewczyka.
Ewa
Ewa 06.12.2020, 16:44
tak faktycznie i to jest najlepsze, że Wojewoda z PiS sugeruje radnym, że oni powinni odwołać przewodniczącego Cebulę z PiS za jego wyczyny!
Kick
Kick 02.12.2020, 20:53
Uwiera debicka totalna opozycje ten Cebula niesamowicie. Mierzcie sie z chlopem na argumenty a nie bijcie piane. Chyba, ze merytorycznie nie macie szans...
@@@
@@@ 03.12.2020, 10:38
Na argumenty można mierzyć się z kimś, kto te argumenty przyjmuje i ich wysłucha. A w tym przypadku "Gadał dziad do obrazu ..."
BezprawieINiesprawiedliwość
BezprawieINiesprawiedliwość 02.12.2020, 18:19
Wiadomo co, wiadomo kogo ;)
Dno i babelki
Dno i babelki 02.12.2020, 18:07
Znaczy sie w ratuszu calkiem kasy brak na cokolwiek i Szewczyk wypuscil harcownikow aby zagluszyc dramat finansow miasta.
Pycha i szmal
Pycha i szmal 02.12.2020, 21:54
W jaki sposób pomaga PIS? Wszystko by dali, wszystko by rozdali a skąd wziąć pieniądze? Pogonić PIS z Dębicy, raz na zawsze.
Viva
Viva 03.12.2020, 12:25
To Szewczykowi brakuje kasy. A on to juz wszedzie byl poza PiS.
Ola
Ola 02.12.2020, 17:05
Czy wszystkie strony dominisia na FB już sie tym ponacieraly?
Ewa
Ewa 06.12.2020, 16:46
ty się już wystarczająco o niego pocierasz na swoim facebooku, ludzie w Dębicy i nie tylko już z tego mają ubaw, że wszędzie go widzisz i że to obsesja totalna!
Ropek
Ropek 02.12.2020, 17:05
Prawdą jest szczególnie że M. Cebula stosuje uszczypliwe komentowanie wypowiedzi Radnych . gość ma dziwne EGO.
###
### 03.12.2020, 10:35
Tak zwykle wygląda reakcja na posiadane kompleksy.
spada
spada 02.12.2020, 17:04
To już tylko 6 osób chce odwołać Cebulę? Ostatnio było 10.
ech
ech 03.12.2020, 07:43
niektórzy nie mogą bo kara mogłaby być surowa bo pracują pod Starostą a Starosta rządzi PIS w powiecie i miescie, takie mamy czasy
Dębickie Komentarze
Dębickie Komentarze 02.12.2020, 16:48
Wniosek o odwołanie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dębicy chyba nikogo nie szokuje i nie dziwi, jest to konsekwencja postępowania Pana Cebuli❗️
W uzasadnieniu czytamy m. in. "Wojewoda w szczególny sposób zwraca uwagę na rażące przekroczenie uprawnień Przewodniczącego Rady Pana Mateusza Cebulę i wskazał, iż jedyną sankcją za nieprawidłowe wykonywanie swoich obowiązków jest odwołanie przez Radę Miejską Przewodniczącego." Czyli sytuacje można interpretować tak, że Radni wnioskujący o odwołanie m. in. wykonują zalecenie Wojewody Podkarpackiego.
Przyjazny Miastu i Wszystkim Radnym
Przyjazny Miastu i Wszystkim Radnym 02.12.2020, 16:44
dopóki Pan Cebula bedzie Przewodniczacym Rady dotąd nie bedzie spokoju, ludzie na takich stanowiskach powinni gasić pożary a nie wzniecać ogień, czas zeby mieszkańcy wreszcie to zrozumieli, bo są radni z PIS którzy to rozumieją i się z tym zgadzają ale nawet nie będą próbowali byś odważni zeby to powiedzieć bo kara mogłaby być dotkliwa, w jedności siła, odważcie się Państwo Radni i zmieńcie Przewodniczacego przecież to też jest Wasze miasto, to tutaj żyją Wasze rodziny, nie rujnujcie i tak slabej kondycji miasta, wygracie kolejne wybory to bedziecie mieć swojego Burmistrza, uszanujcie wybór ludzi i działajcie na korzyść miasta, gdzie jest Wasza elementarna uczciwość wobec siebie i wyborców ...... nadziei nie tracę
Rer
Rer 02.12.2020, 16:03
PIS w pigulce
jada z nim
jada z nim 02.12.2020, 15:56
Warchoł to jest z ciebie.
Takie tylko pytanie
Takie tylko pytanie 02.12.2020, 21:25
Z kogo?

Pozostałe