Szczepienie na Podkarpaciu ruszyło. Nasz szpital też już ma szczepionkę

  • 27.12.2020, 22:05 (aktualizacja 27.12.2020, 22:29)
  • Tomasz Ratuszniak
Szczepienie na Podkarpaciu ruszyło. Nasz szpital też już ma szczepionkę fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie.
Lek. med. Jolanta Kluz-Zawadzka, konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii była pierwszą osobą na Podkarpaciu zaszczepioną przeciw covid-19. W sumie w szpitalu MSWiA w Rzeszowie, jak informuje Podkarpacki Urząd Wojewódzki, zaszczepionych zostało dziś 10 osób.

– To niezwykle ważny moment dla nas wszystkich i olbrzymi krok w walce z pandemią. Powszechne szczepienia to szansa na przerwanie transmisji wirusa, najlepsza ochrona, jaką możemy zapewnić sobie i osobom z naszego otoczenia– podkreśliła Jolanta Kluz-Zawadzka.

Prócz niej szczepionkę przyjęło dziś jeszcze 9 osób z grupy 0 - lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Szpital MSWiA był jednym z pięciu na Podkarpaciu do których trafiły 525 szczepionek pierwszej partii, która została sprowadzona do naszego kraju. Otrzyma je również placówki w Łańcucie, Sanoku, Przemyślu i Dębicy.

- W tzw. etapie „0” szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych. Także studenci kierunków medycznych - informują rzeszowscy urzędnicy.

Kolejne etapy szczepienia:

Etap I:

  • pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
  • osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych,
  • służby mundurowe,
  • nauczyciele.

Etap II:

  • osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia
  • osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

Etap III:

  • przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii,
  • powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.

Przeczytaj również: W Sylwestra godziny policyjnej nie będzie, ale od jutra narodowa kwarantanna

 

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe