Jeśli nie złożysz wniosku nie dostaniesz 500+

  • 13.01.2021, 14:50 (aktualizacja 13.01.2021, 15:12)
  • Tomasz Ratuszniak
Jeśli nie złożysz wniosku nie dostaniesz 500+ fot. Adam Górka z Pixabay
W 2021 roku następują zmiany w programie 500+. Najważniejszą jest zmiana okresu świadczeniowego. W tym roku roku okres ten będzie naliczany od 1 czerwca do 1 maja następnego roku. I na to trzeba zwrócić uwagę, ponieważ wiąże się to z koniecznością złożenia nowego wniosku o wypłatę świadczenia.

Marzena Socha, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy zauważa, że jeżeli tego nie zrobimy możemy nie otrzymać pieniędzy z programu.

- Wnioski drogą elektroniczną można składać od 1 lutego poprzez bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych ZUS i platformę [email protected] W tradycyjnej formie papierowej można je będzie u nas składać od 1 kwietnia - mówi.

Świadczenie 500+ to jednak nie jedyna pomoc na jaką mogą liczyć rodzice. Wśród tych podstawowych jest też oczywiście jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, czyli becikowe, które wynosi 1000 zł. Otrzymuje się je pod warunkiem nie przekroczenia dochodu w wysokości 1 922 zł na osobę w rodzinie.

Jeżeli rodzic nie pobiera zasiłku macierzyńskiego, to ma również prawo do świadczenia rodzicielskiego. To świadczenie, w wysokości 1000 zł miesięcznie przysługuje niezależnie od dochodu. Można je pobierać przez rok. Najczęściej korzystają z niego studenci, osoby bezrobotne i zatrudnieni na umowę zlecenie, czy umowę o dzieło.

Starsze dzieci obejmuje program Dobry Start, nazywany też programem 300+. To jednorazowe wsparcie dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Przysługuje ono na wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochód rodziców.

- A jeśli chodzi o pomoc społeczną to rodziny o niskich dochodach mogą starać się o stypendium szkolne. Bardzo często nasi klienci wykorzystują to wsparcie kupując np. przybory szkolne, czy ciuchy dla dziecka - twierdzi Marzena Socha.

Przeczytaj również: Prądu nie będzie w Dębicy i Pilznie

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe