Śmieci powinni odbierać co dwa tygodnie. Ale nie wszędzie to robią

  • 09.03.2021, 17:49 (aktualizacja 09.03.2021, 18:01)
  • Tomasz Ratuszniak
Śmieci powinni odbierać co dwa tygodnie. Ale nie wszędzie to robią fot. Zimą tak często odpady odbierane są tylko w mieście.
Nowe przepisy o utrzymaniu czystości i porządku obowiązują od września zeszłego roku. Jednak nie wszystkie gminy już je wprowadziły.

Wprowadzona jesienią zeszłego roku nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dotyczyła przede wszystkim częstotliwości odbioru odpadów zmieszanych i biodegradowalnych. Bo do tej pory o ile z domów jednorodzinnych w gminach miejskich odbierane były one co dwa tygodnie, o tyle w gminach wiejskich raz na miesiąc. Wielu mieszkańców uważało, że to za rzadko, szczególnie w miesiącach letnich, kiedy szybko ulegają rozkładowi. Dlatego ustawodawca nie wprowadził rozróżnienia na gminy miejskie i wiejskie, a zobligował wszystkie samorządy, by od kwietnia do października odpady zmieszane i biodegradowalne z budynków wielorodzinnych odbierały co tydzień, a z jednorodzinnych co dwa tygodnie. Bez żadnych wyjątków.

W naszym powiecie większość samorządów już się do tego dostosowało. Tak jest w mieście, a także w gminach: Dębica, Brzostek, Pilzno, czy Jodłowa.

Wójt Jan Janiga twierdzi, że już wcześniej miał sygnały od mieszkańców, że te śmieci powinny być częściej odbierane.

- Mówiłem im, że możemy ogłosić dodatkowy przetarg i będą one odbierane co dwa tygodnie, ale to się wiąże z dodatkowymi kosztami, bo nikt za darmo jeździł nie będzie. To wtedy rezygnowali - mówi wójt.

Choć twierdzi również, że na wsi przechowywanie przez miesiąc odpadów nie jest jakimś większym problemem, bo każdy ma zazwyczaj przeznaczone na to miejsce, to uważa, że nowelizacja ustawy była słuszna.

- Mieszkańcy też są zadowoleni, odpady są na bieżąco zagospodarowywane i nie trafiają do rowów, czy gdzieś tam jeszcze - przekonuje.

Ale nie wszyscy korzystają już z nowych przepisów. Najdłużej poczekać będą musieli na to mieszkańcy gminy Czarna. A ma to związek z terminami przetargów na odbiór odpadów. Obecny obowiązuje jeszcze do końca czerwca, a jego warunki nie pozwalają na częstsze ich zbieranie. Władze gminy zapowiadają, że nowe zasady wprowadzą w lipcu.

Z tego samego powodu dopiero od tego roku szybciej pozbyć się odpadów będą mogli mieszkańcy gminy Żyraków. Tu, jak twierdzi wójt Marek Rączka, też uzależnione jest to od przetargu. Ale już od kwietnia worki zabierane będą co dwa tygodnie.

Przeczytaj również: Zadzwoń jeśli byłeś świadkiem tego zdarzenia

Tomasz Ratuszniak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.debica24.eu. Agencja Wydawnicza Agard z siedzibą w 39-200 Dębica, ul. Żeromskiego 10 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Brzostek
Brzostek 11.03.2021, 08:24
W Brzostku styczeń, luty, marzec wywóz śmieci raz w miesiącu. Dopiero jak robi się cieplej, to dwa razy.
lib
lib 11.03.2021, 10:13
Tak powinno być zgodnie z przepisami. Należy czytać.
do wyborcy
do wyborcy 10.03.2021, 20:17
Uwiera kogoś ten Cebula niesamowicie. Rozliczenie za śmieci od wody to wcale nie taki głupi pomysł. Lepszy od tego co jest teraz jak tyle ludzi kantuje i nie płaci. Woda prawdę Ci powie. Nie chcieli jej wprowadzenia lenie z niektórych spółdzielni mieszkaniowych. Ciągle słychać jak niektóre miasta teraz na to rozliczenie od wody się przesiadają bo eksperci są zgodni - z dopuszczonych metod ta jest po prostu możliwie szczelna. Nie wywinie się nikt.
jan
jan 10.03.2021, 08:03
Najlepiej wziąć konkretną kase za jeden raz w miesiacu i pocałujcie nas w żyć.Kto w gminie Dębica slyszał o wywózce co 2 tygodnie?tutaj liczy się tylko Latoszyn.Taniej bylo by taryfom wywozic raz w miesiącu na wysypisko ktore tylko z nazwy jest "gminne"
wyborca
wyborca 10.03.2021, 07:58
W temacie śmieci chciałbym zauważyć , ze na swoim profilu FB były już przewodniczący RM utyskuje że dopiero po 2 latach po bodajże Świdniku wprowadzamy system uszczelniania do sprawdzania prawidłowości deklaracji śmieciowych z stanem faktycznym. Pierwsze pytanie czy to tak późno przecież najpierw warto ocenić rezultaty takiego rozwiazania . Po drugie radny Cebula zapomniał, że przez rok forsował pomysł naliczania opłat za śmieci od zużytej wody. Na szczęście pomysł upadł a , że nie jest najbardziej fortunny radny może przeczytać w periodyku do którego czasem zdarza mu sie popełnić jakiś artykuł. Czyli dalej krytyka dla krytyki z czego radny Cebula już stał się powszechnie znany. Może jakieś pozytywne przykłady i propozycje panie radny. Ale byłaby to odmiana po tym 2.5 letnim okresie nie, nie, nie, źle, źle, źle !!!!!!!!
LKS
LKS 10.03.2021, 20:10
Prawda taka, że Szewczyk NIC nie robił dotychczas żeby wyłapać tych co nie płacą. A reszta musi za nich płacić. Cebula i radni PiS od dawna o tym mówią ale Szewczyk i jego pomagierzy ze wspólnoty ziemi dębickiej tylko zrzucać winę na Cebulę potrafili. Teraz już się nie da. Do roboty!
richie
richie 10.03.2021, 20:07
Przynajmniej ten radny coś pisze, odzywa się i ma na to argumenty, dane, liczby. Większość bierze tylko diety. Z tej nowej większości to połowa się ani słowem nie odezwała chyba.
ABC
ABC 09.03.2021, 21:54
W gminie Żyraków tez odbierają raz w miesiącu.
Ania
Ania 09.03.2021, 19:41
A w Dębicy jak jest?
Odbiór śmieci odbywa się 2 razy w miesiącu, co nie równa się co 2 tygodnie.
Czasem przewa między odbiorami śmieci trwa nawet ponad 3 tygodnie.
von
von 10.03.2021, 15:38
Ale oplata taka sama jak za raz w miesiacu.To jest jawny wyzysk i korupcja ze strony gminy.
rupi
rupi 09.03.2021, 18:08
i znowu głupi przepis ustawy ktory ma przerzucic odpowiedzialnosc na samorząddy. PiS mówi : ok macie kolejny obowiązek i sami macie go pokryć. A potem człek myśli ze to gmina podnosi opłate. a to nieprawda, bo ustawodawca jest bezmyślny i nie pozwala dotować systemu.
von
von 11.03.2021, 08:14
Glupi przepis to jest naliczanie oplaty od osob zamieszkujacych pod jednym numerem tak jakby kazda z tych osob miala wlasny kosz.Nic glupszego nie da sie wymyslic w jednym domu kosz kosztuje miesiecznie 30pln a dom dalej taki sam kosz to juz 100pln na miesiac..
###
### 11.03.2021, 13:44
Tu nie chodzi o kosz tylko o ilość osób produkujących śmiecie.
hahaha
hahaha 11.03.2021, 18:48
I co w zwiazku z tym?dwa razy w ciagu dnia przyjada po ten kosz?Zastanow sie co wymysliles.Kosz jest kosz niezaleznie ile osob w niego pakuje smiecie Za bochenek chleba tez powninienes placic 5 razy wiecej jak kupujesz dla 5 osób?

Pozostałe