Ich codzienne zadania to kontrola osób, przedmiotów, korespondencji, paczek, pojazdów, pomieszczeń a także na poszukiwanie i wskazywanie miejsc ukrycia środków odurzających i psychotropowych. Natan i Nord w razie potrzeby wykonują również zadania dla innych jednostek penitencjarnych lub w ramach współpracy dla policji. Wielokrotnie już wykazały się skutecznością, co zostało docenione przez komendy powiatowe w Jaśle, Mielcu i Tarnobrzegu.
- Opieka nad psami to nie tylko obowiązek przewodników, ale również ich pasja, którą rozwijają także poza murami więzienia. Psy są z przewodnikami w ich domach i rodzinach - zapewnia kpt. Mariusz Konegfał, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Dębicy.
I dodaje, że najczęściej spotykane rasy psów w służbie więziennej to owczarki: niemieckie, belgijskie oraz holenderskie. Zdarzają się też jagdteriery, foksteriery, beagle oraz cocker spaniele.
We wszystkich więzieniach w Polsce służy 107 psów specjalnych wykrywających substancje niedozwolone. Psy są specjalnie wyselekcjonowane do służby i wykonywania swoich zadań, doskonale przygotowane i prowadzone przez profesjonalnych przewodników.
Służba na czterech łapach w w zakładzie karnym
- 03.03.2021, 14:21 (aktualizacja 03.03.2021, 14:39)
- Agnieszka Majba-Pochwat
Mieszkają w domach swoich przewodników i razem z nimi wychodzą na służbę. Natan i Nord, owczarki belgijskie, pracują nie tylko w Dębicy.
Zdjęcia (3)
Podziel się:
Oceń:
Komentarze (0)
Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.