Wykorzystanie dotacji oświatowej w przedszkolu niepublicznym

  • 28.01.2021, 10:13
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Wykorzystanie dotacji oświatowej w przedszkolu niepublicznym
Czy z dotacji oświatowej przedszkole niepubliczne może pokryć wydatek związany z zakupem altany lub metalowego domku, który znajdowałby się w ogrodzie przedszkolnym i byłby przeznaczony do przechowywania zabawek (jeździków, rowerków, zabawek do piasku itp.)?

Odpowiedź: 

Możliwość sfinansowania zakupu altany lub metalowego domku na przechowywanie zabawek z dotacji oświatowej jest kwestią ocenną i zależy od uznania organu dotującego. Wydaje się jednak zasadne zakwalifikowanie zakupu altany lub metalowego domku jako pozostałego środka trwałego, służącego realizacji zadań przedszkola, a więc warunkiem pokrycia takiego zakupu z dotacji oświatowej jest to, aby jego wartość nie przekraczała 10.000 zł.  

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 35 ust 1 pkt 2 lit e ustawy z dnia 27 października 2017r. o finansowaniu zadań oświatowych z dotacji oświatowej może być pokryty każdy wydatek bieżący, poniesiony na realizację celów działalności przedszkola w zakresu  kształcenia, wychowania i opieki, w tym kształcenia specjalnego i profilaktyki społecznej, stanowiący pozostały środek trwały (inny niż książki i inne zbiory biblioteczne, środki dydaktyczne, sprzęt rekreacyjny i sportowy dla dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniów, wychowanków i uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych i

 meble), jeżeli jego wartość nie przekracza wielkości określonej zgodnie z art. 16f ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, dla których odpisy amortyzacyjne są uznawane za koszt uzyskania przychodu w 100% ich wartości w momencie oddania do używania, to jest kwoty 10.000 zł.

Wydaje się trafne zakwalifikowanie zakupu altany lub metalowego domku jako wydatku, który może być sfinansowany z dotacji oświatowej z uwagi na fakt, iż ma ona służyć przechowywaniu zabawek dla dzieci. Możliwość sfinansowania zabawek z dotacji oświatowych nie budzi wątpliwości w orzecznictwie sądów administracyjnych, a ich wykorzystywanie przez dzieci uczęszczające do przedszkola nie byłoby możliwe, gdyby nie było miejsce, gdzie można by je przechowywać. Ponadto, skoro ustawodawca wprost w art. 35 ust 1 pkt 2 lit d ustawy o finansowaniu zadań oświatowych dopuszcza możliwość sfinansowania z dotacji oświatowej zakupu mebli, które również mogą być wykorzystywane do przechowywania zabawek, to możliwe wydaje się również pokrycie z tego źródła zakupu altany lub metalowego domku o podobnej funkcji.

Zapamiętaj!

Jednak w przypadku zakupu środka trwałego, innego niż książki i inne zbiory biblioteczne, środki dydaktyczne, sprzęt rekreacyjny i sportowy dla dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniów, wychowanków i uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, czy meble ustawodawca wprowadził limit wartości takiego zakupu, powyżej którego nie może on być pokryty z dotacji oświatowej.  Jest to kwota 10.000 zł.  Koszt zakupu altany lub metalowego domku nie może więc być pokryty z dotacji oświatowej, jeżeli jego wartość przewyższa te kwotę.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 27 października 2017r. o finansowaniu zadań oświatowych – art. 35 ust 1 pkt 2 lit e.
     

Joanna Jędrzejewska
Ekspert Portalu Oświatowego

Artykuł zewnętrzny

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe