Dębicka firma ma nową broń w walce z koronawirusem

  • 10.01.2021, 10:48 (aktualizacja 12.01.2021, 09:59)
  • Janusz Grajcar
Dębicka firma ma nową broń w walce z koronawirusem Umowę na testy podpisali dyrektor szpitala Przemysław Wojtys i prezes firmy Bio Actiw Eugeniusz Maziarka.
Specjaliści z firmy Bio Actiw z Dębicy odkryli, że kwas podchlorawy może być skutecznym narzędziem walki z koronawirusem.

Bracia Eugeniusz i Mirosław Maziarkowie od ponad dwóch lat działają w branży rolniczej. Zajmowali się poszukiwaniem środka, który zastąpiłby pestycydy w ochronie roślin i antybiotyki w żywieniu zwierząt. Zauważyli jednak, że dotychczasowe efekty ich pracy mogą się przydać w walce z koronawirusem.

Kwas podchlorawy (HClO) wytwarzany w organizmie to ważny element systemu odpornościowego ludzi i zwierząt. Skutecznie zwalcza wirusy, bakterie i grzyby, zapobiega wtargnięciu drobnoustrojów do organizmu. Wytwarzany jest przez białe ciałka krwi, a powstaje w wyniku reakcji na urazy i zakażenie.  Substancję tę, która posiada ekstremalnie wysoką biozgodność, można też uzyskać sztucznie. Powstaje w generatorach w wyniku elektrolizy soli kuchennej i wody (tzw. elektrolizowana woda).

- Jest nieszkodliwa dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego - podkreśla Eugeniusz Maziarka.

Uzyskana w ten sposób woda elektrolizowana jest niestabilna i nadaje się do użycia najwyżej przez kilka tygodni. Bio Actiw jest jedną w niewielu firm na świecie, które w 2020 r. opracowały technologię produkcji stabilnego kwasu podchlorawego.

Dzięki temu mogła zarejestrować produkt biobójczy Bio ActiW 500, który dopuszczony został do dezynfekcji powierzchni, wody do picia, a nawet owoców i warzyw. Jego bezpieczeństwo potwierdzają świadectwa jakości, atesty higieniczne i wyniki badań dermatologicznych.

Dębicka firma jako jedna z pierwszych podjęła też próby zwalczania koronawirusa kwasem podchlorawym. Chodziło przede wszystkim o to, by zrobić to w jak najkrótszym czasie i w warunkach bezpiecznych dla człowieka. Badania przeprowadzone we wrześniu w Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach wykazały, że w czasie zamgławiania z użyciem tzw. suchej mgły maseczki z naniesionym koronawirusem zostały oczyszczone z patogenu w 90-92 proc. w ciągu 60 sek. 

Jego ekstremalnie wysoka biozgodność oraz wysoka skuteczność w zwalczaniu wirusów, bakterii i grzybów w niskim stężeniu sprawia, że można stosować HClO nie tylko do odkażania pomieszczeń, ale także w śluzach dezynfekcyjnych w warunkach bezpiecznych dla ludzi. A w ten sposób ograniczać ryzyko zakażania się osób pracujących w strefach zagrożenia.

Firma Bio Actiw kupiła urządzenia do wytwarzania suchej mgły i zamontowała kurtynę do śluzy na Oddziale Wewnętrznym i Kardiologii Szpitala Powiatowego w Dębicy. Zobowiązała się też dostarczać bezpłatnie innowacyjny środek dezynfekcyjny do tych urządzeń.

- Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni. Zrobili to z własnej inicjatywy i za darmo - mówi dyrektor Przemysław Wojtys.

Jeśli testy wypadną pomyślnie, rozwiązanie to może zostać wdrożone także na innych oddziałach.

Czytaj też: Mamy listę punktów szczepień w gminach

Janusz Grajcar

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Pacjent
Pacjent 11.01.2021, 16:26
Zróbcie to w małych pojemniczkach w sprayu do nosa i po co szczepionka, Brawo panowie za wynalazek.
brawo
brawo 10.01.2021, 18:49
Nie dajmy zarobić Pfizerowi !
Niech moc będzie z nami.
SŁ
10.01.2021, 13:41
No brawo! Gratulacje dla Maziarków moich rodaków!Urroslam w dumę!

Pozostałe