Mateusz Cebula nie jest już przewodniczącym Rady Miejskiej w Dębicy

  • 03.03.2021, 15:17 (aktualizacja 03.03.2021, 18:20)
  • Grzegorz Król
Mateusz Cebula nie jest już przewodniczącym Rady Miejskiej w Dębicy Mateusz Cebula (z prawej) stracił dzisiaj funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Dębicy. Na zdjęciu także burmistrz Mariusz Szewczyk (drugi z prawej), wiceburmistrz Maciej Małozięć (trzeci z prawej) i Ireneusz Kozak, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Dębicy. Fot. Arch. UM.
Kilka minut po godzinie 15 rozpoczęła się sesja Rady Miejskiej w Dębicy. Z kolei o godz. 16:47 pojawił się na tabletach radnych wynik głosowania w sprawie odwołania Mateusza Cebuli. Choć przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej Marta Czekaj oficjalnie potwierdziła go dopiero o godz. 17:00, po podpisaniu protokołu głosowania.

Zanim jednak radni pochylili się nad pierwszym tego dnia projektem uchwały nie obyło się oczywiście bez dyskusji. Najpierw głos zabrał wtedy jeszcze przewodniczący RM Mateusz Cebula, który wyznaczył wiceprzewodniczącego Józefa Sieradzkiego do prowadzenia obrad.

- Czym pan się kierował, wyznaczając właśnie mnie? Nie jestem pana pierwszym zastępcą, chciałbym więc usłyszeć uzasadnienie - pytał Józef Sieradzki.

Po dłuższej chwili Mateusz Cebula wyjaśnił, że zrobił to na postawie ustawy o samorządzie, która pozwala mu wskazać wiceprzewodniczącego odpowiedzialnego za przeprowadzenie sesji. 

- Bardzo dziękuję za zaufanie - zwrócił się do Cebuli Sieradzki.

Następnie Józef Sieradzki przeczytał projekt uchwały w sprawie odwołania Mateusza Cebuli, wraz z uzasadnieniem do niego, co nie wszystkim się spodobało. Protestowała m.in. radna Ludmiła Stelmach-Kołodziej, która wyjaśniła, że oni mają to wszystko na tabletach i nie ma potrzeby czytania. Przeciw czytaniu uzasadnienia był także wiceprzewodniczący RM Mateusz Kutrzeba. Prowadzący obrady nie zamierzał jednak przestać tego robić. I wymieniał kolejne zarzuty opozycji wobec przewodniczącego Cebuli: arogancja, zepsucie stosunków z miastem partnerskim Puurs, przerywanie wypowiedzi, docinki, dopowiadanie, odbieranie głosu, niezwoływanie posiedzeń komisji i wiele, wiele innych. 

- Czy pan się solidaryzuje z tym uzasadnieniem? - dopytywał wiceprzewodniczący rady Mateusz Kutrzeba Józefa Sieradzkiego.

Ten jednak stwierdził, że nie potrafi na to pytanie odpowiedzieć, a swoje odczucia zostawi dla siebie. 

- Ocenie rady będę się poddawał - powiedział następnie Mateusz Cebula, który dodał, że uzasadnienie jest identyczne, jak to, które pojawiło się w grudniu i nie znajduje w nim żadnych nowych merytorycznych argumentów.

W obronę przewodniczącego wziął wiceprzewodniczący Andrzej Bal, który stwierdził, że dużo kierowanych pod adresem Mateusza Cebuli zarzutów jest kłamstwem. Jednak co ciekawe i on i później Ludmiła Stelmach-Kołodziej potwierdzili, że z częścią zarzutów się zgadzają.

- Prowokowaliście go, czasem odpysknął. Pewnych rzeczy nie powinien robić, ale nikt nie powie, że nie był przygotowany. Wy nie chcecie młodym dać szansy, chcecie być u władzy, prowadzić wojenki. On patrzył dalej, żeby miasto się rozwijało - powiedział Andrzej Bal.

Z kolei Ludmiła Stelmach-Kołodziej stwierdziła, że od stycznia do marca nie wydarzyło się nic, czym przewodniczący zasłużył sobie na odwołanie. Choć wspomniała o incydentalnych reakcjach Mateusza Cebuli na prowokacje.

- Kto zablokował powołanie młodzieżowej rady? Więc proszę nie mówić, że nie chcemy dać szansy młodym - zwróciła się do Andrzeja Bala radna Monika Garduła.

Przerzucanie się argumentami trwało jeszcze długo. W końcu głos zabrała Joanna Ożóg, która wyjaśniła koleżankom i kolegom z PiS, że to na ich życzenie doszło do kolejnej sesji, podczas której radni rozmawiają o odwołaniu Mateusza Cebuli.

- Myśleliście, że będziecie rządzić do końca świata i o jeden dzień dłużej, a tak się nie da. Nie czujemy z waszej strony szacunku, to wy chcieliście, żeby ta sesja się odbyła - stwierdziła. 

Wniosek formalny o zamknięcie dyskusji złożył radny Kazimierz Sak. Kolejnym punktem posiedzenia było wybranie Komisji Skrutacyjnej, w skład której weszli Marta Czekaj (wybrana potem przewodniczącą komisji), Monika Garduła, Ludmiła Stelmach-Kołodziej, Paweł Hayn oraz Leszek Żyłka. Kiedy głosowanie w sprawie odwołania miało się już odbyć, pojawiły się problemy techniczne. Jedna radna - Katarzyna Rostowska-Machnik, bierze udział w sesji, ale zdalnie. Zastanawiano się, jak można przeprowadzić głosowanie tajne, jeśli jednej osoby nie ma fizycznie w urzędzie. Okazało się jednak, że oprogramowanie na tabletach radnych daje możliwość tajnego głosowania i to w końcu się odbyło. Jedenastu radnych było za odwołaniem Mateusza Cebuli, a dziesięciu przeciw.

- Decyzja zapadła, wynik głosowania dał nam wszystkim odpowiedź co okazało się decydujące. Przyjmuję to do wiadomości i stwierdzam, że od dziś pełną odpowiedzialność za nasze miasto bierze na siebie nowa większość z burmistrzem w egzotycznej dość konfiguracji Wspólnoty Ziemi Dębickiej, Porozumienia Jarosława Gowina i lokalnych sympatyków/działaczy Platformy Obywatelskiej, Lewicy. Życzę nowej większości i burmistrzowi powodzenia, wszak zniknęły diagnozowane przez nich przeszkody w realizacji wizji Dębicy - brzmi fragment wpisu Mateusza Cebuli, który zamieścił na swoim profilu tuż po głosowaniu.

Sesja nadal trwa. Teraz radni będą odwoływać wiceprzewodniczących i wybierać nowego przewodniczącego, którym najprawdopodobniej zostanie Józef Sieradzki. Jego zastępcami mają być Kazimierz Sak, Szczepan Mroczek i Piotr Michoń. Dzisiaj poznamy również składy komisji RM, wraz z ich nowymi przewodniczącymi i zastępcami.

Obrady Rady Miejskiej w Dębicy można oglądać TUTAJ.

Czytaj także: Sesja w środę. Czy odwołają przewodniczącego?

Grzegorz Król

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (46)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
grand
grand 28.03.2021, 17:27
Bal leśnych dziadów trwa dalej.
ciekawski
ciekawski 12.03.2021, 20:04
ja prosty człowiek jestem i żeby wyrobić sobie zdanie popatrzyłem na nagranie i mam dwa proste pytania:
1. czy tam maska radnej Barszcz która ściąga co chwilę to jest zachowanie zgodne z obecnymi obostrzeniami?
2. na czym polega tajne głosowanie - czy na tym, że widze na nagraniu jak radny głosuje? czy tajne jest tylko z nazwy może ktoś mnie oświeci?
justa
justa 04.03.2021, 07:37
Przewodniczący Cebula pożegnał się z klasą wbrew temu co opozycja próbuje o nim mówić. Jeszcze zatęsknimy za jego czasem ciętym językiem w prowadzeniu obrad.
Mareusz
Mareusz 04.03.2021, 16:55
Justa spadaj do Rzeszowie, tam się interesuj wyborami i hejtowanie swoich spadochronów
Robot
Robot 04.03.2021, 15:47
Hahahaha
tolek
tolek 04.03.2021, 07:29
Ta sesja pokazała już na wejściu jakim błędem było odwołanie Cebuli. Przecież tak ekipa nie umiała nawet go porządnie odwołać i potem przejąć rady. Nocna zmiana do 22. A tak narzekali na Cebulę jak raz przez ich zabawy sesja była do 20.
Sędzia
Sędzia 05.03.2021, 08:24
Tolek jakby PiSiory nie przeszkadzały szło by szybciej... Nie widzisz tego?
tolek
tolek 05.03.2021, 08:53
A w czym przeszkadali pani Czekaj w odkryciu Ameryki, że ktoś jest zdalnie i nie ma jak głosować na karcie? Albo pani Barszcz, że głosowanie jednej osoby zdalnie a reszty na kartach to kpina z tajności?
Zeon
Zeon 04.03.2021, 13:26
Przypominam ze w momencie zwolania sesji przewodniczacym byl nadal mateusz cebula. To 0n nie dopilnowal spraw technicznych, a tym samym wlasnie pokazal swoj poziom i chec dialogu.
tik
tik 04.03.2021, 21:51
Poprzednie dwie sesje z odwołaniem też on zwoływał i dało radę poprowadzić. Może inny prowadzący nie podołał?
viv
viv 04.03.2021, 07:27
Ziutek już się zmęczył i nie sprawiał nawet pozorów i dał prowadzenie Mroczkowi, co to i tak ciągle mu tam suflował wszystko. Ot nowa jakość.
obserwujący
obserwujący 04.03.2021, 07:18
Przecież ten nowy gang Olsena nie potrafił nawet sesji przeprowadzić. Strach się bać, co będzie dalej.
Ola
Ola 04.03.2021, 06:49
Moim marzeniem jest ograniczona ilość kadencji radnych w Radzie Miasta... Nie musielibyśmy więcej słuchać o niektórych radnych traktujących swoje obowiązki opatrznie. Rada Miasta to miejsce gdzie służy się mieszkańcom a nie lokalnym politykierom i ich prywatnej wizji
Ech
Ech 04.03.2021, 06:13
„ czym pan sie kierowal...” to wlasnie pokazuje znajomosc aktow normatywnych przez radnych. Bawia sie w znajomosc przepisow i robia show i posmiewisko z miasta.
Joanna
Joanna 04.03.2021, 01:24
Teraz pora na powiat. Dyrektorów i prezesów
Łysiejący rozwodnik z hejterskiego fanpejdża
Łysiejący rozwodnik z hejterskiego fanpejdża 04.03.2021, 00:43
i dobrze
Młody
Młody 04.03.2021, 00:43
Przecież to Radni PiS nie przegłosowali naszej uchwały, powołującej Radę Młodzieżową, a Radny Cebula ją wyśmiał... Liczymy teraz, że się uda i Dębica będzie miała Radę Młodzieżową z prawdziwego zdarzenia
Ryszard
Ryszard 04.03.2021, 21:53
Ciekawa rada młodzieżowa składająca się między innymi z osób które nie zostały wybrane do Rady Miejskiej w Dębicy podczas wyborów, wiec o co chodzi pewnie o promocje osób które nie potrafią inaczej zaistnieć w prawdziwym świecie..., Rada Młodzieżowa oczywiście ale dla młodzieży do 18 lat, powyżej 18 lat zakaz startu, młodzież to młodzież, powyżej tego wieku są wybory do Rady Miasta i tyle
Lesiu
Lesiu 04.03.2021, 07:16
Młodziutki, PiS uchwalił statut MRM a to ekipa Szewczyka zablokowała zarządzenie wyborów jak raz kogoś z PiS nie było.
Mlody
Mlody 05.03.2021, 02:08
Lesiu to co uchwalili to nie nasza uchwala Mlodych ze szkol srednich. To dziecieca rada ze szkol podstawowych. Ja pisze o naszej uchwale i inicjatywie.
Agi
Agi 12.03.2021, 14:40
Ty się do roboty bierz nie za politykowanie.politykierów to u nas dostatek że hej.niedługo to wicezastępców po4 dla każdego wicezastepy będą wybierać byle tylko kasę lepszą wytargać
Przecinek
Przecinek 04.03.2021, 00:11
Uważajcie, bo teraz Cebula będzie czytał uchwały i zwracał uwagę na wszystkie przecinki i kroki oraz doktoryzował się w prowadzeniu sesji, bo On wie wszystko najlepiej....
Dębiczanin
Dębiczanin 04.03.2021, 00:09
Brawo Pani Jolu. My też mamy dość tych rządów i braku szacunku. W PiSie siedzą Radni, którzy myślą, że wszystkie rozumy zjedli.
lol
lol 12.03.2021, 14:42
A pani jola to radną ma dożywotnio zaklepaną? Każdy powinien wiedzieć kiedy godnie odejść....
Janek
Janek 03.03.2021, 22:18
Jozek jest inteligentny i merytoryczny z wielka wiedza i klasa , kultura
###
### 03.03.2021, 21:17
Nareszcie.
Emigrant
Emigrant 03.03.2021, 21:05
Panowie jak z żurnala mód. I co dalej?
;)
;) 03.03.2021, 21:03
Będzie się działo...
ekspert z MPEC
ekspert z MPEC 03.03.2021, 20:21
No to zacznie się zaraz karuzela stanowisk w spółkach miejskich za zasługi w obaleniu PIS reżimu !
Ambitna
Ambitna 04.03.2021, 17:34
A gdzie można stanąć w kolejce. Ja też chcę!
Mieszczuch
Mieszczuch 03.03.2021, 20:00
Wiecie co jest najlepsze w tym wszystkim?
Ze na forach, fb i innych portalach najbardziej tym wszystkim ekscytują się sami zainteresowani oraz ich najbliźsi, reszta Dębiczan ma to zwyczajnie gdzieś. Dla nas nic sie nie zmieni, wczoraj jeden klub, dzisiaj drugi....a niech kazdy ma po trochę...dwa lata prawa strona, kolejne dwa lewa, co to kogo obchodzi?!
Pis zablokowal wszystko co kogl, teraz pozbyli sie smierdzącej ryby oddajac ją kolejnym i tak dalej....
Przemek
Przemek 03.03.2021, 19:47
Teraz jeszcze czas na burmistrza i wszystko powoli do przodu. :)

Pozostałe