Jury w składzie Jan Borek, Mirosław Strózik, Piotr Osak z 31 prezentacji konkursowych wybrało laureatów.
W kategorii – uczniowie szkół podstawowych przyznano:
I miejsce – Aleksandra Świder (CKiB Gminy Dębica);
II miejsce – Michał Michoń (ZSP w Straszęcinie), Mikołaj Wójcik (ZSP w Bobrowej);
III miejsce – Roksana Buraś (CKiB Gminy Dębica), Julia Knych (PSP w Żyrakowie);
wyróżnienia: Julia Darłak (ZS w Pustkowie–Osiedlu); Katarzyna Derlęga (ZSP w Zasowie), Małgorzata Kurgan (CKiB Gminy Dębica), Hubert Zieliński (PSP w Mokrem)
Kategoria – uczniowie szkół gimnazjalnych:
I miejsce – Magdalena Mazur (CKiB Gminy Dębica);
II miejsce – Karolina Kosiba (Miejskie Gimnazjum nr 3 w Dębicy);
III miejsce – Oliwia Łączak (ZSP w Nagoszynie), Mateusz Rymut (ZSP w Nagoszynie);
wyróżnienia: Tomasz Starzak (CKiB Gminy Dębica), Karolina Wolska (ZSP w Żyrakowie).
Kategorii – poezja śpiewana
nagroda - Maria Barnaś (ZS w Pustkowie–Osiedlu);
wyróżnienie: Daria Węgrzyn (ZSP w Nagoszynie).
Jury podkreśliło wyrównany, wysoki poziom prezentacji oraz wyraziło uznanie za przygotowanie młodzieży do konkursu.
- Szczególnie pragniemy wyróżnić pracę pani Doroty Bielatowicz z CKiB gminy Dębica - podkreślał Jan Borek.
Konkursowi towarzyszyła niecodzienna prezentacja fragmentów książki Agnieszki Kosińskiej „Miłosz w Krakowie”, bo w rolę lektorów wcielili się: wójt gminy Żyraków Marek Rączka, starosta powiatu dębickiego Andrzej Reguła, przewodnicząca Rady Gminy Żyraków Maria Bodzioch, radny gminy Żyraków Andrzej Wielgos, dyrektor ZSP w Nagoszynie Renata Gurak, animator społeczny i Wolontariusz Roku 2016 Gminy Żyraków Elżbieta Drąg, dyrektor CKiP w Woli Żyrakowskiej Aneta Domaradzka, nauczyciel polonista Agnieszka Dybaś. Odczytując kolejne strony biografii poety, odkrywali w formie stop-klatek obrazy z życia Czesława Miłosza.
Konkurs zakończył cykl działań ZSP w Nagoszynie i Stowarzyszenia RZW realizowanych przy wsparciu finansowym wójta gminy Żyraków. Organizatorzy zrealizowali serię warsztatów poświęconych nobliście, przygotowali Powiatową Konferencją Polonistów, doprowadzili do spotkania z Agnieszką Kosińską, długoletnim sekretarzem noblisty Czesława Miłosza. Finałem projektu był konkurs recytatorski i poezji śpiewanej. Młodzież w tym roku zmierzyła się nie tylko z dziełami Czesława Miłosza, ale też poszukiwała w tekstach innych twórców XX i XXI wieku utworów mówiących o rzeczywistości w sposób, który może wzruszać, zachwycać, zmuszać do refleksji, patrzeć na codzienność z humorem.
Diana Wójcik
Zdjęcia Centrum Kultury i Promocji Gminy Żyraków
Polecam tez ten materiał - https://www.youtube.com/watch?…
Na temat festiwalu w Opolu i ie tylko,,, https://www.youtube.com/watch?…
A ja uwielbiam mojego Miłosza ,który wierszy nie pisze ,ale esemesuje ,fotografuje, kombinuje , całuje i miłość dozgonną obiecuje !
A gdzie ty takiego Jelenia znalazłaś ? Mój to mi nawet krasnala do ogródka nie skombinuje!
O Poezjo ziemskiej planety.Ty nie milcz,gdy gwałcą świat,Ty powalcz,by piękno istnień Ocalić na miliony lat.............................................................................................................Nie zabijajcie poetów Niech cicho nadal żyją Ich pełna postać złotych wierszy jak młodych wilków stado co z głodu wyją I nie ma dnia Jest noc po nocy Wołajmy głośno Poezjo pomóż Polsko pomocy.
A ja pamiętam z Pana Tadeusza taką reprymendę Telimeny względem Zosi: Kochana Zosiu ,już też całkiem zapominasz I na stan, i na wiek twój ; wszak to dziś zaczynasz Rok siedemnasty , czas rzucić indyki i kurki. Fi! to godna zabawka dygnitarskiej córki.
Zgodnie z " Oryginałem " A.Mickiewicza;Zosia wkraczała w rok czternasty, dziś Telimenie groziło by LEX RETRO ?