Tego mięsa z Biedronki lepiej nie jedz

  • 06.03.2021, 18:49 (aktualizacja 06.03.2021, 19:02)
  • Tomasz Ratuszniak
Tego mięsa z Biedronki lepiej nie jedz fot. GIS.
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożywaniem sznycli z fileta z kurczaka dostępnych w sieci sklepów Biedronka. W dwóch spośród pięciu próbek tego produktu wykryte zostały bakterie Salmonella Enteritidis.

GIS informuje, że chodzi o sznycla z fileta z piersi kurczaka (300 g) o numerze partii: 2272003053 i terminie przydatności do spożycia do 7 marca 2021 r. (Producent: Animex Kutno Sp. z o.o. Oddział K 2 w Kutnie, ul. Południowa 4, 99-300 Kutno, Wyprodukowano dla: Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5 62-025 Kostrzyn).

- Mięso drobiowe jest przeznaczone do spożycia po obróbce cieplnej, co minimalizuje ryzyko zakażenia w tym przypadku, jednak ryzyko przeniesienia bakterii z mięsa na inne powierzchnie, niewystarczająca temperatura lub zbyt krótki czas obróbki może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy - tłumaczą inspektorzy.

Twierdzą, że produktów z partii objętej komunikatem nie należy spożywać, w szczególności bez odpowiedniej obróbki termicznej. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po jego spożyciu, należy skontaktować się z lekarzem.

Przeczytaj również: Systematyczność pozwoli nam zgubić zbędne kilogramy

 

 

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe