Rośnie nam wirtuoz fortepianu

  • 28.01.2021, 08:20 (aktualizacja 28.01.2021, 10:09)
  • Janusz Grajcar
Rośnie nam wirtuoz fortepianu Wiktor Gąsior uczestniczył m.in. w Art Dialog Festival w Szwajcarii.
Nuty uczył go czytać tata. Teraz Wiktor nie wyobraża sobie bez nich życia.

Pochodzący z Parkosza Sławomir Gąsior sam gra na pianinie. Pasją do muzyki zaraził syna Wiktora, kiedy ten jeszcze nie chodził do szkoły. Zanim w wieku czterech lat trafił na zajęcia miejskiego ogniska muzycznego w Alcala de Henares (region Madrytu), nuty nie stanowiły już dla niego tajemnicy.


Zaczynał u Rosjanki
Od szóstego roku życia zaczął brać prywatne lekcje u rosyjskiej pianistki Olesji Mishutchenko. W 2016 r. został przyjęty do Conservatorio Profesional de Musica w Alcala de Henares. Jest to odpowiednik Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Polsce.

Jego nauczycielką od fortepianu jest Mendmaa Dorzhin Madasova, urodzona w Moskwie, ale pochodzenia mongolskiego, absolwentka prestiżowego Konserwatorium Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego, laureatka licznych konkursów pianistycznych.

Także dzięki współpracy z nią Wiktor został zaproszony w 2018 r. na Festival ArtDialog - Young World Talent w szwajcarskim Biel. Rok później brał udział w Festiwal Young Classic Dialogue Berlin dla Młodych talentów i zwycięzców międzynarodowych konkursów muzycznych.


W 2019 r. zakończył z wyróżnieniem szkołę muzyczną I stopnia i zdał egzaminy do szkoły II stopnia. Obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Mendmy Dorzhin Madasovej, ucząc się w programie drugiej i trzeciej klasy fortepianu w średniej szkole muzycznej.

 

Grand Prix w Moskwie
Ma też sporo sukcesów w konkursach pianistycznych. W grudniu zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Muzycznym Moskiewskiej Szkoły Gnesiny - Allegretto Grazioso 2020. W listopadzie wywalczył Grand Prix w konkursie im. R. M. Gliera w Moskwie.

We wrześniu 2019 roku otrzymał drugą nagrodę na Rising Stars w Marbelli. Rok wcześniej w kwietniu wygrał Grand Klavier w Alcali, a drugie nagrody przywoził z Sigüenzy i Diputación de Albacete w Hiszpanii i z Fundão w Portugalii.

Jest często zapraszany na imprezy organizacji polonijnych. W grudniu zagrał solowy recital poświęcony Fryderykowi Chopinowi na Festiwalu Spotkajmy się w Boże Narodzenie. Wydarzenie to zorganizowane zostało przez miasto Madryt przy współpracy z Ambasadą RP i Instytutem Kultury Polskiej.
 

Chopina gra też w Parkoszu
Lista kompozytorów, których lubi, jest długa. Wymienia m.in. Ludwiga van Beethovena, Johanna Sebastiana Bacha i Siergieja Rachmaninowa. Ale to Chopin, co podkreśla, jest najbliższy jego sercu.

- Urodziłem się w Madrycie i tutaj mieszkam z rodzicami i starszym bratem, ale co roku jeździmy na wakacje do babci i dziadzia do Parkosza. W domu u nich jest stare pianino taty, gdzie ćwiczę i gram dla całej rodziny - mówi Wiktor Gąsior.

Nazwę rodzinnej miejscowości taty wymienia też w wywiadach dla innych mediów. Bo choć urodził się w Hiszpanii, czuje się przede wszystkim Polakiem.

Czytaj też: Ranking szkół. Kto w górę, kto w dół?

Janusz Grajcar

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe