W tej parafii sakrament małżeństwa poza mszą świętą

  • 23.02.2021, 17:56 (aktualizacja 23.02.2021, 18:13)
  • Janusz Grajcar
W tej parafii sakrament małżeństwa poza mszą świętą Obraz Veton Ethemi z Pixabay
Nie wyklucza się sprawowania sakramentu małżeństwa poza mszą św. Forma ta obowiązuje, kiedy jedna ze stron jest niekatolicką, nieochrzczoną lub niewierzącą - czytamy w II Instrukcji Episkopatu Polski dotyczącej przygotowania do małżeństwa i życia rodzinnego oraz wprowadzenia nowego obrzędu sakramentu małżeństwa.

Z tego zapisu zamierzają jednak skorzystać także duszpasterze z parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy, by połączyć świętym węzłem małżeńskim dwójkę katolików w czasie pandemii.

- W związku z niepewnością spowodowaną przez pandemię, a także w odpowiedzi na zapytania narzeczonych, informujemy, iż w naszej parafii, będzie obecnie możliwość zawarcia sakramentu małżeństwa w niedziele i święta, jako tzw. obrzęd sakramentu „poza mszą świętą”. Msza ślubna zostanie odprawiona wówczas w innym terminie, np. w ramach koncelebry bezpośrednio przed ślubem - czytamy na stronie dębickiej parafii.

Dlatego w związku z prawdopodobnym rozwojem epidemii, zachęcają narzeczonych, aby nie odwoływali ustalonego wcześniej terminu sakramentu małżeństwa, lecz w duchu wiary przyjęli go pomimo ograniczeń. W stosownym zaś czasie, gdy będzie możliwość zorganizowania przyjęcia weselnego, będą mogli zorganizować mszę świętą ślubną, połączoną z obrzędem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, zapraszając na tę uroczystość do wspólnej modlitwy wszystkich gości weselnych.

Obecnie w kościołach w całej Polsce obowiązują obostrzenia co do liczby wiernych, którzy mogą przebywać w nich podczas nabożeństw. Limit ten to jedna osoba na piętnaście metrów kwadratowych. Do kościoła Ducha Św. może wejść więc 73 osoby. O ile tu goście na planowane średnie przyjęcie mogliby się nawet zmieścić, o tyle zorganizowanie samego wesela jest niemożliwe, bo od czterech miesięcy obowiązuje w tym względzie zakaz.

Czytaj też: Dla młodszych przewijak, dla starszych kącik zabaw

Janusz Grajcar

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
parafianin
parafianin 23.02.2021, 23:11
Napiszcie ile cena takiego obrzędu sakramentu małżeństwa poza mszą kosztuje...?bo chyba znając tego proboszcza to raczej nie za tzw Bóg zapłać...
Zenek
Zenek 23.02.2021, 23:10
Czyli ksiadz pociagnie dwa razy z portfela...
ED
ED 25.02.2021, 07:09
Kasa musi sie zgadzać ;)
haha
haha 23.02.2021, 21:18
Kto przestrzega tych limitow?

Pozostałe