W 70. rocznicę zamordowania przywódców podziemia niepodległościowego w Polsce

  • 26.02.2021, 10:37
  • Tomasz Ratuszniak
W 70. rocznicę zamordowania przywódców podziemia niepodległościowego w…
W niedzielę 28 lutego rozpoczną się w Dębicy uroczystości związane z przypadającym na 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ich organizatorami jest Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK ŚZŻAK w Dębicy, które było jedną z pierwszych w Polsce organizacji, która upamiętniała dzień 1 marca, jako rocznicę zamordowania członków IV Zarządu Głównego Wolność i Niezawisłość. Miało to miejsce jeszcze przed ustanowieniem Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w 2011 roku.
- Plany na 70. rocznicę zamordowania przywódców podziemia niepodległościowego w Polsce, jakie mieliśmy na ten szczególny czas, musiały zostać zweryfikowane z uwagi na trwający stan pandemii i związane z nim ograniczenia. Zachęcamy jednak wszystkich do indywidualnego uczczenia pamięci bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego - czytamy na stronie Armii Krajowej Dębica.

Program uroczystości:

28 lutego 2021 (niedziela)

godz. 10:00 - złożenie kwiatów na Rynku w Dębicy (Z uwzględnieniem obostrzeń sanitarnych wynikających z przepisów obowiązujących na dzień 28 lutego 2021 r.)

godz. 10:30 -  msza święta w intencji ojczyzny - kościół pw. św. Jadwigi (Zgodnie z przepisami władz państwowych w mszy św. w kościele może wziąć udział ograniczona liczba wiernych. Jednak uczestniczyć w niej można również poprzez transmisję internetową na stronie parafii).

1 marca 2021 (poniedziałek)

godz. 8:00  - Gumniska, kościół pw. Wniebowzięcia NMP - msza święta w rocznicę zamordowania ppłk. Adama Lazarowicza „Klamry”. Dzień patrona Szkoły Podstawowej w Gumniskach.

godz. 18:00 - Cmentarz Wojskowy w Dębicy:
- Zbiórka Strzelecka Z.S. „Strzelec” w 70. rocznicę zamordowania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”
- apel pamięci oraz modlitwa
- Złożenie kwiatów na symbolicznym grobie ppłk. Adama Lazarowicza „Klamry”

Przeczytaj również: To tam młodzi ludzie będą mogli poznać historię naszych mistrzów

Tomasz Ratuszniak

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dębica 2021
Dębica 2021 12.03.2021, 08:26
1 marzec to Święto Narodowe (celowo z dużej bo Niezwyciężeni są tego warci) i nawet flag w mieście nie ma. Miasto zajęte wojną o przewodniczącego. Kpina. Bohaterowie walczyli o naszą godność a dzisiaj nawet flag nie ma, na ulicach, na urzędach na firmach miejskich. Żenada. Cześć i chwał BOHATEROM

Pozostałe