Punkt obsługi klienta Tauronu wróci do Dębicy?

  • 20.02.2021, 16:05 (aktualizacja 20.02.2021, 16:17)
  • Janusz Grajcar
Punkt obsługi klienta Tauronu wróci do Dębicy?
Jeśli starania Starostwa Powiatowego się powiodą, sprawy z Tauronem znów będzie można załatwić w Dębicy.

Punkt obsługi klienta grupy Tauron funkcjonował przy ul. Mościckiego w Dębicy do końca października 2012 roku. Powodem jego zamknięcia miała być wtedy zbyt mała liczba klientów zainteresowanych załatwianiem tu spraw.

Od tej pory klienci z Dębicy, by załatwić jakąkolwiek ważniejszą sprawę dotyczącą energii elektrycznej, musieli jeździć do Tarnowa.

- Proszę sobie wyobrazić, że babcia z Pustkowa, by przepisać licznik na syna musi jechać 50 km -  mówi wicestarosta Adam Pieniążek.

Na początku lutego był wraz z Markiem Jaskółką w Tarnowie w spotkaniu z dyrekcją jednej ze spółek grupy Tauron. Tematem rozmowy było właśnie przywrócenia punktu obsługi dla mieszkańców powiatu w Dębicy.

Adam Pieniążek podkreśla, że starania o to czynione są już od roku. A zaczęły się wysłaniem pisma do Ministerstwa Energii.

- Temat jest dość skomplikowany ze względu na to, że budynek na ul. Mościckiego został przebudowany, a teraz musi spełniać nowe wymagania techniczne, by mógł służyć jako punkt obsługi klienta - tłumaczy wicestarosta.

Podkreśla jednak, że widzi dobrą wolę ze strony spółki, i dlatego ma nadzieję, że sprawa może zostać załatwiona jeszcze w tym roku.

Pan Karol, który w styczniu był zmuszony wybrać się do punktu w Tarnowie, podkreśla, że dla wielu mieszkańców byłaby to bardzo dobra informacja. On musiał jeździć dwa razy, bo okazało się, że w czasie pandemii najpierw na wizytę trzeba się umówić. Te wyprawy kosztowały go dwa stracone dni urlopu i sporo nerwów.

Czy Wy też mieliście takie lub inne przygody podczas załatwiania spraw u dostawcy energii elektrycznej? Napiszcie w komentarzach do tego artykułu. Może będę to dodatkowe argumenty, którymi starostowie przekonają dyrekcję Tauronu do podjęcie decyzji o powrocie punktu obsługi klienta do Dębicy.

Czytaj też: Pociągiem z Dębicy do Mielca cztery razy dziennie

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
odbiorca z debicy
odbiorca z debicy 21.02.2021, 08:13
Tauron to firma odizolowana od zwyklego czlowieka odgrodzii sie infolinia i mysla, ze wszyscy maja internrty, komorki, samochody itp.Nie ma dostepu do ich przedstawicieli, co z tego, ze jest POK w Tarnowie a zeby do nich zadzwonic to trzeba dzwonic przez infolinie do Katowic a z nimi nie ma zadnego kontaktu - tak sie traktuje klienta. Najwyzsza pora wrocic do dobrych praktyk tj.zeby POK byl zlokalizowany w Debicy jak bylo przed 2012 r
alien
alien 20.02.2021, 19:57
Frontem do klienta, takie skutki gdy Skarb Państwa trzyma łapę prawie na wszystkim.

Pozostałe