To tam młodzi ludzie będą mogli poznać historię naszych mistrzów

  • 17.02.2021, 21:11
  • Tomasz Ratuszniak
To tam młodzi ludzie będą mogli poznać historię naszych mistrzów
Najpierw powstała ściana pamięci w Domu Sportu. Ale były zawodnik i trener Czesław Korzeń idzie dalej i buduje zapaśniczą Izbę Pamięci.

Powstaje przy ul. Słonecznej niedaleko Całorocznych Kortów Tenisowych. To tam będzie można zobaczyć medale, stroje sportowe i inne pamiątki po podopiecznych Czesława Korzenia.

Bo choć on sam był czterokrotnym mistrzem Polski, zdobył też piąte miejsce na mistrzostwach Europy w Essen i siódmą pozycję na mistrzostwach świata w Toledo w Stanach Zjednoczonych, to najbardziej dał się poznań jako trener sekcji zapasów w klubie sportowym Wisłoka Dębica.

Trenował m.in. Kazimierza i Józefa Lipieniów, Jana Michalika, Ryszarda Świerada, czy Janusza Urbanika, który dziś nazywa go wprost - Kazimierzem Górskim polskich zapasów.

Czesław Korzeń trenerem Wisłoki był od 1971 do 1982 roku i to właśnie w tych czasach Dębica uznawana była za stolicę polskich zapasów. Dlatego właśnie, dziś już 82-letni były trener i zawodnik, chciałby przypomnieć, zwłaszcza młodym, o potędze dębickiego klubu i jego mistrzach.

- Dziś młodzi nawet nie wiedzą ilu mieliśmy medalistów - mówi.

Prócz pamiątek po nich przy ul. Słonecznej będzie można oglądać ich samych. Czesław Korzeń zapowiada, że przy Izbie Pamięci powstaną murale, wielkości około 2x2 m, przedstawiające sylwetki mistrzów.

- Najpierw izbę planowałem otworzyć w przyszłym roku na 100-lecie polskich zapasów, ale myślę, że uda mi się ją skończyć wcześniej - zapowiada emerytowany trener, a dziś przedsiębiorca.

Wsparcie dla jego inicjatywy zapowiedział m.in. Andrzej Supron, prezes Polskiego Związku Zapaśniczego. Nie tylko w formie promocji tego miejsca, ale i przekazania pamiątek po byłych mistrzach pochodzących z Dębicy.

Przeczytaj również: Są tam Lipieniowie, Michalik, Świerad i inni - zdjęcia

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
lipiec
lipiec 10.03.2021, 18:13
miszcz tomaszewski bedzie? huhu
Franz
Franz 17.02.2021, 23:07
No super ! Muzeum Wisloki na Iglopolu. Panie doktorze temu pacjentowi trzeba zmienic leki
borek
borek 17.02.2021, 21:40
młodzi nie wiedzą , że taka dyscyplina istnieje , to tym bardziej 0 kumacji o osiągnięciach

Pozostałe