Służba na czterech łapach w w zakładzie karnym

  • 03.03.2021, 14:21 (aktualizacja 03.03.2021, 14:39)
  • Agnieszka Majba-Pochwat
Służba na czterech łapach w w zakładzie karnym Fot. Mariusz Konefał
Mieszkają w domach swoich przewodników i razem z nimi wychodzą na służbę. Natan i Nord, owczarki belgijskie, pracują nie tylko w Dębicy.

Ich codzienne zadania to kontrola osób, przedmiotów, korespondencji, paczek, pojazdów, pomieszczeń a także na poszukiwanie i wskazywanie miejsc ukrycia środków odurzających i psychotropowych.  Natan i Nord  w razie potrzeby wykonują również zadania dla innych jednostek penitencjarnych lub w ramach współpracy dla policji. Wielokrotnie już wykazały się skutecznością, co zostało docenione przez komendy powiatowe w Jaśle, Mielcu i Tarnobrzegu.
- Opieka nad psami to nie tylko obowiązek przewodników, ale również  ich pasja, którą rozwijają także poza murami więzienia. Psy są z przewodnikami w ich domach i rodzinach - zapewnia kpt. Mariusz Konegfał, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Dębicy. 
I dodaje, że najczęściej spotykane rasy psów w służbie więziennej to owczarki: niemieckie, belgijskie oraz holenderskie. Zdarzają się też jagdteriery, foksteriery, beagle oraz cocker spaniele. 
We wszystkich więzieniach w Polsce służy 107 psów specjalnych wykrywających substancje niedozwolone. Psy są specjalnie wyselekcjonowane do służby i wykonywania swoich zadań, doskonale przygotowane i prowadzone przez profesjonalnych przewodników. 

Agnieszka Majba-Pochwat

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe