To koniec Osady Słowiańskiej w Stobiernej. Dlaczego?

  • 07.01.2021, 19:59 (aktualizacja 07.01.2021, 20:15)
  • Tomasz Ratuszniak
To koniec Osady Słowiańskiej w Stobiernej. Dlaczego? fot. Ziemowit. Kadr z nagrania opublikowanego w serwisie YouTube.
Oświadczenie w tej sprawie opublikował dziś Ziemowit, pomysłodawca i twórca tego miejsca, który prowadził je od 2012 roku.

Szef Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera nagrał je na terenie grodu.

- Opowiadam o tym teraz, gdy ta wiadomość dotrze do moich znajomych. Do osób, które bardzo wspierały naszą osadę, naszą działalność przez te lata, będzie to pewnie dla was pewnym szokiem. Dlaczego nagle, po tylu latach gród przestaje działać? Otóż dla mnie też jest to niezwykle przykre i mówię o tym z dużym bólem, ponieważ to do czego doszło w ostatnich miesiącach przeszło moje najczarniejsze oczekiwania.

Jak relacjonuje Ziemowit, w marcu zeszłego roku, gdy wybuchła pandemia, zamarła turystyka. Sytuacja ta osadę dotknęła tym bardziej, że działający tam członkowie stowarzyszenia świadczyli przede wszystkim usługi edukacyjne dla szkół, a szkoły, z uwagi na obostrzenia, przestały przyjeżdżać.

- Nasza główna działalność zniknęła zupełnie. Więc to nie było tak, że nasze przychody spadły w maju, czy w czerwcu o osiemdziesiąt procent, one spadły praktycznie do zera.

Dlatego też, widząc co się dzieje, jeszcze w maju napisał list do Stanisława Rokosza, wójta gminy Dębica, od której to stowarzyszenie dzierżawi osadę. Ziemowit twierdzi, że poprosił wójta o obniżenie czynszu dzierżawnego w 2020 roku.

- Dostałem odpowiedź negatywną. I to taką odpowiedź na zasadzie - Spadajcie.Nie i koniec. Nie ma takiej możliwości.

Nie widząc chęci współpracy ze strony gminy na początku czerwca Ziemowit ponownie napisał do wójta. Tym razem z informacją, że w związku z niemożnością obniżenia czynszu za 2020 rok stowarzyszenie wypowiada gminie umowę ponieważ nie jest w stanie prowadzić osady i płacić czynszu w takiej wysokości jak dotychczas. W efekcie tego pisma doszło do spotkania szefa stowarzyszenia z wójtem i jego zastępcą.

- Podczas tego spotkania wójt obiecał nam pomoc. Powiedział, że nie wypowiadajmy tej umowy otrzymamy pomoc jesienią 2020 roku, jakoś to przetrzymajmy i będzie dobrze.

Słowianie wycofali się więc z wypowiedzenia umowy. W wakacje osada jakoś funkcjonowała, ale kolejne załamanie nastąpiło jesenią. Wtedy Ziemowit zaczął domagać się realizacji obietnicy dotyczącej pomocy finansowej na opłacenie czynszu. Pomocy się jednak nie doczekał. Co więcej 28 grudnia otrzymał pismo z gminy informujące o tym, że w związku z niepłaceniem czynszu gmina wypowiada im umowę.

- I oczywiście. Gmina jak najbardziej miała prawo wypowiedzieć nam umowę. Szczególnie, że zalegaliśmy z płatnością. Tylko że, po pierwsze po co było obiecywać nam, że dostaniemy pomoc, żebyśmy prowadzili to dalej skoro ta pomoc nie przyszła i mogliśmy już zupełnie swobodnie podziękować w czerwcu. I nie robić sobie kosztów dalszej dzierżawy. Po drogie to pozostawia bardzo wiele do życzenia. Oczywiście już nie mówię o jakimkolwiek dziękuję za te wszystkie lata współpracy. Po prostu zostaliśmy w bardzo niemiły sposób z tego grodu wyproszeni. No i cóż. Jest przykro mi, ale oczywiście świat się nie kończy.

Ziemowit zapowiada, że wiosną stowarzyszenie rozpoczyna budowę nowego grodu, który mieścił się będzie nad jeziorem w Strzegocicach.

A co gmina Dębica zrobi z grodem w Stobiernej? Do tematu wrócimy.

Przeczytaj również: Uważaj! To może być próba oszustwa

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Popieram
Popieram 10.01.2021, 17:25
Nawet nie wiedziałem , że poganie się u nas gromadzą. I jeszcze ta osada. Oczywiście Pan Wójt już dawno powinien pogan rozpędzić a osadę spalić. A w pobliżu jeszcze Sanktuarium w Zawadzie. Nie może tak dalej być !
wiedźmak
wiedźmak 09.01.2021, 19:41
Łee, tam jakieś peruny i światowidy były czczone i same łorgie z czarownicami, koniec tej rozpusty
F.R.
F.R. 09.01.2021, 14:00
Proponuję przenieść gród do budynku Urzędu Gminy, zmienić nazwę ulicy na Gen. Świerczewskiego, tak jak było dawniej i przemianować stanowisko wójta na naczelnika. Będzie to prawdziwe muzeum osobliwości ludzi myślących kategoriami zamierzchłych czasów.
fifa
fifa 09.01.2021, 08:39
Krzys bedzie zarzadzal jest przedsiebiorczy to widac
opinia
opinia 09.01.2021, 07:45
Co to za wojowie , którzy swoją siedzibę oddają bez walki ! Pewno nie potrafią nawet goły zadkiem jeża zatłuc.
Maria
Maria 08.01.2021, 20:37
Oj panie Ratuszniak albo Król... :D
Omnis
Omnis 08.01.2021, 17:32
Rokosz powinien odejść, jak inne leśne dziadki. Jedną nogą w PRL'u jeszcze.
Mieszkanka
Mieszkanka 09.01.2021, 11:41
Kwestia czasu. Tam potrzebne zmiany na kierowniczych stanowiskach bo co poniektórzy to się już zasiedzieli!
tak sobie myślę
tak sobie myślę 08.01.2021, 17:19
To one w Stobiernej od poł wieku siedzieli spokojnie w tej osadzie, a teraz Pan Wójt ich pogonił. A może by ich tak wraz z osadą przenieść do Uzdrowiska Latoszyn Łazienki jaka atrakcję turystyczną. Tak samo z dinozaurami z Głobikowej.
obrotowy oborowy
obrotowy oborowy 10.01.2021, 12:04
karuzel można by postawić...
zal.pl
zal.pl 08.01.2021, 13:44
Jestem zawiedziony postawą wójta Rokosza którego uważałem za rozsądnego człowieka i dobrego gospodarza. Przecież w momencie kiedy wiadomo, że wszyscy usługodawcy, szczególnie Ci w turystyce i edukacji, borykają się z kłopotami finansowymi, wystarczyło tylko zawiesić umowę dzierżawy, lub częściowo obniżyć kwotę po negocjacjach z dzierżawcą. Kazać płacić normalnie w takiej chwili jest nieludzkie. Szczególnie jeżeli chodzi o jednostkę gminy, która czerpała z pasji tych ludzi korzyści przez długie lata.
Jan
Jan 08.01.2021, 11:04
Dobrego gospodarza poznaje się w biedzie.Z tego co obserwuję inne gminy sobie radzą z tą bądź co bądź trudno sytuacją a nasza? Wszystko stoi w urzędzie gminy zwolnienia ,zaleganie z wypłatami, upadające takie piękne inicjatywy . Wydaje mi się że dobrych gospodarzy poznaje się w biedzie ,ciężkich czasach. Moim skromnym zdaniem władze nie stają na wysokości zadania.
ZBan
ZBan 08.01.2021, 10:49
to tylko częsciowa wina gminy,głownym rozgrywającym jest tu rząd,który bezprawnie zamyka niektòre działy gospodarki doprowadzając wiele firm do ruiny,a sklepy korporacyjne,banki, otwarte,gdzie tu logika? gastronomia i turystyka leży,a rząd pożycza i drukuje kase. kto to odda?
ups
ups 08.01.2021, 13:45
Chyba rząd światowy, bo na całym świecie te branże mają problemy finansowe.
ZBan
ZBan 08.01.2021, 16:51
Nie musimy sie patrzec na innych, to wszystko palcem pisane,obudzimy sie niedługo z koszmaru,ale będzie za późno.
żul
żul 08.01.2021, 09:00
pozostaje założyć osadę wioślarską
&
& 07.01.2021, 23:09
Trzeba wici słać do posłów! Wszak jeden historyk, a drugi rolnik. Osady znają.
!!!
!!! 07.01.2021, 22:35
to na pewno jest stek kłamst Wójt Rozkosz nigdy by tak nie postąpił powtarzam nigdy jak można takiego poczciwego uczciwego starszego człowieka pomawiać i to w imie czego kilku groszy !!!! podobnie jak piszą inni mieszkańcy co nażekają że im MKS wójt zabrał zastanówcie się co wyrabiacie bo drugiego takiego wspaniałego wójta nie znajdziecie. Jakaś taka dziwna od roku akcja sie zaczeła na wójta może to przez tego wirusa
!!! to lizus
!!! to lizus 09.01.2021, 00:53
Łubu dubu, łubu dubu, niech żyje nam wójt naszej gminy, niech żyje nam. To mówiłem ja - !!!
Maria
Maria 08.01.2021, 19:40
Kto zna Rokosza ten wie jaki jest.
Pozdrawiam admina OLa :D
ola
ola 07.01.2021, 22:14
Gmina ma sukcesy... ale od rządzenia twardą ręką podopiecznych bolą tyłki
nic nie dziwi
nic nie dziwi 07.01.2021, 21:52
bardzo to przykre, że nie dba się o takie piękne inicjatywy, a przeciez wystarczyło zwolnić tych ludzi z czynszu tak jak robi to wiele instytucji w miescie, tak wyglada własnie wspólpraca z Gminą
Xcff
Xcff 07.01.2021, 21:20
He he to tu nie maja na czynsz a na nową osadę kilka baniek jest 😂😂
Qanon
Qanon 08.01.2021, 16:18
Kilka baniek z mouch i Twoich podatkow
???
??? 07.01.2021, 20:49
Typowe w TEJ gminie. Po likwidacji normalnej komunikacji przyszła kolej na osadę. Co będzie następne?
wiocha
wiocha 10.01.2021, 22:13
A stare "wygi" trzymają się rękami i nogami stołków a powinni na emeryturze być już dawno i miejsca zwolnić młodszym.W gminie średnia wieku to chyba 70 lat. Nie liczmy tych" powujków" i "pociotków" bo tylko oni obniżają średnią wiekową,ale to dalej jedno bagno.
do?
do? 08.01.2021, 12:24
Lekarstwem na te bóle jest połączenie Gminy Dębica z Gminą Miasto Dębica.
Erwin
Erwin 09.01.2021, 13:56
niedoczekanie Twoje. Z drugiej strony Gmina - Miasto Dębica nie istnieje.
haha
haha 07.01.2021, 20:38
Pewnie rokosz ma juz plan przeniesie grod do latoszyna.

Pozostałe