
Jakie objawy alergii zdarzają się najczęściej?
Oczywiście na samym wstępie należy sobie uświadomić, że objawy alergii będą inne w przypadku alergii pokarmowej niż skórnej. Dodatkowo różnicowanie może wynikać z wieku pacjenta – zmiany występujące u dzieci mogą odbiegać od tych, które obserwujemy u dorosłych.
Objawy alergii skórnej to przede wszystkim wysypka w postaci bąbli, grudek i krostek, z których po pęknięciu może się wydobywać wydzielina. Ponadto pojawia się silne uczucie swędzenia i pieczenia, z kolei skóra robi się zaczerwieniona, a do tego wyraźnie przesuszona.
Mając do czynienia z alergią pokarmową, również możemy obserwować liczne symptomy skórne, jednak do tego mogą pojawić się trudności z układem oddechowym czy też opuchlizna. Fizyczne ślady są z reguły rozsiane na większych partiach ciała, z kolei objawy alergii skórnej pojawiają się wyłącznie w miejscu, gdzie bezpośrednio zetknęliśmy się z alergenem.
Co zrobić, jeśli podejrzewamy u siebie uczulenie?
Przede wszystkim należy pamiętać, że objawy alergii są sygnałem, który powinien nas nakłonić do wizyty u specjalisty – szczególnie jeśli reakcja jest na tyle gwałtowna, że staje się uciążliwa w codziennym życiu. W skrajnych przypadkach uczulenie może być tak silne, że nasze zdrowie będzie poważnie zagrożone.
To lekarz powinien ocenić zmiany, jakie pojawiły się na naszej skórze. Daje to możliwość wykrycia winowajcy i tym samym jego wyeliminowania.
Wywiad lekarski
Wywiad to podstawowe narzędzie dermatologa. Podczas niego zostaniemy zapytani o okoliczności wystąpienia alergii, co chociaż wstępnie pozwoli wyodrębnić potencjalną listę alergenów. W trakcie wywiadu lekarz powinien także przyjrzeć się symptomom występującym na skórze, co stanowi pierwszy krok do postawienia właściwej diagnozy. Już na tym etapie zostaną nam zlecone konkretne badania.
Testy alergiczne
Badania dodatkowe pozwalające sprawdzić, jak skóra reaguje w zetknięciu z daną substancją. Wówczas alergen zostaje nałożony na zgięciach łokci, a jeśli w miejscu aplikacji pojawią się zaczerwienione punkty, staje się wiadome, że to właśnie ten środek wywołuje niepokojące symptomy. Testy alergiczne możemy przejść również wcześniej, na własną rękę – nie są one kosztowne.
Prowokacyjne testy alergiczne
Wykonywane są wyłącznie w szpitalach, jako że wówczas istnieje ryzyko bardzo gwałtownej reakcji. Zazwyczaj są proponowane w razie wystąpienia pokrzywki, którą może powodować m.in. uczulenie na lateks.
Testy na przeciwciała IgE
Zalecane wówczas, kiedy niemożliwe jest wykonanie tradycyjnego testu skórnego. Pobierana jest próbka krwi, na podstawie której wykrywane są przeciwciała IgE, co pozwala ustalić, w jakim celu zostały one wytworzone przez organizm.
Artykuł zewnętrzny