10 lat Dębickich Amazonek! Zwyciężać mogą ci, którzy wierzą, że mogą 

  • 21.05.2017, 12:04 (aktualizacja 21.05.2017, 14:27)
  • Ryszard Pajura
10 lat Dębickich Amazonek! Zwyciężać mogą ci, którzy wierzą, że mogą Prezes Maria Ciurkot otrzymuje gratulacje od działaczek Stowarzyszenia Europa Donna: Anny Mazur (prezes) i Ewy Rusin (wiceprezes).
- Bo zwyciężać mogą ci, którzy wierzą, że mogą - takimi słowami Maria Ciurkot, prezes Dębickiego Stowarzyszenia Amazonka, rozpoczęła obchody Jubileuszu 10-lecia tej organizacji. Odbyły się w sobotę 21 maja w Centrum Kulturalno-Oświatowym w Zawadzie. Świętowały Amazonki i ich goście: lekarze, przedstawiciele władz i zaprzyjaźnionych organizacji.

- Podstawą wszystkich naszych działań, niezmiennie od 10 lat jest samopomoc w myśl zasady: pomagając innym - pomagam sobie powiedziała prezes Maria Ciurkot (całe wystąpienie na stronie 2).
Jak dodała stowarzyszenie nie działa w próżni, doświadcza wsparcia i pomocy ze strony wielu instytucji i osób prywatnych. Wielu z nich obecnych było w Zawadzie, odebrali podziękowania za pomoc i życzliwość, okazywaną Amazonką, m.in.: Andrzej Reguła (starosta dębicki), Mariusz Szewczyk (burmistrz Dębicy), Joanna Ożóg, Stanisław Leski, NSZZ Solidarność w TC Dębica, firma Bankorbet, firma Erhem, Monika Rojek-Kałek, Stanisława Rakoczy (prezes KGW w Zawadzie), Zespół Szkół Ekonomicznych, wolontariuszki z Miejskiego Gimnazjum nr 4: Dominika Dobrowolska, Paulina Augustyn, Aleksandra Dunaj, Natalia Hadała, Wiktoria Radecka oraz dębiccy lekarze: Bogusław Gawlik (ordynator Oddziału Ginekologii i Położnictwa), Anna Mazur (prezes stowarzyszenia Ruch do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna Dębica) i Anna Siwińska.
Ta ostatnia, poproszona przez Marię Ciurkot zgodziła się, by objąć opieką dębickie Amazonki, udzielać im porad, wygłaszać wykłady podczas organizowanych spotkań, itp.
- My lekarze operujemy, leczymy, ale na końcu jesteście wy - pokonujecie chorobę razem - powiedział Bogusław Gawlik, zwracając się do Amazonek.
I obiecał, że na oddziale w szpitalu, którym kieruje, Amazonki zawsze mogą liczyć na pomoc.
- Mam nadzieję, że grono naszych przyjaciół będzie się powiększać - powiedziała Maria Ciurkot, dziękując za dotychczasową pomoc. Także koleżankom ze stowarzyszenia, które, jak stwierdziła, wykazują się twórczą postawą, zakładając i działając w tej organizacji.
- Działalność naszego Stowarzyszenia jest konieczna nie tylko dla nas samych, lecz także dla tych, którym wszelkie formy pomocy, wsparcia i zrozumienia w walce – niekiedy niestety bardzo trudnej – z chorobą nowotworową są naprawdę bardzo potrzebne - mówiła.
W jubileuszowym spotkaniu nie zabrakło Amazonek z Tarnowa, Mielca, Rzeszowa i Ropczyc. Te ostatnie już wkrótce zasilą szeregi Dębickich Amazonek, a w zasadzie Dębicko-Ropczyckich Amazonek, bo stowarzyszenie ma być wspólne.
- To wspaniałe dziewczyny, chcą działać wspólnie z nami - mówi Grażyna Nalepa, jednak z liderem stowarzyszenia.
To kolejny krok w rozwoju organizacji, której początki sięgają 2006 roku.
- W miarę nagłośniania problemu dotyczącego Amazonek, zgłaszało się do stowarzyszenia coraz więcej kobiet. Pierwszą przewodniczącą była pani Grażyna Guzik, a zastępcą pani Krystyna Broszewska. W skład pierwszego zarządu wchodziły także: Anna Giza, Maria Kłusek oraz Maria Góra – Szczygieł - przypomniała Dominika Migoń, która przedstawiła historię stowarzyszenia (przedstawiamy ją na str. 3).
- Prawdziwie człowiekiem jest nie ten co ma, tylko ten, co daje innym - zwróciła się do Amazonek Anna Mazur, dziękując im za społeczną pasję i działalność.
Stanisława Rakoczy, dzięki pomocy której spotkanie odbyło się w Zawadzie, stwierdziła, że Amazonki to kobiety, które mają zalety, same zalety. Z gratulacjami pospieszyli także m.in. starosta Andrzej Reguła, burmistrz Mariusz Szewczyk, Grzegorz Reguła - wicewójt gminy Żyraków, Adrianna Miazga - sekretarz gminy Dębica, Łucja Bielec - prezes Fundacji SOS z Mielca, Maria Gołofit - prezes Tarnowskich Amazonek.

Wystąpienie prezes Marii Ciurkot oraz historię Stowarzyszenia Dębickie Amazonki - czytaj strony 2 i 3.

 

Ryszard Pajura

Zdjęcia (36)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe