Orszaki Trzech Króli mniej liczne i nie wszędzie, ale będą

  • 04.01.2021, 12:29 (aktualizacja 04.01.2021, 13:50)
  • Janusz Grajcar
Orszaki Trzech Króli mniej liczne i nie wszędzie, ale będą W Borowej trasę przez wieś przejdą królowie w towarzystwie flagowych i orkiestry.
By podtrzymać kultywowany od kilku lat zwyczaj, organizatorzy Orszaków Trzech Króli, znaleźli różne sposoby na przygotowanie ulicznych jasełek. Jedną z najciekawszych jest propozycja Borowej.

Dębica, kościół Ducha Św.
Orszak Trzech Króli to wydarzenie, które w Dębicy odbywa się w święto Objawienia Pańskiego już od kilku lat. 6 stycznia 2021 r. radosny pochód przeszedłby ulicami miasta po raz ósmy. Niestety ze względu na sytuację epidemiczną plenerowe jasełka tym razem się nie odbędą.
Powiat Dębicki organizował to huczne wydarzenie zawsze wspólnie z parafią Matki Bożej Anielskiej. To właśnie jej przekazał w tym roku barwne papierowe korony, które trafią do uczestników mszy św., jaka odbędzie się w dębickim kościele Ducha Świętego o godz. 12:00.
Ten symboliczny gest ma nawiązać do kilkuletniej tradycji orszaku. Hasłem przewodnim tegorocznego świętowania są słowa jednej z Pieśni Jana Kochanowskiego: Panu dzięki oddawajmy.

Pilzno
Na stronie internetowej parafii św. Jana Chrzciciela została zamieszczona taka informacja: Ze środowym świętem związany jest piękny zwyczaj Orszaku Trzech Króli. Przy obecnych obostrzeniach nie możemy wyruszyć tradycyjną trasą orszaku, ale zachęcamy, zwłaszcza dzieci i młodzież do ubrania się w stroje królewskie lub misyjne, aby spod drzwi kościoła o godz. 12:00 uroczyście wejść do świątyni i w nich uczestniczyć w mszy św.

Borowa
Jedna z organizatorek orszaku w Borowej Gabriela Kozioł informuje, że mini orszak przejdzie ulicami tej miejscowości w środę 6 stycznia po mszy św., która odprawiona zostanie w kościele Matki Bożej Częstochowskiej o godz. 10:30. Jego uczestnicy, którymi będą tylko trzej królowie, ich flagowi i orkiestra wyruszą z kościoła tzw. Górką, po lewej stronie szkoły, a następnie główną drogą przejdą od Małego Końca do Wielkiego Końca. Mieszkańcy domów, które znajdują się przy trasie tego pochodu mogą podchodzić do ogrodzeń, by ich pozdrowić i razem z nimi kolędować.

Czytaj także: Która szopka najładniejsza? Ty też możesz wybrać

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
a
a 05.01.2021, 00:06
Śmieszne to jest i żenujące.

Pozostałe