Mandaty. Kierowco, za co możesz je dostać zimą?

  • 13.01.2021, 11:48 (aktualizacja 13.01.2021, 13:15)
  • Agata Pajura
Mandaty. Kierowco, za co możesz je dostać zimą? Obraz monicore z Pixabay
Zima to ciężki czas dla kierowców i ich samochodów. W zimowych warunkach każdy radzi sobie, jak może. Ale uważajmy, bo wiele praktyk kierujących mogą dotknąć niemałe mandaty. Nawet za wyjazd na drogę częściowo nieodśnieżonym samochodem. Zgodnie z polskimi przepisami, gdy odśnieżamy auto pod blokiem, grozi nam nie jeden, a nawet dwa mandaty.

1. Jazda nieodśnieżonym samochodem
To niebezpieczne nie tylko dla kierowcy takiego pojazdu, ale także dla jadących za nim. Spadający śnieg skutecznie ogranicza widoczność wszystkim dookoła. Dlatego też taka sytuacja traktowana jest jako stwarzanie zagrożenia na drodze, a to może skończyć się mandatem od 20 do nawet 500 zł.

2. Odśnieżanie na postoju
Zdarza się wam, że najpierw zapalacie silnik i dopiero wtedy zabieracie się za odśnieżanie? W ten sposób łamiecie przepisy. Jeśli policjant zauważy, że motor waszego pojazdu pracuje na postoju dłużej niż minutę, ma prawo ukarać was mandatem w wysokości 100 zł. Dodatkowo, jeśli oddalicie się od uruchomionego pojazdu, dostaniecie kolejne 50 zł mandatu. Grzywna może wzrosnąć do 300 złotych, gdy funkcjonariusz zarzuci wam powodowanie uciążliwości związanych z nadmierną emisją spalin lub nadmiernym hałasem.

3. Brudne reflektory
Wielu kierowców zapomina odśnieżyć reflektory. Brud przykrywający je zaburza przepływ światła i zmniejsza widoczność. Nie spełniają one wtedy swojego przeznaczenia, a kierujący popełniają wykroczenie. Karą może być mandat w wysokości 200 zł i 3 punkty karne.

4. Jazda z brudnymi szybami, bez płynu do spryskiwaczy
Pogrążyć nas może nawet brudna szyba. Podczas kontroli  policjant w pierwszej kolejności poprosi o jej umycie. Gdy okaże się, że nie mamy płynu do spryskiwaczy lub mamy niesprawne wycieraczki możemy dostać mandat do 500 złotych.

5. Brudne tablice
Jeżeli nie oczyścimy z błota pośniegowego lub śniegu tablic rejestracyjnych możemy zostać ukarani mandatem na kwotę 100 zł i trzema punktami karnymi.

Agata Pajura

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ada
ada 15.01.2021, 05:58
Najlepszy obywatel to taki, który boi się władzy.
Miś 42
Miś 42 13.01.2021, 20:33
Oczywiście. Należy odśnieżyć przy zgaszonym silniku a potem długo czekać w aucie (przy włączonym silniku) żeby szyby odmarzły w stopniu umożliwiającym bezpieczną jazdę. To jeden z tych "bardziej przemyślanych" przepisów.

Pozostałe