Media bez wyboru - internauci popierają protest

  • 12.02.2021, 14:40
  • Ryszard Pajura
Media bez wyboru - internauci popierają protest
W środę 10 lutego 2021 roku większość mediów działających w Polsce postanowiło zniknąć na 24 godziny żeby wyrazić swój protest wobec projektu podatku medialnego. Protest można było zauważyć wszędzie: na portalach internetowych, w telewizji, radiu, prasie czy billboardach. Nieczynny by także nasz portal: debica24. Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research postanowiła zbadać jakie jest poparcie dla protestu „Media bez wyboru”.

Najważniejsze:

73% respondentów popiera protest „Media bez wyboru”. Jak informuje "SW Research", ponad połowa badanych (54%) zdecydowania popiera protest mediów, a prawie 1/5 osób raczej popiera. Na pytanie w ciągu niecałych 24 godzin odpowiedziało prawie 3 tysiące respondentów z panelu internetowego SW Panel.

Wczoraj wystosowany został także List otwarty wydawców w tej sprawie, który przypominamy niżej>

 

List otwarty
do władz Rzeczypospolitej Polskiej
i liderów ugrupowań politycznych

.
Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.
Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.
Wprowadzenie go będzie oznaczać:
1.    osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,
2.    ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,
3.    pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,
4.    faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 - 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.
Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia  mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

Sygnatariusze listu
Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura
Agora S.A.
AMS S.A.
ASTA-NET S.A.
Bonnier Business
Burda Media Polska
CANAL+
Dziennik Trybuna
Dziennik Wschodni
Edipresse Polska
Eleven Sports Network sp. z o.o.
Euractiv.pl
Fundacja Reporterów
Gazeta Radomszczańska
Gazeta Żoliborza
Green Content Sp. z o.o.
Gremi Media S.A.
Grupa Eurozet
Grupa Interia.pl sp. z. o.o.
Grupa Medialna WTK
Grupa PTWP
Grupa Radiowa Agory Sp. z o.o.
Grupa RMF
Grupa ZPR
Helios S.A.
IBERION sp. z o.o.
Infor Biznes
Inpress sp. z.o.o.
Kino Polska TV S.A.
Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji
Lemon Records sp. z o.o.
Marshal Academy
Music TV sp. z o.o.
Muzo.fm sp. z o.o.
naTemat.pl
NOWa Gazeta Trzebnicka
OKO.press
Polityka
Polska Press Grupa
Prasa Beskidzka
Ringier Axel Springer Polska
STAVKA Sp. z o.o.
Superstacja sp. z o.o.
Telewizja Polsat sp. z o.o.
Telewizja Puls Sp. z o.o.
Telewizja Regionalna TVT
TIME S.A.
TV ASTA
TV Spektrum sp. z o.o.
TVN S.A.
Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin
Tygodnik Powszechny
Tygodnik Regionalny 7 dni Częstochowa
Wirtualna Polska
Wydawnictwo Bauer
Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan
Wydawnictwo Magraf
Wydawnictwo Medycyna Praktyczna
Wydawnictwo Nowiny
Wydawnictwo Westa Druk
Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze - Tygodnik Podhalański

 

 

 

 

 

ryszardpajura_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tirp
Tirp 27.02.2021, 12:46
Nikt nie chce płacić podatków. Dorobienie do tego pseudoideologii to tak jak plunąć w twarz przeciętnemu Polakowi. Ja też nie chce płacić podatków. I co mam też wymyślić jakąś głupią wymówkę.
7of9
7of9 14.02.2021, 14:56
czytam te komentarze i wiekszość... ręce opadają, doświadczenie ponad 40 lat komuny poszło jak krew w piach .... ludzie czy wy naprawdę nie wiedzie co to są wolne media i wolność słowa? najważniejsza zasada: NIEZALEŻNOŚC od władzy, jakiejkolwiek, a tym bardziej od władzy która ma ciągotki autorytarne jak obecna.
elf
elf 13.02.2021, 21:30
Zróbmy sondaż.... kto jest przeciw podatkom !
100% na nie.
Mało jeszcze cwaniaków nie płaci podatków.. choćby od lewych dochodów.
inspektor
inspektor 14.02.2021, 15:52
w tym sęk , że to pracodawca ma zapłacić podatek...
Ujko
Ujko 13.02.2021, 19:51
Grunt, że większość dębiczan nadal pozostanie przy wierze, że pieniądze do rozdawania biorą się z uszczelnienia VAT-u i geniuszu Prezesa, a nie z nowych podatków i podwyżek wszystkiego.
T.
T. 13.02.2021, 07:24
Przecież ten sondaż robili wśród lewaków
Dobra idea
Dobra idea 12.02.2021, 23:51
Taki dzień bez propagandy i sączenia jadu powinien odbywać się corocznie albo nawet co miesiąc.
WM
WM 12.02.2021, 20:59
Prawda jest taka, że ten komentarz nie ujrzy światła dziennego. :-)
debica24.eu przyłączyła się do protestu, przyczerniając sobie stronkę, jakby co najmniej obracała milionami i ją ten fakt dotyczył. Podatek jest słuszny, obracają miliardami, uwaga w krajach UE tych bardzo markowych tak jest i nikt nie podnosi głosu. Jakże wymowny był ten dzień, bez ścieku z każdej strony. Dla mnie mogłoby tak pozostać. Przyszłością są niezależne media, komentatorzy. debica24.eu, debica.tv to jakieś pseudo stronki, mające mniemanie, że tworzą dziennikarstwo. Lista mediów, które zostały opublikowane woła o pomstę, same autorytety... Więcej historii, analizy, wiedzy i świadomości, bo dzisiejsza młodzież kompletnie będzie pozbawiona tożsamości, za to dobrze manipulowana przed main stream.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 14.02.2021, 10:46
Komentarze takie jak ten użytkownika WM tylko pokazują że Polacy są narodem bardzo podatnym na manipulacje, sterowanie i wszelkie teorie spiskowe. Prezes Polski perfidnie ten fakt wykorzystuje zawłaszczając media, które kiedyś były publiczne, najpierw telewizję, następnie radio, m. in. Trójkę, której byłem wiernym słuchaczem przez 35 lat do ubiegłego roku kiedy ostatecznie ją zniszczono. Prezes Polski perfidnie wykorzystuje również fakt, że statystycznego Polaka łatwo można przekupić, stąd "programy" takie jak 500 Plus, bynajmniej nie z chęci pomocy polskim rodzinom lecz tylko i wyłącznie dla uzyskania głosów w wyborach. Panie WM gdzie Pan chce znaleźć "niezależnych komentatorów", o których pisze? W TVP?
To właśnie TVP "tworzy" historię na nowo, jak u Orwella. Do tego posługując się prymitywnym, prostackim, wręcz chamskim niekiedy przekazem, który jak widać trafia w gusta bardzo wielu mieszkańców naszego kraju.
Kurski to człowiek kryształ
Kurski to człowiek kryształ 13.02.2021, 13:32
A jednak ujrzał światło dzienne, bo na tym właśnie polega wolność mediów. Odsyłam do TVP. Tam wszystko jest jedną wielką prawdą opłacaną z naszej kieszeni.
MK
MK 14.02.2021, 12:17
Na czym polega wolność słowa? I które media są wolne? TVP uprawia propagandę rządową, TVN, Polsat swoją, profilowe facebooki parti to juz nawet wstydu nie maja. Tu na OL często filtrują wpisy :) Onet i ostatni ich akcja GROTami? Wiec które media są wolne i co podatek od reklam w tym zmieni?
WM
WM 13.02.2021, 20:07
Ujrzał, bo takie było moje założenie. Gdybym nie wspomniał ironicznie w pierwszym zdaniu o tym fakcie, nie ujrzałby światła dziennego. Rednacz upubliczniłby, aby czytelnikom pokazać, ja nie udostępnię? Typowy mechanizm psychologiczny. Po prostu łyknął to. :-) Te wolne media to jak rmf ostatnio, koleś nagrany jak relacjonuje protest dziennikarzy w wawie, normalnie tłumy, tak wynikało z jego przekazu, na wideo widać co innego, a dokładnie to auto rmf, i jego samego z mikrofonem. XD Ot, media.
Tylko PiS
Tylko PiS 14.02.2021, 19:04
Jednak Szpital w Straszęcinie jest potrzebny.
MK
MK 12.02.2021, 19:37
Jestem przeciwnikiem wprowadzania nowych podatkow a ten takim właśnie jest. Dobrze ze sie reaguje. Podobny podatek w Niemczech juz funkcjonuje. Ale z drugiej strony to jesli musze ogladac te reklamy to niech ktos za to zaplaci. Ja zaplacilem stratą czasu i transferem 😁. Na tej stronie jest 22 reklamy wydaje mi się ze troche duzo. Telewizji nie ogladam od lat wiec nie wiem ale w necie bez adblocka nie da sie funkcjonować. Teraz pytanie czy RP pusci ten komentarz 😁
Taki klimat
Taki klimat 12.02.2021, 17:04
A ja nie popieram ! A co media na zimowe utrzymanie dróg i chodników w mieście i Gminie ?? Dziwna cisza?
jazgot
jazgot 12.02.2021, 15:58
oczywiście że popierają - przynajmniej przez jeden dzień nie było jadu, jazgotu i syfu zaśmiecającego umysły i kible, nie było krwi tak upragnionej przez POLAKÓW
Kurski to wielki Polak
Kurski to wielki Polak 13.02.2021, 09:39
Za to z reżimówki lała się sama prawda i miłość. Jak zawsze zresztą.
Jestemnatak
Jestemnatak 12.02.2021, 15:54
Ja popieram ten , podatek ...jak zwyklym ludziom wprowadzili podatek Belki to jakos nikt nie protestowal , media w Polsce nie sa biedne niech placa bo maja z czego, druga sprawa to od tych reklam np suplementow to juz mozna zeswirowac...
jan
jan 13.02.2021, 15:43
podatek belki jest znikomy jak dochód z oszczędności, faktycznie nie ma go wcale, nie wiesz o czym mówisz, a wolne media to wolni obywatele mający wolność wypowiedzi tyle w temacie
MK
MK 14.02.2021, 12:09
Jak to znikomy? 19% to chyba nie jest znikomy podatek. wiec nie pisz o czymś o czym nie masz pojęcia. I co ma podatek od głupich reklam do wolnych mediów?
Stan.
Stan. 13.02.2021, 18:11
Nikt nikomu nie zabrania głosić swoich poglądów ale podatek od przychodów każdy z nas płaci więc dlaczego media mają być zwolnione? Jakie to proste a niektórzy nie mogą tego pojąć.

Pozostałe