Zastosowanie sterowników PLC w automatyce przemysłowej

  • 26.02.2021, 13:19
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Zastosowanie sterowników PLC w automatyce przemysłowej
Przekaźniki programowalne to standardowe elementy systemów automatyki przemysłowej, które jednak odchodzą powoli w niebyt. Co na ich miejsce? Najczęściej wybieranym obecnie rozwiązaniem są sterowniki programowalne, które w swojej ofercie systemu SIMATIC oferuje chociażby SIEMENS. Sterowniki programowalne, choć droższe, pozwalają na więcej. Po co więc się ograniczać przekaźnikiem, który oferuje mniej funkcji, jeśli można wybrać coś nowocześniejszego?

Czym jest przekaźnik programowalny, a czym sterownik PLC?

Przekaźnik programowalny jest to aparat, za pomocą którego można zmienić logikę opartą o przekaźniki, liczniki czy układy czasowe. Przekaźnik programowalny łączy w sobie wszystkie te urządzenia. Sterowanie przekaźnika oparte jest o algorytm, który można wielokrotnie zmieniać oraz modyfikować. W porównaniu ze sterownikiem PLC, przekaźnik oferuje nam mniejszą liczbę funkcji- sterowniki PLC oferują nam znacznie więcej możliwości w tym zakresie. Minusem przekaźników jest także to, iż mają ograniczoną liczbę wejść oraz wyjść, zarówno tych binarnych jak i analogowych. Co z kolei stanowi ich zaletę? Przekaźniki programowalne są dobrze zintegrowane z istniejącymi już systemami, są dużo tańsze od sterowników PLC oraz bardzo dobrze do nauki. 

Sterowniki PLC to skrót od programowalnych sterowników logicznych, służą one do automatyzacji niestandardowych procesów sterowania i są wykorzystywane w formie małych komputerów przemysłowych z modułowymi komponentami. Sterowniki PLC sterują takimi elementami jak silniki, pompy, oświetlenie, wentylatory, maszyny, wyłączniki, etc. Sterowniki PLC z uwagi na większe możliwości wykorzystać można w znacznie większych obiektach do kilkuset wejść wyjść lub w sieci do kilku tysięcy

Historia sterowników PLC sięga roku 1968, kiedy to pojawił się pierwszy taki sterownik. Od samego początku sterowniki PLC były programowane przy użyciu języka drabinkowego, który został zaprojektowany tak, aby naśladować schematy obwodów sterowania. Wraz z rozwojem elementów systemów automatyki, sterowniki coraz bardziej się rozwijały, a dziś w bardzo znacznym stopniu upraszczają wiele procesów w przemyśle.

Ze względu na rodzaj można wyróżnić sterowniki kompaktowe, które posiadają stałą liczbę modułów wejścia i wyjścia (nie rozbudowuje się ich) oraz sterowniki modułowe, które umożliwiają wielokrotną rozbudowę (można w nich zwiększyć liczbę komponentów wejścia/wyjścia; są łatwiejsze w użyciu, ponieważ każdy element jest od siebie niezależny).

SIEMENS - producent zaawansowanych sterowników

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów najnowocześniejszych systemów w automatyce przemysłowej jest SIEMENS. Produkty tej marki można dostać w sklepach z automatyką przemysłową, a do takich zalicza się jeden z liderów- Automatyka-sklep.eu. Profesjonalne sterowniki PLC SIEMENS znajdują zastosowanie w wielu procesach przemysłowych.

Można śmiało rzec, iż sterowniki PLC są dziś elementami stojącymi za prawie całą nowoczesną automatyką przemysłową. Same sterowniki są elementami o dość skomplikowanej budowie, na którą składają się:

- jednostka centralna (CPU),

- wejścia cyfrowe,

- wejścia analogowe,

- wyjścia cyfrowe,

- wyjścia analogowe,

- moduł zasilania,

- moduł komunikacji,

- pamięć. 

Sterownik PLC pobiera dane wejściowe, wykonuje logikę na wejściach w CPU, a następnie włącza lub wyłącza wyjścia w oparciu o tę logikę.

Sterowniki PLC SIEMENS są częścią systemu automatyki SIMATIC. Poza sterownikami SIMATIC zawiera takie elementy jak panele operatorskie oraz komputery przemysłowe. Sama oferta sterowniku SIEMENS jest rozbudowana- są to jednostki podstawowe, systemy rozproszonych wejść/ wyjść, a także najbardziej zaawansowane technologicznie sterowniki. 

Sterowniki SIEMENS podzielić można na kilka serii, które różnią się możliwościami parametrami technicznymi. Mamy w ofercie np. sterowniki LOGO! oraz PLC SIMATIS S-7. 

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej porady lub większej ilości informacji, po pełną ofertę produktów zapraszamy na automatyka-sklep.eu.

Artykuł zewnętrzny

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe