Zachorowań tyle, ile w szczycie drugiej fali pandemii

  • 02.03.2021, 17:51 (aktualizacja 02.03.2021, 21:44)
  • Agnieszka Majba-Pochwat
Zachorowań tyle, ile w szczycie drugiej fali pandemii Fot. Urząd Wojewódzki w Rzeszowie Wojewoda Ewa Leniart.
Trudną i dramatyczną nazwała wojewoda Ewa Leniart sytuację epidemiczną na Podkarpaciu. Możemy spodziewać się kolejnych obostrzeń.

Aktualna sytuacja epidemiczna w naszym regionie była tematem dzisiejszego briefingu prasowego wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Uczestniczył w nim podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Adam Sidor, który podkreślił, że sytuacja na Podkarpaciu jest dynamiczna.
 – Od czterech tygodni notujemy wzrost zachorowań. Kolejny tydzień będzie decydujący, jeśli chodzi o rozwój epidemii w naszym regionie, dlatego apeluję o przestrzeganie  zaleceń  sanitarnych i stosowanie zasady dystans, dezynfekcja, maseczka. W tej chwili jest to kluczowe do zahamowania wzrostu zakażeń – powiedział dr Adam Sidor.
Według przytoczonych przez niego danych na koniec lutego tygodniowy przyrost zachorowań zamknął się liczbą blisko 4 tysięcy potwierdzonych zakażeń. Inspektor potwierdził, że nasze województwo znalazło się w tzw. czerwonej strefie i jeśli liczba zachorowań będzie rosła, możemy spodziewać się kolejnych obostrzeń reżimu sanitarnego. 

– W związku z niekorzystną sytuacją epidemiczną nastąpił przyrost pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Różnica w przyroście jest znaczna. O ile w połowie lutego mieliśmy hospitalizowanych 790 pacjentów, to na dzień dzisiejszy – po dwóch tygodniach – w szpitalach przebywa 1 245 pacjentów. Ta sytuacja wiąże się z ogromnym wysiłkiem ze strony lekarzy i białego personelu. Apeluję, aby w trosce o własne bezpieczeństwo i osób nam najbliższych, stosować się do wymogów sanitarnych – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Dodała, że w tej chwili liczba zachorowań jest zbliżona do tej, jaką na Podkarpaciu odnotowano w szczytowym momencie drugiej fali pandemii.
– Na ten moment sytuacja z zabezpieczeniem dostępu do łóżek szpitalnych w regionie jest dobra. Mamy do dyspozycji, z decyzji wojewody, 1772 łóżka przeznaczone dla pacjentów z COVID-19. Jest to bezpieczny zapas łóżek dedykowanych zakażonym pacjentom, którzy wymagają hospitalizacji. Sytuacja jest analizowana na bieżąco, będziemy reagować adekwatnie do potrzeb  – zapewniła wojewoda.
Wśród najbardziej obciążonych wymieniła szpitale w Mielcu, Łańcucie, Sanoku oraz w Dębicy.

Czytaj także: Chirurgia też już zamknięta

Agnieszka Majba-Pochwat

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe