Autosan chce pieniędzy. Sprawa trafiła do sądu

  • 04.02.2021, 22:30
  • Tomasz Ratuszniak
Autosan chce pieniędzy. Sprawa trafiła do sądu
Spółka próbuje odzyskać 2 mln zł, których miasto nie wypłaciło mu za niedotrzymanie umowy.

Poszło o dziesięć autobusów, które Autosan miał dostarczyć miastu w październiku 2018 roku. Ale nie dostarczył. Pierwszy pojazd przyjechał do Dębicy dopiero w maju, a kolejne w czerwcu 2019 roku.

- W związku z tym opóźnieniem obciążyliśmy firmę karą wynikającą z zapisów umowy - wyjaśnia wiceburmistrz Jerzy Sieradzki.

Wyniosła ona około 2 mln zł, czyli równowartość 1,5 autobusu. Tyle tylko, że jak twierdzi Agnieszka Solecka, kierownik Biura Organizatora Transportu Zbiorowego w Urzędzie Miejskim w Dębicy, Autosan fakturę już wystawił i to na pełną kwotę. Miasto wypłaciło firmie należność, ale w ramach tzw. rekompensacji, pomniejszoną o kwotę kary.

- Pierwsze pismo informujące o tym, że Autosan będzie starał się o zwrot tych pieniędzy otrzymaliśmy jeszcze w 2019 roku - mówi Agnieszka Solecka.

Zresztą dębicki samorząd nie jest jedynym, od którego Autosan stara się odzyskać pieniądze i wchodzi w tym celu na drogę postępowania sądowego. Szefowa biura OTZ twierdzi, że spółka proponowała też miastu pójście na ugodę i zwrot tylko połowy kary. Tego jednak urzędnicy z ratusza nie mogli nawet wziąć pod uwagę.

- Bo o ile jeszcze w prywatnej firmie jest to możliwe, o tyle w samorządzie oznaczałoby naruszenie dyscypliny finansów publicznych - tłumaczy Agnieszka Solecka.

Pierwsza rozprawa, na której urząd reprezentował Jerzy Sieradzki, odbyła się w połowie stycznia w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Choć wiceburmistrz twierdzi, że proces pewnie szybko się nie skończy, to liczy na pozytywną dla miasta decyzję sądu.

Przeczytaj również: Uwaga! Czeka praca w Ratuszu

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Juy
Juy 06.02.2021, 20:21
Bezczelni z tego Autosana. Zadeklarowali w przetargu termin dostawy 10.2018, dostarczyli 9 miesięcy później i jeszcze mówią "o co chodzi"...
mieszkaniec
mieszkaniec 13.02.2021, 17:04
może i bezczelni, gorzej jak sąd podzieli ich wątpliwości a miasto będzie musiało im zwrócić kasę wtedy budżet znów będzie w opałach

Pozostałe