Zrzutka na nowy gród. Na początek potrzebują 18 tysięcy

  • 17.01.2021, 17:47 (aktualizacja 17.01.2021, 18:15)
  • Grzegorz Król
Zrzutka na nowy gród. Na początek potrzebują 18 tysięcy Fot. Stowarzyszenie Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera.
Stowarzyszenie Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera zorganizowało na portalu zrzutka.pl zbiórkę pieniędzy na budowę nowego skansenu słowiańskiego. Jak zapewniają - będzie on największy w Europie!

Kilka dni temu, kiedy Piotr Kamiński poinformował o zakończeniu współpracy z gminą Dębica, która jest właścicielem Osady Słowiańskiej w Stobiernej zapewnił, że to nie koniec prowadzonej przez jego stowarzyszenie działalności. Zapowiedział, że w powiecie dębickim powstanie nowy gród. Wybudowany ma zostać tuż przy zalewie w Strzegocicach, w gminie Pilzno. Według założeń będzie znacznie większy od tego, który był w Stobiernej. Już samo miejsce, w którym zostanie wybudowany sprawi, że członkowie stowarzyszenia będą mieli większe możliwości prezentowania tego, jak wyglądało życie naszych przodków. Ale by tak się stało, to potrzebne są pieniądze. Dlatego Palana Gera założyła tzw. skarbonkę na portalu zrzutka.pl.

- To nie koniec naszej działalności. Na wiosnę rozpoczynamy budowę nowego grodu nad jeziorem Strzegocickim koło Pilzna. Będziemy tam dalej realizować naszą misję. Żegnamy miejsce, dzięki któremu dziesiątki tysięcy dzieci dowiedziały się o naszych przodkach, które przez to 8,5 roku tworzyliśmy. To zostanie z nami zawsze i pomimo ''niesympatycznego'' potraktowania będziemy działać dalej! Ponieważ straciliśmy główne miejsce finansowania naszej działalności, a zgłosiło się wiele osób chętnych pomóc nam w tym trudnym czasie, stworzyliśmy tę zrzutkę dla wszystkich którzy chcą wesprzeć działania naszego Stowarzyszenia. W marcu chcemy rozpocząć budowę pierwszych chat w nowej osadzie, która będzie docelowo największym wczesnośredniowiecznym grodem słowiańskim w Europie. Bądź częścią tego projektu! - piszą na stronie zrzutki.

Dalej dowiadujemy się, że pierwszy etap prac pochłonie 110 tys. zł. Aż 80 tys. zł ma kosztować robocizna, kolejne 20 tys. zł kosztowało będzie drewno (2 tys. zł już udało się zebrać), a 10 tys. zł prace ziemne.

- Jeśli chodzi o prace ziemne, to mamy sponsora - informuje Palana Gera.

Na początek stowarzyszenie prosi o wsparcie zbiórki na zakup 60 kubików drewna o łącznej wartości 18 tys. zł. W tej chwili w skarbonce jest ponad 6 tys. zł.

- To pozwoli nam zbudować dziesięć chat w nowym grodzie, gdzie będziemy mogli dalej w sposób rzetelny, entuzjastyczny przekazywać wiedzę Wam i Waszym dzieciom na temat naszej rodzimej historii i przodków. Zachęcamy do udziału! - apelują.

Aby wesprzeć zbiórkę pieniędzy wystarczy wejść TUTAJ.

Czytaj także: W spodenkach i bez koszulek weszli na Babią Górę - zdjęcia

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dorada
Dorada 20.01.2021, 15:12
Może jaskini poszukajcie. Jaskiniowcy mają klawe życie.
Ricardo
Ricardo 18.01.2021, 20:56
Dobre to jest hehe. Dajcie mi pieniądze to sobie biznes otworzę, swoją kasą nie będę ryzykował. Swoją drogą to jakie drewno on kupi za 300 zł za kubik? Opałowe do kominka?? Facet nie ma pojęcia na co się porywa. Wystarczy zresztą zobaczyć w jakim stanie technicznym był gród w ostatnie wakacje. Jak on chce coś wybudować jak drobnych napraw nie potrafił zrobić?
ABC
ABC 18.01.2021, 11:14
A gród w Stobiernej? Co z nim będzie? Spalą? Niby inscenizacja obrony będzie.
rycerz św. Jadwigi
rycerz św. Jadwigi 17.01.2021, 21:54
Wojownicy utrzymują się z łupów Światowidzie a nie z żebrania. To jest zarezerwowane dla dziadów.
Ja
Ja 17.01.2021, 20:58
To jest tzw wybieranie się z motyką na...

Pozostałe