Co jeść, by się odprężyć? Dieta antystresowa

  • 18.01.2021, 14:42 (aktualizacja 18.01.2021, 14:56)
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Co jeść, by się odprężyć? Dieta antystresowa
Dzisiejszy, zabiegany świat jest pełen stresogennych bodźców. Najlepiej radzić sobie ze stresującymi sytuacjami poprzez zrozumienie powodu, przez który wywołują w nas napięcie i przepracowanie tych emocji - samemu lub z kimś, kto będzie mógł w tym pomóc. Oprócz pracy u źródła problemu, możemy zadbać o to, by pomóc sobie od strony czysto biologicznej, i to zupełnie bez środków farmakologicznych. Mowa o wpływie tego co mamy na talerzu - na nasze samopoczucie.

Kakaowe endorfiny

Naukowcy starają się zbadać substancje zawarte w pożywieniu i ich wpływ na funkcjonowanie organizmu. Wiadomo na przykład, że kawa zawiera kofeinę, działającą pobudzająco - między innymi zwiększa ciśnienie krwi i podwyższa tempo metabolizmu. Niektóre obecne w diecie produkty mogą wpływać pozytywnie na organizm, łagodząc skutki stresu, poprzez rozładowywanie napięcia mięśniowego - to zasługa magnezu i żelaza, czy, wprowadzać w stan euforii - dzięki cynkowi i selenowi, które dopingują organizm do produkcji endorfin, tzw. hormonów szczęścia. Prawdziwym źródłem tych mikroelementów, czyli magnezu żelaza, cynku, i selenu jest czekolada, szczególnie gorzka i deserowa, z dużą zawartością kakao. Dla wielu z nas sam fakt zjedzenia kawałka czekolady może poskutkować polepszeniem nastroju, ze względu na jej smak. Choć największą popularnością cieszy się czekolada mleczna, to gorzka i deserowa wciąż mają swoich wiernych fanów. Nie bez przyczyny - gorzka czekolada z dodatkami, takimi jak pomarańcze czy prażone migdały, jest wyjątkową rozkoszą dla zmysłów.

Glukoza - paliwo dla serotoniny

Aby mózg funkcjonował poprawnie, a co za tym idzie, nie ulegał zbytnio przygnębieniu i pozostawał w dobrej kondycji, potrzebuje odpowiedniej dawki odżywienia. Najlepszą odżywką dla mózgu jest glukoza. Oczywiście nie wierzmy w to, że dostarczenie glukozy to remedium na wszelkie nieprawidłowości biochemiczne, nie jest ona lekarstwem na problemy psychiczne czy emocjonalne. Może jednak wspomagać w okresach wzmożonego stresu. Mózg zaopatrzony w glukozę produkować będzie serotoninę, neuroprzekaźnik pozytywnie wpływający na nastrój, podobnie jak endorfiny. W jaki sposób dostarczyć to paliwo do produkcji serotoniny? Czystą glukozę znajdziemy w miodzie pszczelim. Ten bardzo zdrowy wytwór pracy owadów to też porządna dawka mikroelementów: potasu, chloru, fosforu, czy witamin z grupy B. Wystarczy dodać odrobinę miodu do jogurtu naturalnego czy użyć go do przyrządzenia sosu winegret, by zapewnić sobie optymalną dzienną dawkę.

Nasz organizm wytwarza glukozę również z cukrów złożonych. Znajdziemy je we wszystkich warzywach, pełnoziarnistym pieczywie, kaszach, makaronach durum czy brązowym ryżu.

Żywność przetworzona - wróg dobrego humoru

Jeśli zależy nam na równowadze psychofizycznej, zrezygnujmy z wysoko przetworzonego jedzenia. Jest ono bogate w cukry proste, które mają zerową wartość odżywczą. Po zjedzeniu słodkiej landrynki nastrój może poprawić się na krótką chwile, po której następuje gwałtowny spadek samopoczucia. W skrajnym przypadku możemy wypracować w sobie uzależnienie od słodyczy - chcąc ciągle podtrzymać chwilowy dobry nastrój, wciąż i wciąż zaczniemy sięgać po słodycze, jednak ich przyjemne działanie, na którym nam zależy, nigdy nie będzie długotrwałe, co może doprowadzić do frustracji, rozdrażnienia, złości i agresji. Ponadto przetworzona żywność to kopalnia innych substancji, które nie są dla nas zdrowe - barwników, konserwantów, soli i tłuszczów trans.

W zdrowym ciele zdrowy duch!

Jeśli chcemy zadbać o najbardziej optymalne składy posiłków, tak aby uwzględniały wszystkie potrzeby i tym samym były sprzymierzeńcami zdrowia i fizycznego, i psychicznego, zapytajmy o zdanie dietetyka. Catering dietetyczny we Wrocławiu proponuje kilkanaście różnych rodzajów diety, a każda z nich przygotowywana jest przez specjalistów. Co ważne, osoby ze schorzeniami takimi jak nietolerancja laktozy, glutenu czy osoby z insulino opornością lub cukrzycą nie są wykluczone z dobrodziejstwa profesjonalnego przygotowywania posiłków. Diety opracowywane są również z uwzględnieniem tych specyficznych potrzeb. Pamiętajmy, że dietetycy są niejako  psychologami ciała - odczytują jego sygnały żywieniowe, interpretują je i poprzez dietę potrafią się z nim skomunikować, wyprowadzając na prostą nawet niełatwe przypadki. Jak widać, odpowiedni dobór składników wpływa również na nasze emocje!

Artykuł zewnętrzny

 

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe