Zmarła ikona dębickiej kultury. Urszula Rojek miała 69 lat

  • 01.02.2021, 11:27 (aktualizacja 05.02.2021, 16:08)
  • Grzegorz Król
Zmarła ikona dębickiej kultury. Urszula Rojek miała 69 lat Urszula Rojek (z prawej) miała 69 lat. Na zdjęciu z Barbarą Przybyłowską.
W niedzielę 31 stycznia, w wieku 69 lat zmarła Urszula Rojek. Pochowana zostanie w czwartek 4 lutego.

Przez 35 lat związana z dębicką kulturą. Była jej ikoną i przez wiele lat jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci. Pracę zaczęła w 1972 roku jako instruktor Poradni Kulturalno-Oświatowej. Po 3 latach związała się z Domem Kultury Śnieżka, w którym przepracowała 31 lat, najpierw jako instruktor artystyczny, oświatowy, kierownik artystyczny. Od 1994 do 2006 roku była jego kierownikiem. Jej pasją była poezja, jak nikt potrafiła szlifować recytatorskie talenty. To ona przygotowywała do występu laureatów dziesiątek, jeśli nie setek konkursów recytatorskich, także ogólnopolskich, wielu to znakomici aktorzy i twórcy teatralni znani w całej Polsce, jak reżyser Anna Augustynowicz czy aktor Mariusz Kilian. 
U Urszuli Rojek pierwsze kroki na poetyckiej scenie stawiali także m.in.: Mirosław Kropielnicki, Jolanta Krępa, Anna Wolańska, Jan Borek, Władysław Kulkowski, Marta Czech, Teresa Niezgoda, Iwona Baron, Barbara Ziemowska, Robert Chodór, Ewa Cypcarz – Bogucka, Cecylia Janora, Elżbieta Smoła, Robert Kuźniar, Jerzy Rusin, Halina Magda, Alina Jamróz, Melania Tutak, Krzysztof Grych, Beata Dzik, Beata Dygdoń, Mirosław Strózik, Beata Strózik.
- Urszula Rojek jest dowodem na to, ile może dobrego uczynić jeden człowiek, którego przesłaniem jest dzielenie się pięknem i dobrem z innymi – mówił przed laty w Gazecie Dębickiej Robert Kuźniar.
Laureatka Nagrody Honorowej Dziennikarzy Dębickich Obserwator 2003 w kategorii kultura za „stale twórczą obecność w życiu kulturalnym Dębicy, za dbanie o artystyczny rozwój młodych recytatorów, aktorów, ludzi kochających poezję i wrażliwych na piękno słowa”. W 2006 r. przeszła na emeryturę, ale nadal prowadziła zajęcia z dębickimi recytatorami.
Tak opowiadała w rozmowie z Tadeuszem Wnukiem (Echo Załogi nr 5 z 1977 roku) o początkach swej działalności i fascynacji poezją:

„Poezję pokochałam w „podstawówce”, by następnie rozwinąć i pogłębić te zainteresowania w Liceum Ogólnokształcącym, gdzie można się było wyżyć w recytacjach podczas różnych imprez. W ósmej licealnej wstąpiłam do zespołu estradowego, prowadzonego przez starszego kolegę Antosia Kamińskiego. Z programami jeździliśmy do okołodębickich, rozległych wiosek. 
Zimą 1965 roku wybraliśmy się do Łęk - Podlesia. Pojazd utknął w zaspie koło Róży. Kilka kilometrów drałowaliśmy pieszo, docierając na miejsce z około 3-godzinnym opóźnieniem. 
Jakież było nasze zdziwienie, kiedy w małej salce, oświetlonej lampami zastaliśmy czekających na nas starszych oraz młodzież. Cały zespół wystąpił w kącie o powierzchni kilku metrów kwadratowych. Do domów dotarliśmy o 4 nad ranem, dowiadując się, że... rodzice tłumnie siedzą w budynku komendy Powiatowej Milicji Obywatelskiej dowiadując się wszędzie telefonicznie o los swoich pociech. A rankiem podczas lekcji oczy same zamykały się do snu... Moi „staruszkowie” powiedzieli wówczas - stop ze sztuką! Ale niewiele to pomogło, bo po roku razem z koleżanką Martą Dąbrowską znalazłam się w Cieplicach Śląskich - Zdroju. Tu w Centralnej Szkole Instruktorów Zuchowych i Harcerskich zaliczyłyśmy kurs dla instruktorów, prowadzących zespoły artystyczne.”
Od 1971 roku Urszula Rojek pracowała w Poradni Kulturalno-Oświatowej w Dębicy, odpowiedzialna za zespoły amatorskie w powiecie. Ale już wtedy jej pasją było opiekowanie się młodymi recytatorami, przygotowywanie ich do konkursów poezji i ich organizacja w Dębicy. od 1975 roku działalność tę prowadziła w Klubie Młodego Technika WUCh, przemianowanego potem na Dom Kultury Śnieżka.

W 2006 roku otrzymała tytuł Zasłużonej dla Powiatu Dębickiego, a rok później Zasłużonej dla Miasta Dębica. Urszula Rojek odznaczona została także Brązowym Krzyżem Zasługi. Urszula Rojek pochowana zostanie w czwartek 4 lutego. Różaniec w intencji zmarłej rozpocznie się w kościele Miłosierdzia Bożego w Dębicy o godz. 14:30. Pół godziny później odprawiona zostanie msza pogrzebowa, a po niej - już na cmentarzu przy ul. Wielopolskiej - uroczystości pogrzebowe.

Czytaj także: Wpadł w poślizg i uderzył w rowerzystę

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe