Zlew gastronomiczny - jaki wybrać?

  • 03.03.2021, 08:04
  • Źródło: Artykuł zewnętrzny
Zlew gastronomiczny - jaki wybrać?
W każdej gastronomii dobrej jakości zlewozmywaki stanowią niezbędne wyposażenie. Dobry lokal powinien posiadać co najmniej trzy takie sprzęty - osobno do mycia rąk, jedzenia oraz naczyń. O czym należy pamiętać, wybierając zlew gastronomiczny?

Zlew gastronomiczny - niezbędny w każdym lokalu

Zlewozmywak to z pewnością jeden z tych sprzętów, bez których nie może obyć się żaden lokal. Bez względu na to, czy prowadzimy małą kawiarenkę, mobilny punkt z jedzeniem czy profesjonalną kuchnię hotelową, musimy być wyposażeni w dobrej jakości zlew. Należy zauważyć, że każdy punkt gastronomiczny powinien dysponować co najmniej trzema różnymi zlewozmywakami, aby zachować najwyższy poziom higieny. Osobny zlew musi być stosowany do mycia jedzenia, rąk oraz brudnych naczyń. Ze względu na oszczędność przestrzeni, małe lokale mogą zdecydować się na zakup kilkukomorowych zlewozmywaków, posiadających parę oddzielnych baterii przeznaczonych dla każdej z komór osobno.

 

Na jakie parametry patrzeć, wybierając zlew gastronomiczny?

Tym na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, wybierając zlewozmywak do gastronomii, jest materiał, z jakiego został on wykonany. Zauważmy, że do profesjonalnych kuchni zaleca się zakup sprzętów ze stali nierdzewnej, która jest obecnie najtrwalszym oraz najbardziej higienicznym materiałem ze wszystkich dostępnych na rynku. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że stal nierdzewna występuje w dwóch różnych rodzajach, określanych jako typ 430 lub typ 304 - ten ostatni pokrywa dodatkowa warstwa zabezpieczająca. Chroni ona sprzęt przed regularnym oddziaływaniem wody, co jest szczególnie istotne w profesjonalnej gastronomii.

 

Inną rzeczą, jaką należy rozważyć, jest to, czy chcemy zakupić zlewozmywak przeznaczony do niezależnego montażu czy raczej wolimy zlew wolnostojący. Zdecydowaną zaletą zlewów, które montujemy samodzielnie, są niższe koszta oraz fakt, że nie zajmują one dużo przestrzeni, co jest istotne w mniejszych punktach obsługi. Do większych lokali poleca się zlewy wolnostojące, charakteryzujące się wytrzymałą konstrukcją i związaną z tym wygodą użytkowania.

 

Jak dobrać zlew do danej kuchni?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, każdy lokal gastronomiczny będzie potrzebował kilku różnych zlewów w celu utrzymania maksymalnego stopnia higieny. Liczbę potrzebnych komór należy ustalić, uwzględniając: liczbę pracowników przebywających w kuchni, natężenie codziennego ruchu, różnorodność serwowanych potraw oraz ogólne wymiary lokalu. Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że przy wejściu do kuchni musi zostać zamontowana dodatkowa umywalka, aby wchodzący do środka pracownicy mogli każdorazowo na spokojnie umyć ręce przed przystąpieniem do pracy.

Artykuł zewnętrzny

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe